تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
جدیدترین خبرهای دینی امروز و اخبار ادیان تازه‌ترین خبرهای مذهبی مذاهب و فرقه‌ها، جدیدترین مطالب و مقالات ادیان مذاهب جریان‌‌های دینی فرقه‌های مذهبی ایران و جهان

حسن باثیلی؛ مسلمانی که مشتریان فروشگاه یهودی را نجات داد

به گزارش ادیان نیوز، به نقل از العربیه داستان جوان مسلمانی که توانست ۱۵ تن از گروگان های حمله تروریستی روز جمعه به فروشگاه یهودیان در پاریس، را نجات دهد،توجه اغلب رسانه های غربی را به خود جلب کرده است، تا جایی که فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه به خاطر شجاعت این جوان مسلمان ادای احترام کرده و طی تماس تلفنی از وی تشکر کرده است.
این جوان ۲۴ ساله  در سنگال متولد شده. او به “Bathily Lassana” معروف است اما به زبان مالی به او حسن باثیلی می گویند. او هنگامی که گروگانگیر پلیس را به کشتن همه گروگان ها تهدید می کرد، با شجاعت ۸ زن و ۷ کودک را در سردخانه زیر زمینی فروشگاه مخفی کرده و از آنها می خواهد که هیچ صحبتی نکنند. گفته می شود در میان کسانی که در سردخانه مخفی شده بودند یک نوزاد یک ماهه به چشم می خورد.
در گروگان‌گیری روز جمعه در فروشگاه مواد غذایی “کوشر” در شرق پاریس، ۴ شهروند فرانسوی یهودی کشته شدند . یکی از قربانیان که ۲۱ سال داشت یوعاف فرزند هاخام بزرگ یهودیان تونس است که رهبر دینی بزرگترین معبد یهودیان به نام “المعبد الکبیر” در این کشور است اما با این حال رسانه ها توجه خود را به جوان مسلمانی جلب کردند که از پس ویرانی و تیر اندازی حمله تروریستی به عنوان قهرمانی توانست با به خظر انداختن جان خود  15 نفر از گروگان ها را نجات دهد.
او گارگری ساده در فروشگاه بود. با این حال هنگام حمله “امید کولیبالی” به مشتریان فروشگاه و اقدام به گروگانگیری آنها، این جوان مسلمان فرانسوی با استفاده از طبقه زیر زمینی ۱۵ تن از مشتریان را در سردخانه مخفی کرد و آنها را از مرگ حتمی به دست تروریست ها نجات داد و شاید اگر ابتکار به خرج نمی داد تعداد زیادی کشته می شدند.
گروگان گیر با حمله نیروهای پلیس به فروشگاه کشته شد. پیش از این اعلام شده بود که این فرد، در زندان با «سعید کواشی»، عامل حمله روز چهارشنبه به دفتر هفته‌نامه “شارلی ابدو” هم‌ سلول بوده است.
امید کولیبالی، عامل گروگانگیری در فروشگاه یهودیان تهدید کرده بود که در صورت حمله نیروهای پلیس به دو برادری که در شمال پاریس توسط پلیس محاصره شده‌اند، گروگان‌های خود را خواهد کشت. منظور وی از «دو برادر»، سعید و شریف کواشی است که روز چهارشنبه ۱۲ نفر را در دفتر هفته‌نامه «شارلی ابدو» کشتند.
برادران کواشی که پلیس فرانسه آن‌ها را عاملان اصلی حمله به نشریه شارلی ابدو می‌داند، در یورش عصر جمعه پلیس فرانسه به چاپخانه دمارتن، در نزدیکی پاریس کشته شدند که در مجموع حوادثی که از روز چهارشنبه و به دنبال حمله به دفتر شارلی ابدو آغاز شد ۱۷ نفر از جمله سه حمله‌ کننده و گروگان‌گیر کشته شدند.
منبع: شفقنا
به خواندن ادامه دهید
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.