زمان مورد نیاز برای مطالعه: 4 دقیقه به گزارش ادیان نیوز، خانم پروفسور توموکو شیمو یاما با نام ایرانی پرستو شاد پیام، استاد دانشگاه توکیو fufs بوده است. وی اکنون عضو هیات علمی دانشگاه toyosophia میباشد. پرستو شاد پیام اولین دکترای خویش را در رشته ایران شناسی و تاریخ نگاری اخذ کرده است و دومین دکترای خود را در رشته تاریخ ایران […]

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 4 دقیقه

به گزارش ادیان نیوز، خانم پروفسور توموکو شیمو یاما با نام ایرانی پرستو شاد پیام، استاد دانشگاه توکیو fufs بوده است. وی اکنون عضو هیات علمی دانشگاه toyosophia میباشد. پرستو شاد پیام اولین دکترای خویش را در رشته ایران شناسی و تاریخ نگاری اخذ کرده است و دومین دکترای خود را در رشته تاریخ ایران پس از اسلام (تاریخ تشیع) در محضر اساتیدی چون آقایان آینه وند و آقاجری کسب کرده است. وی هم اکنون با همسرش فریدون شاد پیام در تهران زندگی می کند. پروفسور شادپیام در جریان مطالعات و پژوهشهای خود و بنابر علاقه وافری که از دوران کودکی به ایران داشته است به دین مبین اسلام و مذهب تشیع گرایش پیدا کرده است. در یک عصر پاییزی ایشان میهمان دفتر اتحاد جنوب شدند و با ایشان گفتگوی ویژه ای ترتیب دادیم. و اینک مشروح این گفتگو…..
خانم شیمو یاما چرا این نام (پرستو شادپیام)را برای خود انتخاب کرده اید؟
در کشور ژاپن خانمها هنوز به یک سنت قدیمی پایبند هستند به این صورت که نام خانوادگی همسر را به جای نام خانوادگی خود می گذارند ومن هم بنا بر همین روش این نام را برای خودم انتخاب کردم.
 چه اتفاقی افتاد که به دین اسلام مشرف شدید؟
من از نظر علمی و تاریخی مطالعه کردم و به اسلام و مذهب شیعه علاقه مند شدم از همان دوران کودکی به ایران و فرهنگ ایرانی علاقه زیادی داشتم. پدرم کشیش بود. در کتابخانه پدرم راجع به تاریخ خاور میانه کتابهای فراوانی بود که آنها را مطالعه می کردم. به شخصیت کوروش خیلی علاقه مند شدم. البته تورات و انجیل را هم میخواندم بعدها که وارد دانشگاه شدم و رشته تاریخ ایران پس از اسلام(تاریخ تشیع) را خواندم بیشتر با مذهب شیعه آشنا شدم وشیفته آن گردیدم و بعد از مدتی شیعه شدم.
 چرا در میان شخصیتهای تاریخی بیشتر به کورش علاقه مند شدید؟
زیرا کوروش اولین بار منشور حقوق بشر را نوشت. او یک فدرالیسم واقعی در کشور پهناور ایران آن زمان ایجاد کرد. به حقوق دیگران ارزش و احترام قائل میشد. آزاد اندیش بود. حق حکومت را برای سرزمینهایی که فتح کرده بود قائل میشد و برده داری را ممنوع کرده بود.
 خانم شادپیام مذهب شیعه چه مزیتهایی دارد که شما را شیفته خود کرد؟
مذهب شیعه عقل گرا وکمال گرا میباشد. و به اختیار انسان اهمیت و ارزش داده است یعنی انسان میتواند با نیروی عقل و اختیار خویش نیک و بد را تشخیص بدهد و انتخاب کند. در حالیکه سایر فرقه های کلامی معتقد به جبر هستند. مزیت دیگر مذهب شیعه عدالت محور بودن آن است. شیعه طرفدار مظلوم است و این را از فرهنگ شهادت امام حسین (علیه السلام) به خوبی میتوان دریافت. مفهوم خداوند در شیعه و فرهنگ ایران با سایر ادیان متفاوت است. خدای شیعه خیلی مهربان است. با مردم صمیمی است و همه جا حضور دارد ولی در سایر ادیان خداوند مانند پیرمردی است که در آسمان سکونت دارد؛ بد اخلاق و خشن است. مثلا در تورات آمده “من خدای کینه جو هستم اگر به من خیانت کنی و به دین دیگری گرایش پیدا کنی من هم کینه جویی می کنم.”
 نظر مردم ژاپن نسبت به کشور ایران و دین اسلام چیست؟
مردم ژاپن کشور ایران را دارای تاریخی بزرگ و فرهنگی عظیم می دانند و این تاریخ و فرهنگ فراتر از مرزهاست ولی در رابطه با اسلام مردم ژاپن دیدگاه خاصی ندارند. یعنی اصلاً مردم ژاپن نه مذهبی هستند و نه سیاسی. به دین و مذهب کاری ندارند به یک چیز اعتقاد دارند و آن هم اخلاق عملی و عدالت عملی است. حرف نمی زنند ولی عمل می کنند.
 خانم دکتر؛ کدام آیه از قرآن بیشتر توجه شما را به خود جلب کرده است؟
یک آیه در قرآن راجع به عدالت است “کونوا قوامین بالقسط “برای عدالت قیام کنید. امام علی (علیه السلام) نیز میفرمایند: “عدالت معدن سلامت جامعه است ”
اتحادخبر: از میان عباداتی که مسلمانان انجام می دهند کدامیک را بیشتر دوست دارید؟
در میان عبادات مسلمانان دعا کردن خیلی اهمیت دارد. دعا کردن از صمیم قلب و با هر زبانی که دوست داشته باشند. دعا کردن آنها فرمول خاصی ندارد ساختار و قالب ندارد. به زیارت امامزادگان نیز خیلی علاقه مند هستم و در تهران هر هفته به زیارت امامزاده صالح می روم. به نذری دادن مسلمانان به خصوص در ایام عزاداری امام حسین (علیه السلام) بسیار علاقه مند هستم و شیفته این اخلاق مسلمانان هستم.
 به نظر شما امتیاز اسلام بر سایر ادیان چیست؟
مسیحی ها انسان را از بدو تولد گناه کار می دانند وقتی بچه بودم بابد در کلیسا جلوی خداوند عذر خواهی می کردم ودلیل آنرا نمی دانستم. یهودی ها نیز خود را آقا و سرور جهان می دانند. ولی اسلام انسان را وقت تولد پاک می داند و بر اخوت و برادری و همدلی و اتحاد تاکید دارد.
 چه توصیه ای به بانوان مسلمان ایران دارید؟
من به همه مردم ایران (هم خانم ها و هم اقایان) توصیه میکنم تاریخ خود را بهتر بشناسند و توجه کنند که در کدام جهت حرکت می کنند تا به پیشرفت آنها بینجامد هدف خویش را بهتر بشناسند و تفکر کنند که به کجا می خواهند بروند و هویت اسلامی ایرانی خویش راحفظ کنند.
 به نظر شما چه آسیبها وخطراتی در حال حاضر دین را تهدید می کند؟
مساله داعش هم اکنون توسط گروهی افراطی با ادعای ظاهری اعتقاد به مبانی اسلام تفکرات غلط و بی اساس را رواج داده و به قتل وکشتار مردم بی دفاع می پردازد.
*فرصت را مغتنم شمرده و از اقای شاد پیام در باره نحوه آشنایی شان با خانم شیمو یاما و زندگی مشتر کشان سوالاتی پرسیدیم:

 آقای شاد پیام چگونه با همسرتان آشنا شدید؟
ما در دانشگاه هلند با یکدیگر آشنا شده و بعد از مدتی با هم ازدواج کردیم.
 آقای شاد پیام زندگی با یک بانوی ژاپنی چگونه است؟
در تمام این ۱۲ سال هرگز از ایشان دروغی نشنیده ام وسراسر وجودش صداقت ومهربانی است. او یک فرشته است. کاملا از زندگی خویش راضی هستم و احساس خوشبختی می کنم. ثمره این ازدواج نیز یک دختر ۶ ساله به نام زهراست که این را یکی از عنایات بزرگ الهی میدانم.
 پرو فسور شاد پیام حرف آخر …
آرزو می کنم تاریخ وفرهنگ ایران تا همیشه ارزشمند و پایدار باقی بماند./مصاحبه:معصومه شجاعی
منبع:اتحاد خبر