زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه به گزارش ادیان نیوز، آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در دیدار جمعی از پژوهشگران فرانسوی که در مدرسه امام کاظم(ع) قم برگزار شد، اظهار داشت: اسلام دین محبت، دوستی و زندگی مسالمت آمیز با همه مردم دنیا است. وی افزود: این مسئله یک ادعا نیست، یک واقعیت است که سراسر قرآن به این مسئله […]

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه

به گزارش ادیان نیوز، آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در دیدار جمعی از پژوهشگران فرانسوی که در مدرسه امام کاظم(ع) قم برگزار شد، اظهار داشت: اسلام دین محبت، دوستی و زندگی مسالمت آمیز با همه مردم دنیا است.
وی افزود: این مسئله یک ادعا نیست، یک واقعیت است که سراسر قرآن به این مسئله شهادت می‌دهد که اسلام دین منطق و رحمت است؛ قرآن کریم بیان می‌کند که خداوند شما را از اینکه با غیر مسلمانان زندگی مسالمت آمیز داشته باشید و با کسانی که با شما جنگ نمی‌کنید خوبی کرده و عدالت را در حق آن‌ها رعایت کنید.
استاد برجسته حوزه بیان کرد: متأسفانه از ۲۰۰ سال پیش شخصی به نام محمد بن عبدالوهاب پیدا شد و مکتبی جعلی در عربستان سعودی ایجاد کرد؛ اساس فرقه ای که او بیان کرده، تعصب، سخت گیری و خشونت است.
وی افزود: متأسفانه برخی از دول غیر اسلامی به خاطر این که پیش بینی می‌کردند که می‌توانند به واسطه این گروه در بین مردم اختلاف ایجاد کنند از این گروه حمایت کردند.آیت الله مکارم شیرازی بیان کرد: اسناد و مدارک بسیاری در این زمینه موجود است که این گروه از تعلیمات اسلامی بیگانه است و علمای شیعه و سنی این گروه را رد می‌کنند.
تکفیری‌ها دنیا را نا امن کرده‌اند
وی افزود: امروز این گروه و پیروان آنها دنیا را نا امن کرده‌اند؛ برخی از دول غیر اسلامی گمان می‌کردند که می‌توانند از این دول حمایت کرده و به این ترتیب تمام جهان اسلام را نا امن کنند.این مرجع تقلید بیان کرد: امروز شاهد آن هستیم که این نا امنی در کشورهای اسلامی ساکن نبوده و به کشورهای اروپایی نیز سرایت پیدا کرد و در آینده نیز به نظر می‌رسد که بیشتر خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: گروهی از کشورهای اروپایی و آمریکایی به داعش و امثال آن پیوسته‌اند و در این گروه عضویت پیدا کرده‌اند؛ این گروه وقتی به کشورهای خود برگردند مثل یک بلا هستند.آیت الله مکارم شیرازی اظهار داشت: بنابراین سیاستمداران و دانشمندان و علمای دینی و غیر دینی دنیا در این مسئله باید دست به دست هم بدهند؛ برای روشن کردن علمای اسلامی در این زمینه دو کنگره بزرگ برگزار کرده و از علما درخواست کردیم که از کشورهای خود به ایران آمده و دراین زمینه صحبت کنند.
وی افزود: نباید جوانان اسلامی تحت تأثیر این گروه قرار گیرند و تصور کنند که حق با آنها است و باید به عضویت این گروه‌ها در بیایند؛ دانشمندان، اساتید و فرهیختگان غربی باید نقش موثری برای روشن کردن محیط و کشور و دیگر کشورها داشته باشند.
این مفسر فرآن کریم افزود: اگر عزم عمومی در این زمینه وجود نداشته باشد، مشکلات این گروه منحرف روز به روز بیشتر می‌شود؛ با صراحت اعلام می‌کنیم که این گروه اصلاً مسلمان نیستند و این افراد با تمام تعلیمات اسلامی بیگانه هستند.
وی بیان کرد: متأسف هستیم که در اروپا و پس از این تحولات اخیر به خاطر افرادی که مسلمان نیستند اسلام ستیزی گسترش پیدا کرده است.آیت الله مکارم شیرازی اظهار داشت: این گروه تکفیری یک جمعیت منحرف هستند که تاریخ آن‌ها به ۲۰۰ سال پیش برمی گردد و نکته دوم این است تا زمانی که عزم جدی نباشد این مشکل حل نخواهد شد.
وی بیان کرد: متأسفانه برخی از سیاست مداران غربی این گروه‌ها را در منافع خود تعریف کرده و آینده کشورهای خود را فراموش کرده‌اند؛ اگر از این گروه حمایت‌ها صورت نمی‌گرفت این گروه تا الان نابود شده بودند.
ایران را نباید از رسانه‌های اسلام ستیز و ایران ستیز شناخت
این مرجع تقلید بیان کرد: آنچه در رسانه‌های غربی از ایران و انقلاب ایران منتشر می‌شود، با آنچه که شما غربی‌ها با چشم خود می‌بینید متفاوت است؛ ایران را نباید از رسانه‌های اسلام ستیز و ایران ستیز شناخت.وی گفت: مسائل اعتقادی ریشه و مسائل سیاسی بهره برداری از آن ریشه است پس هر دو می‌تواند نقش مهمی در ایجاد انحرافات یا اصلاحات در جوامع مختلف داشته باشد؛ مثل تلاشی که تکفیریون در این زمینه انجام می‌دهند.
حدیث ثقلین محکم‌ترین سند برای حقانیت شیعه است
آیت الله مکارم شیرازی همچنین در دیدار جمعی از طلاب اندونزیایی مقیم حوزه علمیه قم، گفت: اندونزی بزرگ‌ترین کشور مسلمان و مایه افتخار اسلام است، زیرا هرگز هیچ سربازی با زور شمشیر مردم این سرزمین را مسلمان نکرده است بلکه خود به دین اسلام گرویدند.
وی افزود: طلاب غیر ایرانی باید خدا را شکر کنند که توفیق پیدا کردند که به مکتب اهل بیت(ع) درآمده‌اند؛ پیامبر اکرم(ص) دو امانت قرآن و اهل بیت(ع) را برای ما به ودیعه نهادند و پیروی از آن باعث می‌شود که گمراه نشویم.
این مرجع تقلید بیان کرد: امام راحل در صدر وصیت نامه خود این حدیث را نوشتند، زیرا این حدیث محکم‌ترین سند برای حقانیت شیعه است؛ اگر صرفاً «کفانا کتاب الله» بگوییم قطعاً گمراه می‌شویم زیرا باید از مفسران واقعی قرآن که ائمه طاهرین(ع) هستند نیز پیروی کنیم.
وی گفت: اکثریت اهل سنت قائل به جبر هستند، یعنی انسان از خود اختیاری ندارد پس انسان از خود اراده ندارد؛ اگر این‌گونه است چرا در قیامت انسان را پاداش و کیفر می‌دهند؟ این عقاید به این خاطر در میان آن‌ها وارد شده است که آن‌ها از اهل بیت(ع) دور شده‌اند.
آیت الله مکارم شیرازی بیان کرد: حضور در ایران و در یک مرکز بزرگ دینی که در دنیای امروز چنین مرکزی وجود ندارد، افتخار دیگر برای طلاب غیر ایرانی است که باید شاکر این نعمت باشید.وی افزود: نعمت بعدی که خداوند به طلاب غیر ایرانی داده است، نعمت جوانی و شادابی است که باید از این لحظات و ساعات برای تحصیل استفاده کنید؛ توفیق دیگر، همنشینی با دروس دینی است که دارای قیمت بی نهایت است.
این مرجع تقلید با بیان این که نعمت دیگری که خداوند به طلاب غیر ایرانی داده، نیت‌های پاکی است بیان داشت: اولین حوزه علمیه اسلام در زمان پیامبر اکرم(ص) بود، زیرا پیامبر(ص) فرمود که حتی در زمان جنگ نیز عده‌ای در شهر بمانند و دین را فرابگیرند و دین را به مردم تعلیم دهند.
روزی مردم آمریکا با صدای اذان از خواب بیدار می‌شوند
آیت الله مکارم شیرازی گفت: اسلام و مکتب اهل بیت(ع) دین آینده دنیا است؛ یکی از سیاست مداران آمریکایی بیان کرده است که پیش بینی می‌کنم که روزی مردم آمریکا با صدای اذان از خواب بیدار شوند، زیرا تعلیمات این مکتب به درد دنیای آن‌ها هم می‌خورد؛ مردم دنیا از مادی گرایی خسته شده‌اند و به دنبال یک مکتب کامل که اسلام و مکتب اهل بیت(ع) باشد می‌گردند.
وی بیان کرد: اعمال طلاب بیش از سخنان و خطابه‌ها بر روی اعمال و رفتار و عقاید مردم تأثیر دارد؛ اگر یک طلبه رفتار نیک انجام دهد مردم را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهند؛ اصلاً آنچه مردم اندونزی را مسلمان کرد رفتار مسلمانانه و نیکوی تجار عالم بود که این مردم شیفته رفتار آن‌ها شدند.
این مفسر قرآن کریم افزود: همیشه عمل‌های طلاب برای مردم جاذبه دارد و می‌تواند مردم را جذب کند؛ پیامبر اکرم(ص) به امام علی(ع) فرمودند که اگر یک نفر توسط تو هدایت شود با آنچه که خورشید به آنجا تابش می‌کند برابر است و بانوان شما که شما را در این تبلیغ کمک می‌کنند در اجر شما شریک و سهیم هستند.
منبع: حوزه
  آمریکا مسئول تمامی کشتارها و خونریزی های عراق است