زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه به گزارش ادیان نیوز، به نقل از پایگاه خبری «Gatestone Institute»، دستور العمل آموزش اسلام در مدارس و پیش دبستانی های اسپانیا به تازگی درکمیسیون اسلامی این کشور تنظیم شده و به تصویب وزارت آموزش این کشور نیز رسیده است. علت ارائه این طرح، آموزش اسلام میانه‌رو به منظور جلوگیری از جذب جوانان به سمت […]

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه

به گزارش ادیان نیوز، به نقل از پایگاه خبری «Gatestone Institute»، دستور العمل آموزش اسلام در مدارس و پیش دبستانی های اسپانیا به تازگی درکمیسیون اسلامی این کشور تنظیم شده و به تصویب وزارت آموزش این کشور نیز رسیده است.
علت ارائه این طرح، آموزش اسلام میانه‌رو به منظور جلوگیری از جذب جوانان به سمت تروریسم عنوان شده است اما به نوشته این پایگاه خبری، نگاهی دقیق‌تر به آن نشان می‌دهد که تقویت اشتیاق دینی و ارتقای هویت اسلامی در بین جوانان مسلمان اسپانیا از دلایل تنظیم این دستورالعمل‌ است.
این دستورالعمل‌ که نحوه آموزش همه ابعاد دکترین، فرهنگ و تاریخ اسلامی را در برمی‌گیرد، مملو از واژه‌هایی مانند همزیستی مسالمت‌آمیز، تنوع، برابری، حقوق بشر، یکپارچگی، آموزش بین‌فرهنگی، گفت‌وگوی بین دینی، اعتدال، کثرت‌گرایی، آزادی دینی، احترام و مدارا است و هدف کلی آن ارائه یک جهان بینی اسلامی به نسل جوان است.
بنابر این دستورالعمل‌، در دوره پیش‌ دبستانی، کودکان ۳ تا ۶ ساله با مفهوم شهادتین آشنا می شوند و حس کنجکاوی آن‌ها برای یادگیری زبان شفاهی و کتبی قرآن، متون اسلامی و روایات تحریک می‌شود.
در دوره ابتدایی نیز کودکان ۶ تا ۱۲ ساله، حضرت محمد(ص) را به عنوان آخرین پیامبر خدا می‌شناسند، می‌توانند شهادتین را به عربی و اسپانیایی قرائت کنند. آن‌ها با ریشه‌های عربی زبان اسپانیایی به دلیل تاریخ اسلام در این منطقه آشنا می‌شوند و نمونه‌های رفتار مسالمت‌آمیز پیامبر(ص) با غیرمسلمانان را یاد می‌گیرند. دانش‌آموزان همچنین یاد می‌گیرند که اسلام دین صلح است و پیامبر زندگی در صلح و آرامش را به ما آموخته است.
در دوره دبیرستان هم دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۸ ساله، نگرش عاطفی و محبت‌آمیز حضرت محمد(ص) در مواجهه با کارهای نادرست دیگران و حل تعارض‌ها را درک و تجزیه و تحلیل می‌کنند و با روابط اجتماعی در اسلام، الگوی اسلام در زمینه اقتصاد و فقه و استقرار و شکوفایی فقه اسلامی در دوران شکوه و جلال این دین در منطقه اندلس آشنا می‌شوند.
همچنین استفاده صحیح از اینترنت برای یادگیری بیشتر دین اسلام به دانش‌آموزان آموزش داده می‌شود.این طرح جدید که در اروپا کم‌سابقه است، برنامه مورد تأیید دولت اسپانیا است تا آموزش اسلامی در مدارس دولتی سراسر این کشور را نهادینه کند.
این طرح در حالی ارائه شده است که نمادهای دینی مسیحی به دلیل فشار سکولارها در حال برچیده شدن از مدارس دولتی هستند.‌دولت اسپانیا همچنین موافقت کرده است تا به سازمان‌های محلی اسلامی اجازه دهد برنامه درسی، کتاب‌ها و مدرسان کلاس‌های آموزش اسلام را خودشان تعیین کنند.
منبع: به نقل از خبرگزاری تقریب
دیدار صمیمی رئیس صلیب سرخ جهانی با جنگ‌زدگان سوری + تصاویر