به گزارش ادیان نیوز، جنایتی رخ می دهد، سپس موج واکنش ها شروع می شود و البته به سرعت خاموش می شود، گویی اصلا اتفاقی نیفتاده بود! این از جمله ایرادات اساسی ماست که نسبت به اتفاقات عکس العمل های احساسی لحظه ای داریم و سپس کاملا آن را فراموش می کنیم. قتل عام مسلمانان نیجریه […]

 به گزارش ادیان نیوز، جنایتی رخ می دهد، سپس موج واکنش ها شروع می شود و البته به سرعت خاموش می شود، گویی اصلا اتفاقی نیفتاده بود! این از جمله ایرادات اساسی ماست که نسبت به اتفاقات عکس العمل های احساسی لحظه ای داریم و سپس کاملا آن را فراموش می کنیم. قتل عام مسلمانان نیجریه نیز از این دست اتفاقات بود، همچون فاجعه منا که رهبر انقلاب بر لزوم عدم فراموشی آن تاکید کردند.
پس از چندماه از جنایت کشتار مردم نیجریه که به جرم ظلم ستیزی و استکبارستیزی صورت می گرفت، سراغ شیخ عبدالله زانگو از طلاب نیجریه ای رفت تا درباره ایران، انقلاب، نیجریه و شیخ زکزاکی با او به گفتگو بنشیند. متن این گفتگو به شرح زیر است:
به نیجریه می گویند «پدر آفریقا»
نیجریه کشوری است با حدود ۲۰۰ میلیون نفر جمعیت. این کشور ظرفیت های اقتصادی بسیاری دارد و به همین خاطر مورد طمع قدرت های بزرگ است. نیجریه نفت زیادی دارد و عضو اوپک است. در غرب نیجریه به «پدر آفریقا» معروف است.
حدود ۱۰ -۱۵ میلیون نفر از مسلمان نیجریه شیعه هستند. به جز عده کمی از شیعیان نیجریه که مقلد آیت الله سیستانی هستند، بقیه شیعیان مقلد امام خامنه ای هستند. قبل از انقلاب شاید کمتر از ۲۰ نفر شیعه در نیجریه داشتیم. ولی انقلاب اسلامی سبب شده که تشیع جمیعتی میلیونی در نیجریه پیدا کند. اهل سنت نیز تقریبا همگی مالک مذهب و صوفی هستند. به جز عده کمی که به تفکرات وهابی سوق پیدا کرده اند.
خمینی فقط برای مسلمانان نیست!
مردم نیجریه به انقلاب اسلامی نگاه مثبتی است. غیر از اقلیت وهابی، عموما مردم نیجریه امام خمینی «ره» را دوست دارند. یکبار در یکی از شهرهای نزدیک پایتخت نیجریه سوار ماشینی بودم. دیدم که یک فردی عکس امام خمینی را به سینه اش چسبانده است. از چهره اش متوجه شدم که مسلمان نیست و مسیحی است. لذا تعجب کردم. پرسیدم مگر شما مسلمان هستید؟ گفت نه. گفتم این کسی که عکسش را روی سینه ات زدی می شناسی؟ با شور و حرارت خاصی گفت بله، این خمینی است، خمینی! خیلی او را دوست دارم! گفتم شما که مسلمان نیستی. گفت خمینی برای همه است فقط برای مسلمانان نیست! کسی که آنقدر شجاعت دارد که در برابر آمریکا را بایستد را دوست داریم.
یعنی محبوبیت امام خمینی «ره» در نیجریه نه تنها مختص شیعیان نیست، بلکه مختص مسلمانان هم نیست. دفاع امام از مستضعفین و ایستادگی در برابر امریکا خیلی برای مردم جذاب بود. این روش انبیاست. هرکسی که با ظلم و ستم مبارزه کند چنین محبوبیتی پیدا می کند، حتی اگر کافر باشد. مثلا نلسون ماندلا به دلیل مبارزه با ظلم محبوب مردم شد.
یک بار در راهپیمایی روز قدس که به امر امام خمینی «ره» انجام می شود، دیدم که مسیحی ها هم شرکت می کنند. پرسیدم شما چرا شرکت می کنید؟ گفتند امام خمینی طرفدار همه مظلومین است و ما هم آمدیم از مظلومین فلسطینی حمایت کنیم. چون امام خمینی دستور داده ما پیروی می کنیم.
ماجرای هدیه امام «ره» به شیخ زکزاکی
شیخ زکزاکی ابتدای انقلاب به ایران آمده و به دیدار امام رفتند. آن وقت ایشان نوجوان بودند. امام یک قرآن به ایشان هدیه می دهد و با مهربانی می گوید پسرم برو و مردم کشورت را به این کتاب الهی دعوت کن. این عالم بزرگ و مجاهد نیز با استفاده اسلوب قرآنی یعنی «ادع إلى سبیل ربک بالحکمهوالموعظه الحسنه» مردم را به سمت قرآن و اسلام انقلابی دعوت کرده است.
این دهمین بار است که شیخ زکزاکی به زندان می رود. چون با ظلم مبارزه کرده است. شیعه بودن یا نبودن خیلی برای ظالمین مهم نیست، بلکه مبارزه با ظلم است که حساسیت آنها را برمی انگیزد. حال فرقی نمی کند که شیعه باشید یا سنی. در هیچ کجای سخنان حضرت امام «ره» تبلیغ تشیع نیست، بلکه همه حرف ایشان دفاع از مستضعفین و مبارزه با ظالمان است. این پیام نه تنها همه مسلمانان شیعه و سنی که حتی غیرمسلمانان مستضعف را نیز دربرمی گیرد. به همین خاطر هم هست که اکثریت دعوت ایشان را پذیرفتند. اما اگر ایشان از ابتدا تبلیغ تشیع را در دستور کار خود قرار می داد، نه تنها کسی این دعوت را نمی پذیرفت بلکه در برابر ایشان تقابل هم شکل می گرفت. جرم کسانی که چندی پیش توسط حکومت نیجریه به شهادت رسیدند، شیعه بودن نبود. جرم آنها ایستادگی در برابر استکبار و ظلم بود.
بوکوحرام همه را می کشد
برای مقابله با تشیع و تفکر انقلابی بوکوحرام را در آفریقا راه اندازی کردند. بوکوحرام فرق چندانی با داعش ندارد. پدر آنها آمریکاست و مادر آنها اسرائیل. تربیت و اسلحه از اسرائیل و پول هم از عربستان خبیث می آید. بوکوحرام «همه» افراد را می کشد و حتی هیچ فرقی بین شیعه و سنی و مسلمان و غیرمسلمان نمی گذارد! مثلا در بازار بمب می گذارند و از مذاهب و ادیان در آن کشته می شوند.
دولت نیجریه به بهانه مبارزه با بوکوحرام پای آمریکا را به این کشور باز کرده است. ما می دانیم که آمریکا خودش بوکوحرام را درست کرد تا بهانه ای شود برای ورود به نیجریه. از حدود یک سال قبل ارتش آمریکا و ارتش اسرائیل در نیجریه حضور دارند و در قتل عام شیعه نیز شرکت کردند. در حالی که شاید هنوز ۲۰ نفر از بوکوحرام نکشتند!
در «حرکت اسلامی نیجریه» به رهبری شیخ زکزاکی اهل سنت و حتی مسیحیان نیز حضور دارند، ولی اکثریت اعضای حرکت شیعه هستند.
شیخ زکزاکی در هفته وحدت مراسمی برگزار می کرد که از مذاهب مختلف و حتی کشورهای مختلف در آن شرکت می کردند. از چاد، نیجر، بورکینافاسو و… در این جلسه شرکت می کردند.
کربلا را در نیجریه دیدیم!
طی دو سه روز بیش از ۱۵۰۰ نفر از مسلمان نیجریه که اکثریت قاطع آنها شیعه بودند را کشتند! بهانه این بود که شیعیان راه را بر فرمانده ارتش نیجریه بسته اند و قصد کشتن او را داشتند، اما این فقط بهانه بود.
بعد از کشتار مردم به خانه شیخ زکزاکی حمله کردند و تمام محافظان ایشان را کشتند. بعد بلندگو دست گرفتند و گفتند شیخ بیا بیرون و تسلیم شو وگرنه خانه تو را آتش می زنیم! تسلیم شدن معنا نداشت. چون ما که اسلحه نداشتیم و در حال جنگ نبودیم. شیخ در خانه نشسته بود و آن ها مردم را کشتند و سپس به خانه ایشان حمله کردند. لذا ایشان گفتند من تسلیم نمی شوم. همین جا هستم، شما بیایید اگر می خواهید من را بکشید، بکشید!
قبل از اینکه ارتش به منزل شیخ برسد خیلی از مردم به خانه ایشان رفتند تا ایشان را به جایی امن منتقل کنند اما ایشان مخالفت کرده بود. ایشان گفته بود جان من عزیزتر از جان آنهایی که شهید شدند، نیست!
وارد خانه شدند و جنایات زیادی انجام دادند. خانه را آتش زدند. فرزندان ایشان را کشتند. خواهر بزرگ شیخ هم کشته شد. یک زن با نوزاد شیرخواره را نیز با هم به قتل رساندند! خود شیخ هم از شش ناحیه مورد اصابت گلوله قرار گرفت. ایشان سه روز بیهوش بود. بعد دو روز آمدند و با بولدوزر خانه شیخ را با خاک یکسان کردند. فکر می کردند که شیخ را کشتند و دیگر کار شیعه تمام است! اما ایشان بعد از سه به لطف خدا به هوش آمد.
جنایاتی که در نیجریه انجام دادند در طول تاریخ بی سابقه است. خواهر من که از نزدیک شاهد ماجرا بود می گفت فقط من در بیمارستان ۸۵ جسد زنان را جابجا کردم. مردم هیچ سلاحی نداشتند، فقط شعار می دادند: یاحسین، یا مهدی، یازهرا.
جنازه تمام شهدا را با خود بردند و هیچ یک را به ما ندادند. شنیدیم که آنها را در گورهای دسته جمعی بدون غسل و کفن دفن کردند. در برابر همه این جنایت ها سازمان های بین المللی ساکت بودند. ولی وقتی در پاریس یک انفجار رخ داد تمام دنیا علیه آن موضع گیری کردند.
آن شب در سراسر کشور راهپیمایی های اعتراضی صورت گرفت. ما تمام شب را نخوابیدیم و مدام با نیجریه تماس می گرفتیم و می پرسیدیم اوضاع چگونه است؟ به کسانی که زنگ می زدم می گفتند ما امروز کربلا را در نیجریه دیدیم! به زنان تجاوز شد و حجاب از سر آنها برداشتند. جنایاتی که من تا امروز مشابه آن را نشنیده ام.
اما این جنایت ها باعث شد که مردم نیجریه خصوصا شیعیان بیدارتر از قبل شوند و در راهی که آغاز کردند ثابت قدم بمانند. فعالیت های ما ذره ای کم نشده و ادامه پیدا می کند. ما این راه البته سخت را ادامه می دهیم. ما مایوس نشدیم و اقتدا به اهل بیت «ع» باعث می شود که ایمان ما به حرکت مان قوی تر شود. نتیجه این راه یا پیروزی است و یا شهادت، هرچه پیش آید، خوش آید.
رفتار اقلیتی از ایرانی ها نژادپرستانه است
مردم خوب و بد در همه جای عالم وجود دارد. در ایران هم خوب و هم بد هست، همانطور که در کشور ما همینطور است. متاسفانه بعضا رفتارهای نژادپرستانه از سوی بعضی از ایرانی ها نسبت به آفریقایی ها وجود دارد که آزاردهنده است. اذیت می کنند یا مسخره می کنند. اما عموم مردم ایران مردمی خوب و متدین هستند که بر اساس معارف اهل بیت «ع» تربیت شده اند.
یادم هست خبرنگاری از یکی از آفریقایی ها که در ایران زندگی می کرد در مورد مردم ایران پرسید. آن فرد جواب داد ایرانی ها دو دسته اند. انسان های خوب آنها از فرشتگان بالاترند و انسان های بد آنها از شیطان بدترند!
یک بار یک خبرنگار از من پرسید که چه احساسی نسبت به کسانی که شما را مسخره و اذیت می کنند دارید. من گفتم یک جمله از رهبر ایران خطاب به ما گفته شده که اگر تمام مردم ایران هم من را اذیت کنند، هیچ تاثیری روی من ندارد. آن جمله این است که ایشان در سفر به قم در دیدار طلاب غیرایرانی فرمودند شما صاحب خانه هستید و فرزندان من هستید. این جمله برای من کافی است، حالا مردم هرطور می خواهند رفتار کنند. البته جاهلان نسبت به کلیت مردم ایران کم اند. اما متاسفانه داشته ایم کسانی که رفتار نژادپرستانه بعضی ایرانی ها سبب شده که نسبت به تمام ایرانی ها دل چرکین شوند.
مردم ایران عموما انقلابی هستند که نظیر آنها را در عالم نداریم. شما مثل یک ماهی که در آب هست، قدر انقلاب را نمی دانید. همه عزت شما مدیون انقلاب است و باید قدر آن را بدانید. ما مبارزه با ظلم را از شما یاد گرفتیم و به همین خاطر عزیز شدیم
منبع: رهیافتگان