حمله پلیس به عزاداران حسینی در کشمیر + تصاویر

به گزارش ادیان نیوز به نقل از خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ پلیس کشمیر با حمله به عزاداران حسینی در سرینگر مرکز تابستانی ایالت جامو و کشمیر تعدادی از عزاداران که فریاد “لبیک یا حسین “سر می دادند را مجروح کردند.

پلیس در منطقه “گورو بازار”، نیز با محاصره عزاداران با باتوم و گاز اشک آور به عزاداران حسینی حمله و تعدادی را بازداشت و به ایستگاههای پلیس منتقل کردند.

پلیس همچنین با حمله به عزاداران در منطقه “آبی گزار” در سرینگر نیز مانع برگزاری مراسم عزاداران شد.

این حمله در حالی صورت می گیرد که دولت ایالت جامو و کشمیر روز چهارشنبه پنجم مهرماه با صدور بیانیه ای اعلام کرد که هیچ ممنوعیتی برای برگزاری مراسم عزاداران محروم وجود ندارد.

دولت جامو و کشمیر روز پنجشنبه و تنها با گذشت یک روز از بیانیه نخست برگزاری مراسم عزاداران محرم و اجتماع بیش از سه نفر را ممنوع کرد.

دولت های جامو و کشمیر از سال ۱۹۹۹ تاکنون برگزاری مراسم محرم در شهر سرینگر پایتخت تابستانی ایالت جامو و کشمیر را به دلایل امنیتی ممنوع کرده اند.

به گفته منابع آگاه، نگرانی مقامات دولتی از تبدیل شدن این اجتماع ها به راهپیمایی های ضد هند و سر دادن شعار های آزادی خواهانه سبب شده است که برگزاری مراسم محرم در کشمیر ممنوع شود.

“عباس انصاری” دبیر حزب سیاسی اتحاد المسلمین کشمیر گفت که با وجود اینکه ما پیش از آغاز مراسم محرم سعی کردیم از دادگاه عالی کشمیر و دولت برای برگزاری مراسم خود مجوز بگیریم اما موفق به این کار نشدیم .

حزب اتحاد المسلمین در سال ۲۰۰۸ از دادگاه عالی خواسته بود ،ممنوعیت برگزاری مراسم عزاداران ماه محرم را در کشمیر لغو کند.

این حزب اعلام کرد ممنوعیت برگزاری عزاداری محرم در کشمیر نقض قوانین بین المللی و نادیده گرفتن حقوق مذهبی مردم هند است.

“میرزا وحید” نویسنده و کارشناس سیاسی کشمیری گفت که دولت مرکزی و ایالتی کشمیر هر سال مراسم مذهبی هندوها”امارنات یاترا” را به صورت گسترده در کشمیر برگزار می کنند ولی مانع برگزاری مراسم شیعیان می شوند.

پلیس جامو و کشمیر سال گذشته نیز با جلوگیری از برگزاری مراسم تاسوعای حسینی در کشمیر تعدادی را بازداشت کرد.

اشتراک در خبرنامه
برای دریافت جدیدترین اخبار به طور مستقیم به صندوق ورودی خود وارد اینجا شوید.
هر زمان می‌توانید مشترک شوید