در کشور تعداد ۵۸ تشکل اقلیت‌های دینی شامل ۲۹ تشکل در حوزه زرتشتیان، ۱۶ تشکل در حوزه ارامنه، ۱۰ تشکل از مسیحیان آشوری و ۳ تشکل مربوط به کلیمیان مجوز فعالیت دارند.
زمان مورد نیاز برای مطالعه: 1 دقیقه

به گزارش ادیان نیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور، مدیرکل سیاسی وزارت کشور درباره انجمن‌های فعال هم‌وطنان اقلیت دینی گفت: در ایران تعداد ۲۹ تشکل مربوط به زرتشتیان، ۱۶ تشکل مربوط به ارامنه، ۱۰ تشکل مربوط به مسیحیان آشوری و ۳ تشکل به جامعه کلیمیان تعلق دارد و در حال فعالیت‌های مذهبی و اجتماعی می‌باشند.

حمید ملانوری با بیان اینکه برابر ماده ۴ قانون فعالیت احزاب، جمعیت‌ها و انجمن‌های صنفی و اقلیت‌های دینی مصوب سال ۱۳۶۰ و قانون جدید ابلاغی سال ۱۳۹۵ تاکنون ۵۸ در این عرصه، تشکل مجوز فعالیت دریافت کرده‌اند، گفت: این انجمن‌ها با هدف حل مشکلات و مسائل دینی، فرهنگی اجتماعی و رفاهی اقلیت‌های دینی تأسیس شده‌اند و هر یک به نحوی سرپرستی امور در حوزه‌های اجتماعی و برگزاری مناسبت‌های دینی و فرهنگی اقلیت‌ها را بر عهده دارند.

مدیرکل سیاسی وزارت کشور اضافه کرد: با توجه به تعداد اقلیت‌های دینی در ایران (حدود ۱۵۰ هزار نفر) هم‌وطنان اقلیت‌های دینی به ازای هر ۲۶۰۰ نفر جمعیت دارای یک انجمن می‌باشند و البته درخواست جدیدی برای مجوز فعالیت واصل نشده است. همچنین به جهت توجه خاص وزارت کشور به حقوق اقلیت‌های دینی و ارتقاء سطح هم‌اندیشی و گفتگو با آنان در سال گذشته نمایندگان معاونت سیاسی در ۱۱ جلسه هم‌اندیشی با اقلیت‌های دینی در سطوح مختلف شرکت نمودند.

انتهای پیام/م

  • منبع خبر : پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور