کشیش کلیسای شرق آشور ارومیه گفت: کتاب مراسم آیینی و کلیساهای شرق آشوری ارومی هدیه‌ای از دولت جمهوری اسلامی به جامعه آشوریان ایران است که می توانیم آن را به دوستانمان هدیه دهیم.

به گزارش ادیان نیوز – ردنا، بر اساس اعلام روز سه شنبه، پژوهشگاه میراث فرهنگی وگردشگری، داریاوش عزیزیان کشیش کلیسای شرق آشور ارومیه، در آئین چاپ کتاب «مراسم آئینی و کلیساهای شرق آشوری ارومیه» گفت: انتشار این کتاب ارزشمند و نفیس که فعالیت کلیساهای شرق آشوری ارومیه را به روایت تصویر بازگو می‌کند نشانه اهتمام دولت جمهوری اسلامی ایران است.

وی با اشاره به جایگاه کلیسای شرق و زمان شکل گیری و حضور آن در ایران تصریح کرد: در کتاب مقدس، کشور ایران تحت عنوان سرزمین پارس شناخته شده و همواره در آن حضوری سبز دارد.

وی گفت: کلیسای شرق برای ارتقای فرهنگ ایرانی فعالیت‌های گسترده‌ای انجام داده که بخشی از آن به کوشش عباس تحویلدار و پژوهشکده مردم شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، در این کتاب آمده است.

کشیش عزیزیان در ادامه با اشاره به وجود ۸۰ باب کلیسا در ارومیه افزود: در این پروژه ۲۰ کلیسا که از منظر میراث فرهنگی مورد توجه بودند عکاسی شده اند.

وی در ادامه به وجود کلیسای حضرت مریم در ارومیه اشاره کرد که از قدیمی ترین کلیساهای جهان بشمار می‌آید و گفت: بنا به روایات تاریخی موجود یکی از موبدانی که شاهد تولد مسیح بوده در این کلیسا دفن شده است.

کشیش کلیسای شرق آشور ارومیه تصریح کرد: به سرانجام رسیدن پژوهش‌ها در این باره و اثبات این روایت تاریخی موجب ارتقای گردشگری مذهبی این منطقه خواهد شد.

وی به فرصت‌های گردشگری موجود در ارومیه اشاره کرد و افزود گفت: ریشه تمام آشوریانی که در سراسر ایران پراکنده هستند به ارومیه باز می‌گردد.

ایران خاستگاه یگانه پرستی و اعتقاد به خداوند

علیرضا حسن زاده رئیس پژوهشکده مردم شناسی دیگر سخنران این نشست، ایران را سرزمین شگفت انگیزی دانست که به قول مهرداد بهار یکی از خاستگاه‌های یگانه پرستی و اعتقاد به خداوند است.

وی افزود: اینکه بخشی از میراث این سرزمین با میراث نیایش و اعتقاد به خداوند در حضور اقوام دینی ایران چون مسیحیان، آشوریان، ارامنه و زرتشتیان قابل تقسیم و تصورمی نماید بسیار جذاب و ارزشمند است.

این مردم شناس تصریح کرد: به این دلیل می‌توانیم بگوییم تنوع فرهنگی ارتباط عمیقی با میراث نیایش و وحدت معنوی و عبور از معیارهایی همچون رنگ و نژاد که دنیای امروز بر سر آن دچار جنگ است دارد.

حسن زاده این معیارها را سبب دوری همواره انسان از خداوند عنوان کرد و گفت: به قول داستایفسکی نویسنده بزرگ روسی جایی که خدا نباشد هر جنایتی رخ خواهد داد.

رئیس پژوهشکده مردم شناسی در ادامه با اشاره به «کتاب مراسم آئینی و کلیساهای شرق آشوری ارومیه» افزود: عباس تحویلدار مؤلف این کتاب، تصویر گر فرهنگ ایرانی و فرهنگ‌های نزدیک به آن همچون هندی است که همواره پژوهشکده مردم شناسی را همراهی کرده است.

وی با اشاره به همکاری‌های اسقف بنیامین در تألیف این کتاب تصریح کرد: این کتاب تصویر گر میراث کهن و قدیمی کلیسای شرق آشوری به عنوان یکی از اقوام کهن ایرانی است که مسلماً میراث آن جز میراث ایرانی به شمار می‌رود.

حسن زاده با اشاره فعالیت‌های پژوهشکده مردم شناسی در سالهای گذشته در حوزه اقوام دینی ایران؛ زرتشتیان، ارامنه، یهودیان و… تصریح کرد: از ۱۶پ ژوهش انجام شده در ین حوزه، ۸ پژوهش از سال ۹۳ به بعد صورت گرفته و برخی نیز بصورت کتاب به چاپ رسیده است.

وی بررسی وضعیت اجتماعی – سیاسی کلیمیان در ایران، سابقه تاریخی ارامنه و مسیحیان، کلیساهای کاتولیک ایران، بانک اطلاعاتی کلیسای شرق آشور، سنت پارچه باقی در بین زرتشتیان، مطالعه بر روی عروسک بی بی کک زرتشتی و ثبت ملی آن، فرهنگ وقف در بین زرتشتیان، ارسال پرونده مهرگان که بخشی از آن به فرهنگ زرتشتیان باز می‌گردد و … را از جمله این طرح‌ها عنوان کرد که توسط پژوهشکده مردم شناسی به منظور معرفی میراث اقوام دینی ایران انجام شده است.

جایگاه ویژه تمامی ادیان در سرزمین ایران

علیرضا قلی نژاد معاون فناوری و کاربردی سازی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، دیگر سخنران این نشست گفت: اگر فرهنگ و جلوه‌های آن را حاصل تعامل انسان با محیط قلمداد کنیم در سرزمین پهناور ایران و در مرتبه‌ای بالاتر در جهان ایرانی با وجود این تنوع فرهنگی و اقلیم گسترده شاهد جلوه‌های متنوع فرهنگی هستیم.

وی افزود: این سرزمین در حوزه آئین‌ها نیز از تنوع زیادی برخوردار است و به غیر از ادیانی که خاستگاهشان این سرزمین است سایر ادیان نیز جایگاه ویژه ای دارند که می‌توان همگی را در ارتباط با اسلام دید.

قلی نژاد اظهار داشت: کاری که پژوهشگاه به عنوان یک نهاد حاکمیتی انجام می‌دهد نظری و عملی کردن جلوه‌های فرهنگی سرزمین ایران در قالب پژوهش است که البته پژوهشکده مردم شناسی در این زمینه پیشگام است.

معاون فناوری و کاربردی سازی پژوهشگاه گفت: با نگاهی بر پژوهش‌های صورت گرفته در خواهیم یافت که این سرزمین چه قابلیت‌هایی گسترده‌ای دارد و پژوهشگران با کمترین امکانات سعی در بازگویی، نقد و انتشار گسترده آنها دارند.

وی افزود: چاپ کتاب «مراسم آئینی و کلیساهای شرق آشوری ارومیه» نتیجه تعامل پژوهشکده مردم شناسی با مجموعه‌های دیگر این حوزه است که توانسته با ارتباط با کلیسای شرق آشوری به معرفی این بخش از میراث فرهنگی ایران بپردازد.

هیچ عکس آرشیوی در کتاب «مراسم آئینی و کلیساهای شرق آشوری ارومیه وجود ندارد

عباس تحویلدار مؤلف کتاب «مراسم آئینی و کلیساهای شرق آشوری ارومیه» نیز در ادامه این نشست با اشاره به چگونگی شکل گیری پژوهش و چاپ این کتاب گفت: کمک‌های پژوهشکده مردم شناسی و اسقف بنیامین در چاپ این کتاب بسیار ستودنی است.

وی افزود: با وجودیکه عکس‌های زیادی از کلیساهای شرق عاشوری در آرشیو داشتم برای این کتاب از هیچ عکس قدیمی استفاده نکردم و تمامی آئین‌ها را دوباره عکاسی کردم.

وی گفت: به جای ۵ سفری که برای این پروژه تعیین شده بود ۹ سفر انجام دادم و دراین کتاب از هیچیک از عکس‌های کتاب «ایران سرزمین صلح ادیان الهی» استفاده نکردم.

کتاب «مراسم آئینی و کلیساهای شرق آشوری ارومیه»، که با حمایت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و پژوهشکده مردم‌شناسی به چاپ رسیده یک پژوهش مستند نگاری و مردم شناختی تصویری در چارچوب طرح‌های تحقیقاتی و سلسله کتاب‌های دانشنامه تصویری آئین‌های ایرانی پژوهکشده مردم شناسی است که به مستند نگاری و ثبت مردم نگاری آئین‌ها و فضاهای فرهنگی قوم ایرانی و دینی شرق آشوری پرداخته است.

  • منبع خبر : خبرگزاری جمهوری اسلامی ایرران