داستان ولادت حضرت مریم(س) در قرآن با استناد به آیات ۳۵ و ۳۶ سوره آل عمران طی برنامه‌ای به همت رایزنی فرهنگی ایران در فیلیپین در مدرسه خیریه «بانویِ ما لوهان» وابسته به کلیسای کاتولیک فیلیپین در مانیل روایت شد.

به گزارش ادیان نیوز – ردنا؛ کلاس یک روزه ایران‌شناسی و کارگاه و نمایشگاه خوشنویسی دیروز، ۲۱ تیرماه، به همت رایزنی فرهنگی ایران در فیلیپین و با همکاری انجمن خوشنویسان ایران شعبه مانیل برای دانش‌آموزان مدرسه خیریه «بانویِ ما لوهان»( OUR LADY Of LUJAN) وابسته به کلیسای کاتولیک فیلیپین در مانیل برگزار شد.

این کارگاه در پی درخواست مسئولان کلیسا و مدیر مدرسه خواهر روحانی «کریستو پوبره» (CRISTO POBRE) از کشور آرژانتین که از سوی واتیکان برای اداره مدرسه «بانوی ما لوهان» به فیلیپین آمده است، در محل این مدرسه واقع در منطقه «کی زون سیتی» شهر مانیل برگزار شد و از ساعت ۸ بامداد تا ۱۴ به وقت محلی ادامه داشت.

این برنامه ویژه دانش‌آموزان دوره دبیرستان بود و با معرفی فرهنگ، تاریخ و هنر ایران اسلامی و اهدای صد جلد کتاب داستانی به کتابخانه مدرسه همراه و در سه بخش ایران‌شناسی، تبیین مشترکات ادیان آسمانی با تأکید بر مسیحیت و اسلام و کارگاه خوشنویسی و نمایشگاه خط نستعلیق برگزار شد.

اهدای صد کتاب داستانی

محمد جعفری ملک، رایزن فرهنگی ایران در فیلیپین و تندیس تقوی، بانوی خوشنویس ایرانی و مسئول انجمن خوشنویسان ایران شعبه مانیل، اداره‌کنندگان این کارگاه و نمایشگاه بودند و رایزن فرهنگی کشورمان ضمن تشکر از حضور دانش‌آموزان، صد جلد کتاب داستانی با ترجمه انگلیسی و تاگالوگ(زبان بومی فیلیپین) به کتابخانه این مدرسه اهدا کرد و به هر یک از دانش‌آموزان شرکت‌کننده در این کارگاه نیز دو جلد کتاب داستان هدیه داد.

سپس رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران طی سخنانی، تاریخ، سیاست، حکومت و دین در جمهوری اسلامی ایران را تبیین کرد و با نمایش نقشه کشورمان موقعیت استراتژیک جمهوری اسلامی ایران در منطقه خاورمیانه را برای دانش‌آموزان شرح داد.

وی در ادامه به زندگی و فرهنگ مردم ایران به ویژه دانش‌آموزان اشاره کرد و گفت: دانش‌آموزان ایرانی از سطح آموزش بسیار خوبی در منطقه و جهان برخوردارند و در المپیادهای جهانی شیمی، فیزیک، ریاضی و کامپیوتر حائز رتبه‌های برتر می‌شوند، امیدوارم شما هم بتوانید در آینده برای کشور خود افتخار کسب کنید.

روایت داستان حضرت مریم(س) در قرآن

در ساعت دوم کلاس، تندیس تقوی درباره مشترکات ادیان آسمانی به ویژه مسیحیت و اسلام سخنانی را بیان و آیات ۳۵ و ۳۶ سوره آل عمران «إِذْ قَالَتِ امْرَأَتُ عِمْرَانَ رَبِّ إِنِّی نَذَرْتُ لَکَ مَا فِی بَطْنِی مُحَرَّرًا فَتَقَبَّلْ مِنِّی إِنَّکَ أَنْتَ السَّمِیعُ الْعَلِیمُ: چون زن عمران گفت پروردگارا آنچه در شکم خود دارم نذر تو کردم تا آزاد شده [از مشاغل دنیا و پرستشگر تو] باشد پس از من بپذیر که تو خود شنواى دانایى»، «فَلَمَّا وَضَعَتْهَا قَالَتْ رَبِّ إِنِّی وَضَعْتُهَا أُنْثَى وَاللَّهُ أَعْلَمُ بِمَا وَضَعَتْ وَلَیْسَ الذَّکَرُ کَالْأُنْثَى وَإِنِّی سَمَّیْتُهَا مَرْیَمَ وَإِنِّی أُعِیذُهَا بِکَ وَذُرِّیَّتَهَا مِنَ الشَّیْطَانِ الرَّجِیمِ: پس چون فرزندش را به دنیا آورد، گفت پروردگارا من دختر زاده‏‌ام و خدا به آنچه او زایید داناتر بود و پسر چون دختر نیست و من نامش را مریم نهادم و او و فرزندانش را از شیطان رانده‏ شده به تو پناه مى‏‌دهم» را قرائت کرد.

وی اظهار کرد: کلمه مریم به معنای زن عابد است آل عمران و حضرت عیسی(ع) و مادر گرامی‌شان، شخصیت‌های الهی و الهام‌بخش ما مسلمانان هستند. رسالت ما انسان‌ها این است که رسالت واقعی خود را در جهان پیدا کنیم؛ «عشق ما را پی کاری به جهان آورده‌ است/ ادب این است که مشغول تماشا نشویم»(صائب تبریزی).

مسئول انجمن خوشنویسان ایران شعبه مانیل تصریح کرد: باید علاوه بر اینکه خودمان در مسیر رشد هستیم، اجازه دهیم اطرافیان هم به حقیقت و شایستگی وجود خود پی ببرند. برای تک‌تک شما آرزو می‌کنم که به حقیقت خودتان دست یابید و فرد مفید و سازنده‌ای برای کشورتان باشید.

کارگاه خوشنویسی

در ساعت سوم کلاس و پس از پذیرایی مختصر کارگاه آموزش خوشنویسی برگزار شد که در آن تندیس تقوی درباره حروف فارسی و تفاوت آن با حروف عربی و ابزار خوشنویسی و مرکب توضیحاتی داد و در ادامه وسایل خوشنویسی در اختیار همه شرکت‌کنندگان قرارگرفت و این کارگاه با استقبال گسترده دانش‌آموزان همراه بود.

بنا بر این گزارش؛ در پایان برنامه ایران در مدرسه «بانوی ما لوهان» قرار شد جلسه بعدی کارگاه در رایزنی فرهنگی ایران در مانیل برگزار شود.

یادآور می‌شود مدرسه «بانوی ما لوهان»، مدرسه‌ای خیریه در فیلیپین است که به صورت شبانه‌روزی فعالیت می‌کند و در حال حاضر ۶۰ نفر از دانش‌آموزان بی‌سرپرست مانیل در مقاطع مختلف در آن مشغول تحصیل هستند. پنج خواهر روحانی، که دو نفرشان آرژانتینی هستند، مدیریت این مدرسه را برعهده دارند و ۲۳ دانش‌آموز در مقطع دبیرستان در این مکان آموزشی درس می‌خوانند.

  • منبع خبر : ایکنا