رهبر مسیحیان لبنان: مسلمان لبنانی از مسیحی فرانسوی مهم‌تر است

0

به گزارش ادیان نیوز (ردنا)، الراعی در دیدار «عباس خامه یار» رایزن فرهنگی ایران در لبنان گفت: شهروندان لبنان اعم از مسیحی و مسلمان برای ما برابرند و جایگاه والا و قابل احترامی دارند و باید به خواسته‌های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی‌شان توجه شود.
وی با اشاره به اینکه «بهبود وضعیت تمام هموطنان اعم از مسلمان و مسیحی، خواسته ی ما است» اظهار داشت: در لبنان، ما همه‌ی طوایف مسیحیان را به همراه همه‌ی طوایف مسلمانان می‌خواهیم و زیبایی این کشور در چندصدایی و تکثر دینی و فرهنگی آن است.

۱۷ طایفه‌ی مذهبی شامل پنج گروه مسلمانان (سنی، شیعه ۱۲ امامی، دروزی، اسماعیلی و علوی) و ۱۲ گروه مذهبی مسیحیان (مارونی، کاتولیک رومی، سوری، یونانی و ارمنی، ارتدوکس رومی، سوری، یونانی و ارمنی، قبطی، آشوری و پروتستان) در لبنان زندگی می‌کنند.

رهبر مسیحیان لبنان در ادامه گفت: حفاظت از مسیحیان شرق و خاستگاه آنان در منطقه خاورمیانه و تلاش برای ماندنشان در این منطقه و سرزمین اجدادی خویش، تنها با فراهم نمودن زمینه‌های شغلی و کاری برای آنان، میسر است.

رایزن فرهنگی ایران در این دیدار با تبریک ۲۵ دسامبر، سالروز میلاد حضرت مسیح (ع) و آغاز سال نو میلادی به رهبر مسیحیان لبنان، گفت: اصالت مسیحیان مشرق بر کسی پوشیده نیست و تکثر، تنوع و گوناگونی قومیت‌ها، مذاهب و ادیان به جوامع بشری، زیبایی خاصی بخشیده که باید آن را پاس داشت.

عباس خامه یار افزود: ایران می‌کوشد از این اصالت و زیبایی دینی، حفاظت کند و حمایت مقامات تهران از مسیحیان سوریه، عراق و لبنان در برخورد با افراط گرایان و تندروهای مذهبی مانند داعش در این راستا صورت گرفته است.

وی خاطر نشان کرد: شخصیت‌های برجسته‌ای از میان جامعه مسیحیان مشرق مانند جِبران خلیل جبران، رشید الشلتونی، پولس سلامه، سلیمان کتانی، جورج جرداق،‌ ویکتور الکیک و دیگران در آسمان علم و ادب لبنان درخشیدند که ویکتور الکیک به دلیل آشنایی به دو زبان و ادبیات فارسی و عربی، خدمات ارزنده فرهنگی به جامعه ی ایران و لبنان ارایه کرد.

خامه یار با ارائه گزارشی از وضعیت مسیحیان ایران و همزیستی مسالمت آمیز آنان با مسلمانان گفت: شعار «ایران برای همه ایرانیان» تبیین گر اولویت حقوق شهروندی در ایران است و پیروان حضرت مسیح مانند همه ایرانی‌ها در شادی و غم و در دفاع و سازندگی کشورمان شریک بوده و هستند و آنان حدود ۲۰۰ شهید تقدیم میهن کرده‌اند.

رایزن فرهنگی ایران بر نقش مراکز دینی مسیحی و اسلامی در ایجاد همگرایی و همزیستی مسالمت آمیز تاکید کرد و اظهار داشت: ایران یکی از امن‌ترین کشورها برای پیروان ادیان است که ۳۰۰ کلیسای فعال و غیر فعال دارد و قدمت برخی از آنها به بیش از هزار سال می‌رسد.

خامه یار خاطر نشان کرد: مسیحیان ایران از مدارس، مراکز فرهنگی، مطبوعات و کرسی نمایندگی در مجلس برخوردارند و می‌توانند فعالیت سیاسی داشته باشند و آیین‌های دینی خویش را برگزار کنند.

رایزن فرهنگی کشورمان همچنین با اشاره به وجود دانشگاه مهم ادیان در شهر قم و اجرای طرح‌ها و تحقیقات دینی و فرهنگی درباره مسیحیان ایران گفت: دانشگاه ادیان تاکنون بیش از۵۰ کتاب از تألیفات مسیحیان را به فارسی ترجمه کرده و در اختیار محققان و پژوهشگران قرار داده است.

خامه یار به یازدهمین دور از گفت وگوهای ادیان که ماه گذشته در تهران با حضور «ایووزو گیسو» رییس شورای پاپی واتیکان برگزار شد، اشاره و تاکید کرد: گفت و گوی دینی و فرهنگی پیروان ادیان مختلف در طول سه دهه ی گذشته در ایران موجب اعتماد و فهم متقابل آنان و نیز گسترش روابط کشورها شده است.

وی آمادگی ایران را برای آغاز گفت وگو با کلیسای مسیحیان مارونی لبنان و برگزاری نشست هایی با حضور رهبر آنان همانند گفت وگوهایی که با ارمنی های این کشور برگزار شده ، اعلام کرد.

رایزن فرهنگی کشورمان کاردینال «بشاره پطرس الراعی» را برای سفر به ایران و بازدید از کلیساهای کشورمان و گفت وگو با رهبران مذهبی دعوت کرد و «جام قلمزنی» و کتاب «مسیح در شب قدر»که روایت حضور رهبر انقلاب در منازل شهیدان مسیحی و آشوری است، به وی اهدا نمود.
پایان پیام/ز

اشتراک در خبرنامه
برای دریافت جدیدترین اخبار به طور مستقیم به صندوق ورودی خود وارد اینجا شوید.
هر زمان می‌توانید مشترک شوید

نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.