گفتمان ادیان

کتاب گفتمان ادیان شامل مجموعه سرمقاله­ ها و گفت­ و گوهای فصلنامه تخصصی هفت آسمان از سال ۱۳۷۸ تا سال ۱۳۸۸ است.

0

به گزارش ردنا (ادیان نیوز)، در این کتاب، مقالات در سه بخش با موضوعات دین پژوهی، مطالعات ادیان و مطالعات اسلامی گردآوری و از سوی انتشارات دانشگاه ادیان مذهبمنتشر شده است.

مقالات بخش اول (دین پژوهی) عبارتند از: دین و دینداری در جهان معاصر، نگاهی دوباره به دین پژوهی، دین و قرائت پذیری آن، دین و دین پژوهی در روزگار ما، دین و اسطوره، عقل و زمانه، دین و جامعه شناسی، سنت عقلانیت و دیانت، گفت­ و گوی دیگر با دکتر سیدحسین نصر، علم و دین چالش­ها و فرصت­ها.

در بخش دوم (مطالعات ادیان) مقالات گفت­ و گوی ادیان، کارآیی مطالعات ادیان، وحدت متعالی ادیان، ارامنه ایران، فراتر از اصلاحگری دیانت منونایتی، فلسفه مسیحی در قرون وسطا، مسیحیت و هندوئیزم در هند، دنیای اسقفی، چشم انداز گفت­ و گوی اسلام و مسیحیت، راز کلام، ادیان هند، زبان های باستانی و ادیان آسمانی، میراث زرتشت پیام آور راستی، آیین زرتشت و زرتشتیان پارسی آمده است.

بخش سوم (مطالعات اسلامی) نیز حاوی مقالات ضرورت مطالعات ادیان در حوزه­ های علمیه، ضرورت گفت­ و گوی ادیان و مذاهب اسلامی، چشم انداز تقریب مذاهب اسلامی، ادیان در قرآن، سیره پیامبر اعظم (ص)، مبانی انسجام اسلامی، عقاید و مطالعات اسماعیلی، مقلانیت و معنویت در اسلام، تشیع اعتدالی، نسبت دین و عرفان، تصوف و تشیع، جایگاه عرفان و تصوف در اسلام، قرآن پژوهی در غرب و خیر و شر در اسلام است.

شاید دوست داشته باشید