تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
The news is by your side.

بمب‌های متحرک/ اقتصادی که امان جوانانش را بریده

جوان‌هایی که این روزها از فقر و بیکاری در عذاب هستند و گرانی و تورّم امان‌شان را بریده بیش از آن‌که برای جامعه‌ی خود سرمایه باشند، «بمب‌های متحرکی» هستند که هر آن می‌توانند منفجر شوند.

0

به گزارش ردنا (ادیان نیوز)، مهراب صادق نیا، عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهبی در کانال تلگرامی خود نوشت؛

برای یک جامعه، هیچ چیزی ارزشمند‌تر از منابع انسانی آن نیست؛ و در این میان، نیروهای جوان و تربیت‌یافته اهمیّت بیش‌تری دارند. تمام داشته‌های دیگر جامعه چیزهای ارزشمندی چون معدن، آب، و زمین و یا دین، ایدئولوژی، اخلاق، آرمان، و آرزو و هر شعار زیبای دیگری، به وسیله‌ی همین انسان‌ها پاس‌ داشته و دنبال می‌شود.

جامعه‌ای که آرزوها و آرمان‌هایش را بیش‌تر از منابع انسانی خود دوست داشته باشد و شهروندانش را فدای شعارهای زیبای خود کند روی یخ، نقش خیال کشیده و در بیابان سراب دیده است.

به شهادت تاریخ، هیچ جامعه‌ای بدون داشتن منابع انسانی کافی و متناسب، و تنها با داشتن آرمان‌، آرزو، و یا شعارهای زیبا کامیاب نشده است.

کشور ما در مقایسه با بسیاری از کشورهای جهان، منابع انسانی پویا و جوان‌تری دارد؛ ولی جوان‌هایی که این روزها از فقر و بیکاری در عذاب هستند و گرانی و تورّم امان‌شان را بریده و نرخِ دلار و طلا و مسکن نا امیدشان کرده است، بیش از آن‌که برای جامعه‌ی خود سرمایه باشند، «بمب‌های متحرکی» هستند که هر آن می‌توانند منفجر شوند و نظم اجتماعی و بقاء جامعه‌ی خود را تهدید کنند.

فقر، بی‌عدالتی، بیکاری، و ناامیدی انسان‌ها را به مرزهای کفر هم می‌کشاند؛ چه رسد به دزدی و شرارت و آشوب.

شاید دوست داشته باشید