تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
جدیدترین خبرهای دینی امروز و اخبار ادیان تازه‌ترین خبرهای مذهبی مذاهب و فرقه‌ها، جدیدترین مطالب و مقالات ادیان مذاهب جریان‌‌های دینی فرقه‌های مذهبی ایران و جهان

ضرورت چاره‌اندیشی جدی کشورهای تاثیرگذار منطقه برای حل‌وفصل مشکلات جهان اسلام

مولوی عبدالحمید تأکید کرد:

مولوی عبدالحمید: اختلافات موجود بین کشورهای اسلامی باید با گفتمان و مذاکره و تدبیر حل‌وفصل شوند. سران کشورهای اسلامی چرا در مقابل یکدیگر کوتاه نیامده و با هم کنار نمی‌آیند؟!

به گزارش ردنا (ادیان نیوز)، مولوی عبدالحمید، امام جمعه مکی زاهدان ۲۸ شهریور ۱۳۹۹ در فرازی از سخنانش در مراسم نماز جمعه زاهدان، با اشاره به امضای توافقنامه عادی‌سازی روابط بین امارات و بحرین با اسرائیل، آن را «از نتایج اختلاف کشورهای اسلامی» دانست و ضمن توصیه به اجتناب از بکاربردن «سخنان تند» سران کشورهای اسلامی در حق یکدیگر، بر لزوم «چاره‌اندیشی جدی کشورهای تاثیرگذار منطقه» برای حل‌وفصل مشکلات جهان اسلام تاکید کرد.

وی تصریح کرد: اختلاف و تفرقۀ جدیدی که بین بعضی از کشورهای اسلامی به‌وجود آمده است جای افسوس و تأسف دارد؛ بعضی از کشورهای اسلامی اقدام به عادی‌سازی روابط خود با اسرائیل کرده و در این زمینه توافقنامه امضا کرده‌‌اند، و بسیاری دیگر از کشورهای اسلامی به این اقدام واکنش تند نشان دادند.

امام جمعه مکی زاهدان افزود: به نظر بنده فقط با محکوم‌کردن و سخنان تند و شدیداللحن کشورهای اسلامی در حق یکدیگر مشکل حل نمی‌شود، بلکه سران کشورهای اسلامی ازجمله جمهوری اسلامی ایران، ترکیه، عربستان و سایر کشورهای مهم و تاثیرگذار در منطقه باید با هم بنشینند و برای حل مشکلات و اختلافات کشورهای اسلامی چاره‌ای جدی بیندیشند.

مولوی عبدالحمید بیان کرد: وضعیت موجود نتیجۀ اختلاف و تفرقه‌ای است که بین کشورهای اسلامی وجود دارد و دشمنان هم از این اختلافات سوءاستفاده می‌کنند. اختلاف و تفرقه بیشترین و بزرگترین ضربه را به حیثیت مسلمانان و کشورهای اسلامی و به منافع ملت فلسطین و امنیت کل منطقه وارد کرده است.

وی در ادامه تاکید کرد: اختلافات موجود بین کشورهای اسلامی باید با گفتمان و مذاکره و تدبیر حل‌وفصل شوند. سران کشورهای اسلامی چرا در مقابل یکدیگر کوتاه نیامده و با هم کنار نمی‌آیند؟! چرا کشورهای اسلامی نمی‌توانند خودشان مسائل و مشکلات‌شان را بین همدیگر حل کنند و آمریکا و روسیه و کشوری دیگر بیاید و به مشکلات‌شان رسیدگی کند؟!

امام جمعه مکی زاهدان تصریح کردند: کشورهای اسلامی خودشان باید مشکلات خود را حل کنند و در این مسیر منافع اسلام و مسلمانان و جهان اسلام را درنظر بگیرند تا مشکلات و اختلافات حل‌وفصل شوند.

مردم حاشیه شهر زاهدان فرصت صدور رایگان سند و پروانۀ ساخت را غنیمت بشمارند

مولوی عبدالحمید در بخش دیگری از سخنانش گفت: با همکاری شهرداری، سازمان بنیاد مسکن و استانداری برنامۀ گسترده‌ای برای حل مشکلات محله‌های حاشیه‌ای شهر زاهدان در نظر گرفته شده است.

وی در تشریح این برنامه‌ خاطرنشان کرد: در این برنامه به منازلی که در محله‌‌های حاشیه‌ای شهر زاهدان ساخته شده‌اند و سند ندارند، به‌صورت رایگان پروانۀ ساخت و سند صادر می‌شود. همچنین برای منازلی که به‌صورت غیراستاندارد احداث شده‌اند مبلغ ۲۵میلیون تومان بلاعوض و ۵۰ میلیون تومان هم وام اعطا می‌شود که در مورد وام با دارالافتای زاهدان هماهنگی شده که به‌صورت شرعی پرداخت شود.

مولوی عبدالحمید ادامه داد: امیدواریم مردم عزیز شهر زاهدان به‌ویژه محله‌هایی مانند: شیرآباد، قاسم‌آباد، کریم‌آباد و… این فرصت ویژه را غنیمت بشمارند و هرچه سریع‌تر برای دریافت پروانۀ ساخت و سند اقدام کنند، چون شاید دوباره چنین فرصتی پیش نیاید و در آینده این قانون تغییر کند و مردم مجبور شوند برای دریافت پروانۀ ساخت و سند مبالغ هنگفتی هزینه کنند.

امام‌ جمعه مکی زاهدان به مشکلات اعطای سند منزل در روستاهای حاشیه شهرهای زاهدان و چابهار اشاره کرد و گفت: در گذشته که هزینۀ صدور سند برای منازل روستایی اطراف زاهدان و چابهار پایین بود، روستاییان سهل‌انگاری کردند و اقدام به درخواست سند نکردند، اما اکنون هزینۀ صدور سند بسیار زیاد است که کسی توان پرداخت آن را ندارد. امیدواریم مدیر محترم بنیاد مسکن برای حل این مشکل مردم هم چاره‌ای بیندیشد.

مولوی عبدالحمید با اشاره به دیداری که علیرضا تابش، رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، در زاهدان با وی داشت، گفت: جا دارد بنده از ریاست محترم بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور به‌خاطر توجهی که به مشکلات استان به‌ویژه موضوع حاشیه‌نشینی در زاهدان و چابهار دارند، تقدیر و تشکر کنم.

امام‌ جمعه مکی زاهدان متذکر شد: البته قیمت‌هایی که بنیاد مسکن برای زمین و منازل مسکونی حاشیه شهرهای زاهدان و چابهار تعیین کرده است، عادلانه نیست. خواستۀ مردم آن است که این قیمت‌ها عادلانه باشند تا مردمی که مشکل مسکن دارند بتوانند این هزینه را پرداخت کنند.

مردم به رعایت نظم و نظافت شهر اهمیت بدهند

مولوی عبدالحمید شهردار زاهدان، را که سخنران اول مراسم نماز جمعه زاهدان بود، «مدیری توانمند، لایق و پرتلاش» توصیف کرد و خاطرنشان کرد: الحمدلله شهرداری به‌صورت گسترده در حال آسفالت خیابان‌های محلات حاشیه‌ای شهر است که امیدواریم مردم با عزیزان شهرداری همکاری کنند و اگر جایی نیاز به عقب‌نشینی یا اقدام دیگری دارد همکاری بشود.

وی در بخش پایانی سخنان‌شان مردم را به «رعایت نظافت و پاکیزگی شهر» توصیه کردند و گفتند: شهرداری طرحی دارد که در حیاط هر منزل حداقل یک درخت کاشته شود که طرح بسیار خوبی‌ست و در راستای نظافت و پاکیزگی شهر است. مردم عزیز آب فاضلاب را در کوچه و خیابان رها نکنند، زیرا این کار مغایر با نظافت است و سبب آزار و اذیت مردم می‌شود.

بنا به گزارش به نقل از از دفتر امام‌ جمعه اهل‌سنت زاهدان، مولوی عبدالحمید ابراز کرد: متاسفانه برخی از مردم نخاله‌های ساختمانی را در هر جای خالی که می‌بینند در حاشیه شهر می‌ریزند. برخی هم نخاله‌های ساختمانی را در سیل‌بندهای زاهدان که برای احداث آنها میلیاردها هزینه شده است، تخلیه می‌کنند که این ظلم بسیار بزرگی است. نخاله‌ها باید در محل‌های ویژه‌ و مخصوص تخلیه شوند تا شهر آلوده نشود و نظافت شهر حفظ شود.

به خواندن ادامه دهید
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.