تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
جدیدترین خبرهای دینی امروز و اخبار ادیان تازه‌ترین خبرهای مذهبی مذاهب و فرقه‌ها، جدیدترین مطالب و مقالات ادیان مذاهب جریان‌‌های دینی فرقه‌های مذهبی ایران و جهان

توهین به مقدسات «آزادی اهانت» است نه آزادی بیان!

مولوی عبدالحمید:

مولوی عبدالحمید با انتقاد شدید از اهانت به ساحت مقدس پیامبر اکرم (ص) در فرانسه، اهانت به مقدسات ادیان و ملت‌ها را «بر خلاف عقل و منطق» دانست و بر لزوم مقابلۀ مجامع بین‌المللی با این اهانت‌ها تاکید کردند.

به گزارش ردنا (ادیان نیوز)، مولوی عبدالحمید، امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان اظهار داشت: اهانت به پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم در واقع «تُف سر بالا» است که به سمت خود توهین‌کننده برمی‌گردد، و این آب دهان اکنون به طرف خودِ سران و مدیران ناکارآمد فرانسه برگشته است.

وی در ادامه تصریح کرد: فرانسه کشور خوبی‌ است و مردم خوبی هم دارد، اما رئیس‌جمهور و مدیران ناکارآمد و ضعیف فرانسه، این کشور را به سمت ناامنی سوق دادند. چرا مردم فرانسه علیه رئیس‌جمهور ناکارآمد خودشان اعتراض نمی‌کنند و جلوی اهانت‌کنندگان را نمی‌گیرند؟

امام‌جمعه زاهدان گفت: کسی که عقل و منطق داشته باشد هرگز به مقدسات ادیان توهین نمی‌کند؛ آن‌هم به مقدسات نزدیک به دو میلیارد مسلمانی که دومین جمعیت دنیا را تشکیل می‌دهند و محبت با پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم در ریشۀ قلب‌های‌شان موج می‌زند و آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم را از پدر و مادر و زن و فرزند و دارایی‌شان بیشتر دوست دارند.

وی در ادامه افزود: توهین به پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم مانند توهین به حضرت عیسی و حضرت موسی و سایر پیامبران الهی علیهم‌السلام است، و فقط یک فرد دیوانه و مجنون مرتکب چنین عملی می‌شود.
مولوی عبدالحمید در ادامه مسئولان فرانسوی و تمام اهانت‌کنندگان به مقدسات ادیان را مورد خطاب قرار داد و گفت: شما به مقدسات مردم چکار دارید؟! اگر واقعا دلیل و مدرکی دارید مطرح کنید، اما چرا اهانت می‌کنید؟!

توهین به مقدسات «آزادی بیان» نیست، بلکه «آزادی اهانت و ناسزاگویی» است

امام‌جمعه زاهدان اهانت به مقدسات به بهانۀ «آزادی بیان» را مورد انتقاد قرار داد و گفت: مقامات فرانسوی ادعا می‌کنند که نمی‌توانند جلوی «آزادی بیان» را بگیرند!، درحالی‌که در هیچ فرهنگ و قانونی در دنیا از اهانت و توهین به‌عنوان «آزادی بیان» یاد نمی‌شود که شما نتوانید جلوی آن را بگیرید.

مدیر دارالعلوم زاهدان ادامه داد: آیا کسی می‌تواند به پدر و مادر و همسر و ناموس مردم فحش و ناسزا بگوید و بعد بگوید که من حق آزادی بیان دارم؟؛ این «آزادی بیان» نیست، بلکه «آزادی اهانت و ناسزاگویی» است.
خطیب جمعه زاهدان در ادامه خطاب به دولتمردان فرانسه گفت: شما با اهانتی که به پیامبر اکرم (ص) کردید و حمایتی که از این توهین نمودید ضربۀ بزرگی به کشورتان زدید. شما دارای اقتصادی قوی هستید؛ به‌جای اینکه شکر الله تعالی را به‌خاطر این نعمت‌ها انجام بدهید، به ساحت مقدس مقرب‌ترین و محبوب‌ترین بندۀ خدا اهانت روا داشتید و قلب یک ملت بزرگ را جریحه‌دار کرده و آنها را عزادار کردید.

وی ادامه داد: شما (دولتمردان فرانسوی) می‌گویید که با تروریسم و افراط‌گرایی مبارزه می‌کنید، درحالی‌که خودتان تروریسم را به‌وجود آورده‌اید. شما علت اصلی «تروریسم» و «افراط‌گرایی» هستید. وقتی به مقدسات مسلمانان اهانت می‌کنید، این برای آنان غیرقابل تحمل است و عده‌ای دست به اقداماتی می‌زنند.

مولوی عبدالحمید افزود: در فرانسه هیچ ناامنی و مشکلی وجود نداشت و مردم با آرامش به زندگی خود مشغول بودند، اما شما دولتمردان فرانسه با اهانت به مقدسات، این کشور را ناامن کردید و برای خودتان مشکل آفریدید و اعتراض ملت مسلمان جهان را علیه خودتان به‌پا کردید.

قانونی جهانی برای مقابله با اهانت به ادیان و ملت‌ها تصویب شود

مولوی عبدالحمید در ادامۀ سخنان‌شان بر لزوم «تصویب قانون جهانی جرم‌انگاری اهانت به مقدسات ادیان» تاکید کرد و گفت: پارلمان اروپا و سایر نهادها و سازمان‌های بین‌المللی و مجامع جهانی باید ضمن محکوم کردن اهانت به پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم، قانونی را تصویب کنند که اهانت به مقدسات ادیان و ملت‌ها جرم تلقی شده و جلوی اهانت‌ها گرفته شود.

وی ادامه داد: همان‌طور که آزادی ادیان و مذاهب به‌عنوان یک میثاق بین‌المللی تلقی می‌شود، باید قانونی مبنی بر ممنوعیت اهانت به تمام ادیان و ملت‌ها نیز تصویب شود و به‌عنوان یک میثاق بین‌المللی قرار بگیرد. امیدواریم اروپا و جهان غرب بیشتر بیندیشند و به موضوع اهانت به مقدسات برای همیشه پایان بدهند.

اختلاف مسلمانان و کشورهای اسلامی در شرایط کنونی «خیانت بزرگ» است

مولوی عبدالحمید در ادامۀ سخنان‌ خود در مراسم نماز جمعه زاهدان، بر لزوم «اتحاد امت اسلامی» تاکید کرد و گفت: پیامبر اکرم (ص) «رحمه‌للعالمین» است که سبب وحدت جهانیان با یکدیگر شدند. اهانت به پیامبر اکرم(ص) اهانت به تک‌تک مسلمانان است. لذا مسلمانان باید با یکدیگر متحد بشوند. اتحاد مسلمانان با هم باید عملی باشد، وحدت شعاری راه به‌جایی نمی‌برد.

وی خاطرنشان ساخت: کشورهای اسلامی نیز باید از اختلافات عبور کنند و با اتکا به “گفتمان” با هم منسجم شوند. اگر کشورهای اسلامی با هم متحد و یکپارچه می‌بودند ما امروز در اسرائیل و در چین و هند و بعضی دیگر از کشورها شاهد ظلم بر مسلمانان نبودیم و در فرانسه به پیامبر اکرم (ص) اهانت نمی‌شد.

خطیب جمعه زاهدان گفت: اگر مسلمانان و کشورهای اسلامی با هم متحد می‌بودند قدرت بزرگی محسوب می‌شدند. سران کشورهای اسلامی باید از خودشان رشد و درایت بیشتری نشان بدهند و در مقابل اهانت‌هایی که می‌شوند با هم متحد شوند.

امام‌جمعه زاهدان اختلاف مسلمانان و کشورهای اسلامی را «خیانت بزرگ» دانست و گفت: اختلاف در شرایط کنونی خیانت بزرگی‌ست. اتحاد مسلمانان و کشورهای اسلامی سبب عزت امت اسلامی و عزت پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم و شوکت دین اسلام می‌شود.

مولوی عبدالحمید در بخش پایانی سخنان‌شان با اشاره به تشدید مجدد کرونا در کشور و بعضی از مناطق استان سیستان‌وبلوچستان، عموم مردم را به «زدن ماسک»، «رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی» و سایر پروتکل‌های بهداشتی برای حفاظت از این بیماری توصیه و تاکید کرد.

انتهای پیام

به خواندن ادامه دهید
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.