افغانستان عبادتگاه اقلیت مذهبی هندو و سیک‌ها را بازسازی می‌کند ۰۹ اسفند ۱۳۹۸

افغانستان عبادتگاه اقلیت مذهبی هندو و سیک‌ها را بازسازی می‌کند

دارایی افغانستان اعلام کرده برای بازسازی و ترمیم هشت عبادتگاه تاریخی اقلیت مذهبی هندو و سیک‌ها بیش از ۶۵۰ هزار دلار اختصاص داده است.

سیکیسم
دفاع سیاستمدار سیک از مسلمانان، تحسین کاربران فضای مجازی را برانگیخت ۱۳ شهریور ۱۳۹۸

دفاع سیاستمدار سیک از مسلمانان، تحسین کاربران فضای مجازی را برانگیخت

ادیان نیوز/ یک سیاستمدار سیک که فرد نژادپرستی او را مورد حمله اسلام هراسی قرار داده بود، به جای اینکه بگوید من مسلمان نیستم، به دفاع از همشهریان مسلمانش برخاست.

سیک‌های هند مانع از تخریب مسجد ۱۰۰ ساله در پنجاب شدند ۲۷ خرداد ۱۳۹۸

سیک‌های هند مانع از تخریب مسجد ۱۰۰ ساله در پنجاب شدند

یک مسجد ۱۰۰ ساله در روستایی در پنجاب هندوستان، با حمایت بزرگان و ساکنین سیک، همچنان پابرجاست و مردم اعلام کرده اند که مانع از تخریب این مسجد باستانی می شوند.

واکنش پیروان آیین سیک به مصادره فرهنگی عمامه ۰۴ خرداد ۱۳۹۸

واکنش پیروان آیین سیک به مصادره فرهنگی عمامه

منتقدان معتقدند عمامه سیک‌ها جزئی از ایمان آنهاست و نه قطعه‌ای تزئینی. برندهای تجاری و صحبان صنعت مد باید به احترام به اعتقادات مذهبی نیز فکر کنند.

تلاش برای تقویت همدلی بین پیروان ادیان ۰۳ خرداد ۱۳۹۸

تلاش برای تقویت همدلی بین پیروان ادیان

اعضای جامعه سیک، گروهی از داوطلبان جوان را برای برگزاری مراسم شام افطار برای مسلمانان نیازمند و کوکان فقیر نقاط مختلف این شهر تشویق کردند.

چرا سیک‌ها عمامه بر سر می‌گذارند؟ ۲۱ آذر ۱۳۹۷

چرا سیک‌ها عمامه بر سر می‌گذارند؟

هیچ‌کس دقیقاً نمی‌داند که سنّت عمامه بر سر گذاشتن از چه زمان و از کجا نشئت گرفته است. البته در بعضی از جاها ذکر شده است که سنّت استفاده از عمامه به حدود چهار هزار سال قبل و به منطقۀ بین‌النهرین و هند باستان بازمی‌گردد.

۲۴ شهریور ۱۳۹۷

آ‌شنایی با آئین سیک و عبادتگاه آنان در حسن ابدال پاکستان

به گزارش ادیان نیوز، پیروان آئین سیک از نظر جغرافیایی در ایالت پنجاب هند حضور داشته‌اند و در مدت بیش از ۲۰۰ سال دامنه نفوذ آن به مناطق شمالی هند و در جنوب گسترش یافته است. مهرداد رخشنده، معاون اداره کل آسیا و اقیانوسیه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به بیان «آئین سیک و عبادتگاه […]

۲۳ مرداد ۱۳۹۷

معبد سیک‌ها در تهران + تصاویر

به گزارش ادیان نیوز، نیایشگاه سیک‌ها،  در سال ۱۹۶۴ طراحی و در سال ۱۹۶۵ در محدوده خیابان صفی‌علی‌شاهی، نزدیک میدان بهارستان تهران اجرا و جهت بهره‌برداری افتتاح گردید.آرشیتکت این بنا حسین مظفری ترشیزی است که او را در ایران با ترجمه کتاب مرجع معماری نویفرت (Neufert) می‌شناسند. سازه این ساختمان فلزی است و دارای نمای […]

حیات پس از مرگ در آیین سیک و جین ۰۲ آذر ۱۳۹۶

حیات پس از مرگ در آیین سیک و جین

۱) آخرت شناسی دین سیک آخرت شناسی دین سیک به معادشناسی دین هندویی بسیار نزدیک است. دین سیک مانند دین هندویی به نظریه کارما و تولد دوباره معتقد است. مانا یا آتمن انسان، فناناپذیر است و پس از مرگ طبق کارماهای گذشته خود به بدن تازه دیگری درمی آید. اگرچه در دین سیک به گونه‌ای […]

۰۲ آذر ۱۳۹۶

جشن‌های خیابانی پیروان آیین سیک برای تولد گوروی اعظم / تصویر

به گزارش ادیان‌نیوز، گورو نانِک دیو (۱۴۶۹-۱۵۳۹) بنیانگذار آیین سیک و نخستین گورو یا معلّم این آیین است. او در قرن پانزدهم میلادی در نانکانا در پنجاب پاکستان کنونی زاده شد. گورو نانک ممکن است یا نام‌ها و عناوین دیگری مانند بابا نانِک یا نانِک نیز نامیده شود. شایان ذکر است گورو نانک با عرفای […]