دروغ فتنه‌گران برای ایجاد جنگ مذهبی در بحبوحه سیل سیستان و بلوچستان ۲۵ دی ۱۳۹۸

دروغ فتنه‌گران برای ایجاد جنگ مذهبی در بحبوحه سیل سیستان و بلوچستان

در ادامه ساخت اکانت های فیک توسط سازمان منافقین برای ایجاد جنگ مذهبی بین کاربران ایرانی این بار یک صفحه جعلی به اسم رئیس شورای زکات رباط کریم در لباس روحانیت علیه اهل سنت سیستان و بلوچستان سخن گفته و اعلام کرده نباید به سیل بلوچستان کمک کرد.

شبکه‌های اجتماعی
ایدئولوژی عرفان‌های کاذب ۰۷ دی ۱۳۹۸

ایدئولوژی عرفان‌های کاذب

کم نیستند خانواده‌هایی که اذعان می‌کنند فرزندشان پیش از به دام افتادن در فرقه در مراسم‌های مذهبی شرکت می کردند، اما هم اکنون پس از جذب در فرقه، نماز و مناسک دینی را ترک کرده و به اذکار و اوراد فرقه می‌پردازند.

تن‌فروشی در قبر را چه معنا کنیم؟ ۰۶ دی ۱۳۹۸

تن‌فروشی در قبر را چه معنا کنیم؟

وقتی قبرستان‌ها که همیشه از دین و دین‌داری فربه بوده‌اند، به محلّی برای تن‌فروشی تبدیل می‌شوند، چگونه می‌توان از اسلامی‌سازی خیابان، دانشگاه، سینما، فروشگاه، و پارک سخن گفت.

استفاده از قدرت فن‌آوری، راه‌حل ادیان جهت تعامل بیشتر ۰۵ دی ۱۳۹۸

استفاده از قدرت فن‌آوری، راه‌حل ادیان جهت تعامل بیشتر

امروزه پیشرفت در حوزۀ فن‌آوری دینی، یکی از راه‌های برقراری مجدّد ادیان جهت تعامل و راه‌حل معضل قطع‌ ارتباط مردم با دین است.

کجایند داعیه‌داران دین؟ ۰۲ دی ۱۳۹۸
یادداشت دکتر شریعتمداری در پی جان سپردن دو نوجوان کولبر/

کجایند داعیه‌داران دین؟

اگر مولای متقیان و همنوای بینوایان در میان ما بود، باز دوباره خطبه غرایش را در کوفه در رثای ظلمی که بر زن مسلمان و معاهَد(اهل کتابِ ذمّی که در پناه حاکمیت اسلامی است) در شهر  انبار رفت، فریاد نمی کرد و غیرت مسلمانان را به رُخِشان نمی کشید؟

گردشگری فرصتی برای تجربه معنوى ۰۲ دی ۱۳۹۸

گردشگری فرصتی برای تجربه معنوى

با توجه به تعاریفِ پست‌مدرن می‌توان گفت گردشگری فرصتی برای تجربه معنوى به دست می‌دهد، البته به اين شرط كه يك سياح جستجوگر باشيم و نه يك گردشگر معمولى.

آنومیِ اخلاقی – دینی در جامعه ایران ۲۷ آذر ۱۳۹۸
روزگارِ سخت/

آنومیِ اخلاقی – دینی در جامعه ایران

از جماعت‌های کم‌تری که محافظه‌کارانه با دشواری تمام تلاش دارند تا باورداشت‌های سنتی و مذهبی خود را نگاه دارند و البته هر روز ناامیدتر از پیش می‌شوند که بگذریم؛ به جماعت‌های انبوهی می‌رسیم که  «دین‌دارانِ بی‌انگیزه‌» هستند.

استعفای مشاور عالی‌رتبه کلیسای انگلستان در اعتراض به سخنان اسقف کانتربوری ۲۵ آذر ۱۳۹۸

استعفای مشاور عالی‌رتبه کلیسای انگلستان در اعتراض به سخنان اسقف کانتربوری

یکی از رهبران کمیته مشورتی کلیسای انگلستان در اعتراض به حمایت اسقف کانتربوری از اظهارات رئیس خاخامان انگلستان درباره یهودی ستیزی در کمپین انتخاباتی حزب کارگر، استعفا کرد.

ناامنی مسیحیان مورمون در مکزیک ۰۷ آذر ۱۳۹۸

ناامنی مسیحیان مورمون در مکزیک

به گزارش رسانه‌ها چند خانواده مورمون از ایالت سنورا راهی ایالت چی‌واوا بودند که با حمله اعضای باند مواد مخدر مواجه شدند.

جابجایی سر مجسمه‌های مذهبی با سر سیاستمداران ۰۷ آذر ۱۳۹۸

جابجایی سر مجسمه‌های مذهبی با سر سیاستمداران

حکومت چین ، سر مجسمه عظیم آمیتا بودا را جدا کرده است و به جای آن سر امپراطور کانگسی را قرار داده است.

وقتی از گردشگری و دین حرف می‌زنم، از چه سخن می‌گویم؟ ۲۵ آبان ۱۳۹۸
یادداشت چمدانی 42/

وقتی از گردشگری و دین حرف می‌زنم، از چه سخن می‌گویم؟

دین و گردشگری تا کجا با هم دوست و هم‌داستان و از کجا دشمن و برای هم دردسرساز می‌شوند؟ نقش الهیات، به عنوان زبان دین در معرکه ميان دین و گردشگری چیست؟ الهیدانان چگونه می‌توانند از آشوب موجود میان «دین و گردشگری» بکاهند؟

امکان تبدیل شدن فتوا به زیست اجتماعی ۱۳ مهر ۱۳۹۸
دکتر مهراب صادق‌نیا/

امکان تبدیل شدن فتوا به زیست اجتماعی

روزگار مدرن قوانین و شرایط ویژه‌ای دارد و فقیهان اگر می‌خواهند پایگاه اجتماعیِ پیشین خود را از دست ندهند، بهتر است قدری به جنبه‌های عملی و بافت اجتماعی فتوای خود توجّه کنند.

چرا نگاه تمدنی نداشته‌ایم؟ ۱۲ مهر ۱۳۹۸
گزارشی از درس فرهنگ و تمدن اسلامی

چرا نگاه تمدنی نداشته‌ایم؟

آنچه سبب می‌شود تا ما بگوییم نگاه تمدنی نداشته‌ایم، این است که اصطلاحات لازم برای این کار در میان ما نبوده است. حتی کلمه تمدن که در لغت به معنای شهرنشینی است، و در دوره جدید به معنای تکامل و پیشرفت و ترقی بکار می‌رود، در گذشته ادبی ما، تنها در معنای لغوی بکار رفته و معنای اصطلاحی آن مورد توجه نبوده است.

نذرهای محرم به نت هم رسید/ کاش می‌شد محرومان را از این نذرها بهره‌مند کرد ۲۹ شهریور ۱۳۹۸

نذرهای محرم به نت هم رسید/ کاش می‌شد محرومان را از این نذرها بهره‌مند کرد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با انتشار عکسی از یک اینترنت وای فای نذری در ایام محرم، نوشت: نذرهای محرم به نت هم رسید، اما کاش می‌شد با یک سازماندهی مردمی، محرومان را از این نذرها بهره‌مند کرد.

ادیان و گفت‌وگوهای ساده‌تر ۱۶ شهریور ۱۳۹۸

ادیان و گفت‌وگوهای ساده‌تر

وقتی لوکاس، همان دوست مسیحی ما، داشت به زبان آلمانی برای پلیس توضیح می‌داد، احساس خوبی از تحقق عملی گفت‌گوی ادیان داشتم. در حالی که نظریه‌پردازان و الاهیات‌دان‌ها با همایش‌های پُر ریخت و پاش و ژست‌های آن‌چنانی، زور می‌زنند تا راه را برای گفتگوی ادیان

گردشگری باید بخشی از الهیات شود ۰۴ شهریور ۱۳۹۸
يادداشت چمدانى ٣١/

گردشگری باید بخشی از الهیات شود

کلیسا تاکنون موضوع گردشگری را در چارچوب الهیات و اخلاق بررسى نكرده، و لازم است اين پدیده از منظرِ الهیاتی مورد تأمل قرار گيرد تا بتوان تبیینی مسیحی در مقابل مسائلی که گردشگری پدید آورده ارائه كرد و به تدریج جامعه را از پیامدهای جبران‌ناپذیر گردشگری آگاه ساخت.

فیلم سگ‌کشی برای سال ۹۶ است/ پیمانکار متخلف عزل شد ۳۰ مرداد ۱۳۹۸

فیلم سگ‌کشی برای سال ۹۶ است/ پیمانکار متخلف عزل شد

رئیس مرکز ارتباطات و بین‌الملل شهرداری تهران در صفحه شخصی خود در فضای مجازی از عزل پیمانکار متخلف در ارتباط با سگ‌کشی خبر داد.

اقامت در آسمان‌خراش‌هاى مشرف به کعبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸
یادداشت چمدانی ۳۰/

اقامت در آسمان‌خراش‌هاى مشرف به کعبه

یکی از اقداماتی که عربستان برای پیشبرد این برنامه در سر دارد تبدیل کردن جزیره‌های ریاض به مناطق توریستی است که این اقدام هم ذیل گردشگری سرگرمی و گردشگری تفریحی قرار می‌گیرد و به خودى خود منجر به برندسازى مکه به عنوان پایتخت گردشگری مذهبی نمى شود .

اجرای پویش «اول نماز» در اینستاگرام ۲۵ مرداد ۱۳۹۸

اجرای پویش «اول نماز» در اینستاگرام

صفحه‌ای به نام «اول نماز» در شبکه اجتماعی اینستاگرام به انتشار عکس‌های ارسالی کاربران از نماز اول وقت می‌پردازد و در مدت کوتاهی توانسته است مخاطبان زیادی جذب کند.

حج، فراتر از سیاست‌ها ۲۴ مرداد ۱۳۹۸
یادداشت محمد سروش محلاتی در پایان حج ۱۴۴۰/

حج، فراتر از سیاست‌ها

مراسم حج به عنوان بزرگترین اجتماع اسلامی ، پیوسته مورد طمع اصحاب قدرت بوده است . تاریخ مکه نشان میدهد که هر وقت قدرت طلبان بظاهر مسلمان در صدد بسط قدرت شیطانی خود بوده اند ، "حج" را "ابزار" آن قرار داده اند.

زنان صهیونیست‌ در حال تمرین آدمکشی + عکس ۲۳ مرداد ۱۳۹۸

زنان صهیونیست‌ در حال تمرین آدمکشی + عکس

یک فعال فضای مجازی در صفحه شخصی خود در توییتر تصاویری از تمرین آدمکشی زنان صهیونیست را منتشر کرد و نوشت: