پروتستانتیسم اسلامی حاصل یک کج‌فهمی ۱۹ مهر ۱۳۹۸

چرا اسلام برخلاف مسیحیت نیاز به پروتستانتیزم ندارد؟
پروتستانتیسم اسلامی حاصل یک کج‌فهمی

اشتباه اصلاح‌گران دینی در بازگشت به نص مقدس به تبعیت از جنبش دین‌پیرایی در دوران رنسانس از آنجا سرچشمه می‌گیرد که تفاوت بنیادین نص مقدس در سیستم الهیاتی مسیحیت و اسلام و کارکرد جداگانه نهاد روحانیت در دو دین را درک نکرده بودند...

یادداشت
نفی تبعیض جنسیتی در همه عرصه‌ها به‌جز دین ۱۵ مهر ۱۳۹۸

نفی تبعیض جنسیتی در همه عرصه‌ها به‌جز دین

ما باید بدانیم که چه امری را مقدس می‌دانیم، سنت دینی‌ای که مخالف عدالت اجتماعی باشد چرا ما باید به آن باور داشته باشیم؟ پس ما حق داریم هر آنجا که نهادهای دینی از احترام یا انجام به امور اخلاقی بازمی‌مانند به آنها نقد کنیم و از آنها عصبانی باشیم.

امکان تبدیل شدن فتوا به زیست اجتماعی ۱۳ مهر ۱۳۹۸
دکتر مهراب صادق‌نیا/

امکان تبدیل شدن فتوا به زیست اجتماعی

روزگار مدرن قوانین و شرایط ویژه‌ای دارد و فقیهان اگر می‌خواهند پایگاه اجتماعیِ پیشین خود را از دست ندهند، بهتر است قدری به جنبه‌های عملی و بافت اجتماعی فتوای خود توجّه کنند.

تحلیل عباس عبدی از انگیزه‌های تحریف عاشورا ۲۵ شهریور ۱۳۹۸

تحلیل عباس عبدی از انگیزه‌های تحریف عاشورا

انگیزه اول در این تحریفات، محصول مناسکی شدن دین و پیدا کردن متولیان اقتصادی برای این مناسک است. مناسک رکن مهمی از هر دین است.

چرا آخوندها برای منبر پول می‌گیرند؟ ۲۴ شهریور ۱۳۹۸

چرا آخوندها برای منبر پول می‌گیرند؟

«در میان انتقادها و گلایه‌هایی که نسبت به روحانیت مطرح می‌شود یکی از جدی‌ترین اشکال‌ها و ایرادهایی که می‌گیرند، موضوع تامین مالی روحانیون است. مخصوصا نسل جدید که تصور درستی از ماهیت نقش و کارکرد روحانیت ندارد و گاه به دلایل مختلف هم ذهنیت منفی شدیدی پیدا کرده است، در این موضوع بسیار سخن و شکایت دارد.»

همه پیشنهادهایی که به امام حسین (ع) داده شد ۱۷ شهریور ۱۳۹۸

همه پیشنهادهایی که به امام حسین (ع) داده شد

یکی از موضوعات مهم در تحلیل واقعه عاشورا، بررسی پیشنهاداتی است که برخی از افراد به امام حسین علیه‌السلام داده‌اند.

محیط زیست و بحران آن؛ رویکردی قرآنی ۰۶ شهریور ۱۳۹۸
بخش اول/

محیط زیست و بحران آن؛ رویکردی قرآنی

علم جدید بر محور پارادایم غالب مدرنیسم و با فاصله گرفتن از نگاه قدسی و معنوی به طبیعت، نگرشی را برای انسان امروزی آفرید که با نفسی تجاوزگر، به منظور ارضای خواسته‌های دورنی‌اش در برخورد با طبیعت، آن را به چنین روز سیاهی نشاند.

گردشگری باید بخشی از الهیات شود ۰۴ شهریور ۱۳۹۸
يادداشت چمدانى ٣١/

گردشگری باید بخشی از الهیات شود

کلیسا تاکنون موضوع گردشگری را در چارچوب الهیات و اخلاق بررسى نكرده، و لازم است اين پدیده از منظرِ الهیاتی مورد تأمل قرار گيرد تا بتوان تبیینی مسیحی در مقابل مسائلی که گردشگری پدید آورده ارائه كرد و به تدریج جامعه را از پیامدهای جبران‌ناپذیر گردشگری آگاه ساخت.

زایش روشنفکری بیمار در ایران ۰۲ شهریور ۱۳۹۸

زایش روشنفکری بیمار در ایران

نظریات مختلفی که با نگاه فیلسوفانه به تاریخ مدرنیته پرداخته‌اند عمدتاً دوره اول آن را مربوط به شکل‌گیری اصول و مبانی مدرنیته در سطح نخبگان تلقی می‌کنند.

بررسی تحولات سیاسی فرهنگی فرقه اسماعیلیان (۲) ۲۶ مرداد ۱۳۹۸

بررسی تحولات سیاسی فرهنگی فرقه اسماعیلیان (۲)

المعز در ابتدای خلافتش، به استحکام موقعیت فرمانروایی خود در افریقیه و مغرب پرداخت و اقوام مختلف این سرزمین را تحت انقیاد خویش درآورد و تا نزدیکی مصر، قدرت خویش را افزایش داد. وی در سال سیصد و چهل و چهار

عشق و عرفان امام حسین(ع) در دعای عرفه نمایان است ۲۵ مرداد ۱۳۹۸

عشق و عرفان امام حسین(ع) در دعای عرفه نمایان است

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه عشق و عرفانی که توسط امام حسین(ع) در کربلا نمایان شد به صورت ناگهانی ظاهر نشده، بلکه در تمام عمر، سرتاسر وجود امام متأثر از آن بوده است و نمونه برجسته آن در دعای عرفه نمایان است.

درباره متن و پیوست دعای عرفه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸

درباره متن و پیوست دعای عرفه

دعای عرفه دو بخش دارد. متن اصلی دعا که به نقل از سیدالشهداء (ع) است  و پیوست دعا که کسی از راویان ادعا نکرده که از امام است و برخی آن را از ابن عطاءالله اسکندرانی، عارف سده هفتم، می دانند.

پیامبران دروغین یهودی و دسیسه‌های رازآمیز (۳) ۲۰ مرداد ۱۳۹۸
یهود و فرقه‌سازی/

پیامبران دروغین یهودی و دسیسه‌های رازآمیز (۳)

از سری مقالات دسیسه‌های سیاسی و فرقه‌های رازآمیز یهودی/فرانک در رأس فرقه شابتای در پودولیا قرار گرفت ولی کمی بعد، در ژانویه ۱۷۵۶، کارش به رسوایی کشید. زمانی که فرانک و پیروانش در یک خانه دربسته مشغول اجرای مناسک جنسی مرسوم در فرقه شابتای بودند، به علت باز شدن تصادفی پنجره‌ها، مردم مطلع شدند و تمامی آنان را دستگیر کردند.

ماجرای برائت از مشرکان ۲۰ مرداد ۱۳۹۸
حجت الاسلام محمد سروش محلاتی:

ماجرای برائت از مشرکان

در سال هشتم هجری، فتح مکه اتفاق افتاد ولی پس از آن نیز همزیستی مسالمت آمیز مسلمانان و مشرکان بر اساس پیمان و میثاق نامه ادامه یافت.

گذر ادیان از جاده ابریشم ۱۷ مرداد ۱۳۹۸

گذر ادیان از جاده ابریشم

جاده ابریشم تنها یک مسیر نبود که دین ها سوار بر آن شوند و به شرق روند بلکه این جاده از نظر تأثیرگذاری بر ادیان دیگر حائز اهمیت است. با پیدایی دین های تبشیری یا تبلیغ گر، داعیان هم پیدا شدند. اول بوداییان، بعد مسیحیان و مانویان و دست آخر هم صوفیان مسلمان به کاروان ها پیوستند تا وارد سرزمین های دیگر شوند.

نگاه «بازی تاج و تخت» و «ارباب حلقه‌ها» به مسئله شر ۱۵ مرداد ۱۳۹۸

نگاه «بازی تاج و تخت» و «ارباب حلقه‌ها» به مسئله شر

زمینه حماسی سریال هشت فصلی بازی تاج و تخت که چندی پیش به پایان رسید سبب شده آن را با اثر جی. آر. تالکین یعنی ارباب حلقه‌ها مقایسه نمایند. باوجود چنین شباهتی، سبک داستان‌سرایی تالکین و جورج مارتین(نویسنده بازی تاج و تخت) متفاوت بوده و به طور عمده این تفاوت را می‌توان در به تصویر کشیدن مسئله شر نیز مشاهده نمود.

گنبد حرم مطهر رضوی؛ جلوه‌­گاه هنر و معماری ایرانی اسلامی ۱۳ مرداد ۱۳۹۸

گنبد حرم مطهر رضوی؛ جلوه‌­گاه هنر و معماری ایرانی اسلامی

گنبد طلا یکی درخشان‌ترین و باشکوه‌ترین جلوه‌­های حرم رضوی است که از دور پیداست و چشم‌­انداز طلایی آن عظمت و معنویت خاصی به مشهد مقدس و بارگاه امام هشتم(ع) بخشیده است.

مسئولیت حوزه‌های علمیه و فقها در به‌روز رسانی و کارآمدسازی دین ۱۰ مرداد ۱۳۹۸

مسئولیت حوزه‌های علمیه و فقها در به‌روز رسانی و کارآمدسازی دین

آیا ضرورت به‌روزرسانی احکام، به دوران گذشته اختصاص داشت و در جهان جدید که هر روز تحولات و تغییر نیازهای بشر شتاب بیشتری به خود می‌گیرد، روزآمدسازی و انعطاف در احکامی که هزار سال پیش در منطقه‌ای خاص تشریع شد، لازم نیست؟

چه کسی کارشناسان مذهبی را ممنوع‌التصویر می‌کند؟ ۱۰ مرداد ۱۳۹۸
انتقاد از تلویزیون مهم‌ترین بهانه‌ای است که می‌تواند مانع ورود شما به رسانه ملی شود

چه کسی کارشناسان مذهبی را ممنوع‌التصویر می‌کند؟

ممنوع‌التصویری در رسانه ملی پروسه‌ای است که تاکنون مبنا و معیارش برای کسی شفاف نشده است. روند این اتفاق چنان است که حتی برای تهیه‌کنندگان و برنامه‌سازان تلویزیون هم پر از ابهام و چالش است.

پیامبران دروغین یهودی و دسیسه‌های رازآمیز (۲) ۰۲ مرداد ۱۳۹۸
یهود و فرقه‌سازی/

پیامبران دروغین یهودی و دسیسه‌های رازآمیز (۲)

از سری مقالات دسیسه‌های سیاسی و فرقه‌های رازآمیز یهودی-مناسک فرقه شابتای آمیخته با هرزگی جنسی بود. بعدها، این گرایش در فرقه یاکوب فرانک بارزتر شد. پس از مدتی راز تکاپوی فرقه شابتای آشکار شد و در اوت ۱۶۷۲ شابتای زوی و برخی از پیروانش به دلیل ترویج هرزگی جنسی در میان مسلمانان دستگیر شدند.

مواجهه قرآن با ازدواج عرب جاهلی ۳۱ تیر ۱۳۹۸
یادداشت/

مواجهه قرآن با ازدواج عرب جاهلی

قرآن کریم نه‌تنها از فرهنگ زمانه تأثیر نپذیرفته بلکه با فرهنگ زمانه برخوردی منطقی داشته است؛ ازدواج یکی از جلوه‌های فرهنگی اجتماعی پراهمیت است که قرآن کریم بخشی از آن را که با جاهلیت آمیخته بود پیرایش کرده و قسمتی را که ریشه در آیین‌های الهی یا از فطرت بیدار و عقل سالم داشت، تأیید کرد.