فراز و فرود مسیحیت در نگرش حکومت های ایران

نویسندگان:  امینی فر حسن*, دشتی محمد
 
چکیده:

چکیده فارسی:

مسیحیت به عنوان دینی آسمانی از همان قرون اول، ظهور، در تکاپوی گسترش بود، از این رو، مبلغانی را به اطراف و اکناف جهان می فرستاد تا این دین را تبلیغ و تبشیر کنند. پر واضح است که حضور این مبلغان در سرزمین های بیگانه با واکنش ها و نگرش های متفاوتی همراه بود. در حوزه ایران، چه پیش و چه پس از اسلام، دولتمردان، مواضع مختلفی در برابر این مساله، همراه با فراز و فرود اتخاذ داشتند.

با وجود این، حضور اقلیت مسیحی در تمام اعصار، مشهود است و می توان دریافت که پیروان این دین، همیشه و حتی در حادترین شرایط به تبلیغ و ترویج دین خود ملتزم بوده اند. این امر به طور کلی ناشی از سیاست مداراگونه دولتمردان ایران بوده است. علاوه بر این، در یک نگاه تطبیقی میان دوران قبل و بعد از اسلام، مسیحیان ایران آسایش و آزادی عمل و منزلت اجتماعی بیشتری در دوره اسلامی داشتند، چراکه اسلام برای ایشان حقوق و مقررات مشخص و پایداری قرار داده بود.

چکیده عربی:
لقد کانت المسیحیه بوصفها دین عالمی تسعی إلی الانتشار و التوسع منذ البدایه، فکانت ترسل المبلغین إلی أنحاء مختلفه من العالم للتبشیر بهذا الدین. و من الواضح جدا أن حضور هؤلاء المبلغین فی الأراضی الأجنبیه کان قد صاحبه ردود أفعال و رؤی مختلفه.

و أما فی ایران فقد کان لرجال الدوله مواقف مختلفه متشدده تاره و متساهله تاره أخری إزاء هذه المسأله سواء قبل الإسلام أو بعده إلا أن وجود الأقلیات المسیحیه کان مشهودا للعیان فی جمیع الأزمنه، و یمکن القول بأن أتباع هذا الدین کانوا ملتزمین بالتبلیغ و الترویج لدینهم حتی فی أحلک الظروف، و هذا الأمر إنما یعود إلی سیاسه التساهل التی اتبعها رجال دوله ایران إزاءهم، بالإضافه إلی أن مسیحیی ایران کانوا یتنعمون بالحیاه و حریه العمل و المکانه الاجتماعیه السامیه فی العصر الاسلامی إذا ما قارنا ذلک بعصر ما قبل الاسلام و عصر ما بعده. باعتبار أن الاسلام وضع حقوقا و قوانین معینه و ثابته.
 
کلید واژه: کلیدواژه فارسی: مسیحیت، تبلیغ، حکومت های ایرانی و نگرش (کلیدواژه عربی: المسیحیه، التبلیغ، الحکومات الایرانیه، النظره)

اشتراک در خبرنامه
برای دریافت جدیدترین اخبار به طور مستقیم به صندوق ورودی خود وارد اینجا شوید.
هر زمان می‌توانید مشترک شوید

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.