تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
The news is by your side.

فروپاشی آل سعود و چرخش قطب اصلی غرب آسیا به سمت ایران

به گزارش ادیان نیوز، به نقل از پایگاه خبری نیوایسترن اوت لوک، با نگاهی ریز به تحولات اخیر در خاورمیانه تنها در طول ماه گذشته ، مانند ظهور انصارالله در یمن ، انقلاب بحرین ، صدور حکم اعدام برای شیخ نمر ، ماجراجویی‌های داعش در عراق و سوریه ، شکستگی‌های سیاسی-اجتماعی در سراسر خاورمیانه مشهودتر شده است، که همه اشاره به فرسایش ستون امپراتوری آل سعود دارد!
از زمانی که عربستان سعودی بر جهان عرب سلطه دارد – پس از سقوط امپراتوری بزرگ عثمانی –  شاهد کمک‌های بی دریغ امپراطوری‌ بریتانیا و ایالات متحده در احیای آل سعود بوده‌ایم ، که عمده هدف آن انعطاف اعضای خانواده سلطنتی به اراده غرب بوده است . 
آل سعود ، بخاطر رویه سیاسی و رفتارهای خود در درون جامعه و منطقه، در شرایطی قرار دارد که خود “پادشاهی” ، مهمترین دشمن آل سعود محسوب می‌شود.
دلارهای نفتی آل سعود 
برتری هژمونی عربستان به ثروت بادآورده منابع طبیعی این پادشاهی مربوط می‌باشد، دلارهای نفتی عربستان سعودی معماری سازمانی ، سیاسی و مذهبی این پادشاهی را پایدار نگه داشته است . 
منابع میلیاردی عربستان سعودی این اجازه را به آل سعود می‌دهد تا از راه دور ، به هدایت و کنترل جهان عرب ، دولت‌ها و سیاست‌ها  ، ترویج نفوذ خود در بین سیاستمداران و افکار عمومی ، آن هم بر اساس چشم‎انداز منافع خود در خاورمیانه عمل کند ، اتفاقا همین مزیت (منابع مالی بادآورده)  ، پادشاهی عربستان را برای تامین مالی متحدان خود (ائتلاف‌ها ) ، به بردگی مجبور ساخته است .
اگر این اتحادها شکسته شود ، عربستان سعودی بلافاصله سقوط اقتصادی را تجربه می‌کند .   “نیک باتلر” در “گلوبالیست” چنین نوشته است : به نظر می‌رسد عربستان سعودی کنترل خود بر بازار نفت جهانی را از دست داده است ، در برهه‌ای که قیمت نفت روند کاهشی دارد ، اما حجم تولید تغییری نکرده است !. عربستان سعودی دیگر در موقعیتی نیست که توانایی معکوس‌کردن روند سقوط قیمت نفت را داشته باشد ، دیدگاه‌های سیاسی و اقتصادی منفی در درون اوپک هر سیاست محدودکننده ” خروجی تولید جهانی”  ، غیر ممکن ساخته است .
” تصور این امر که کشورهای عضو اوپک ، احتمالا به استثنای کویت ، به کاهش پایدار در تولید و درآمد ، جواب مثبت دهند بعید است . سعودی‌ها نیز چنین دیدگاهی دارند”.
قربانیان محاسبات غلط سیاسی و اقتصادی ، خانواده آل سعود را معرض خطرات داخلی و افول قدرت سیاسی در منطقه قرار خواهد داد . 
عربستان سعودی قادر به تزریق منابع مالی برای حفظ و تامین جنگهای نیابتی خود در منطقه است ! آل سعود بدون فکر ، جبهه‌های متعددی را بدون برخورداری از توانایی حل و فصل هرگونه درگیری ، ایجاد کرده است : یمن ، سوریه ، عراق ، مصر ، لیبی ، بحرین ، بی شک تبعات دخالت‌های بی فکر آل سعود و خلاء‌های ایجاد شده سهوی در منطقه ، آل سعود را در انزوا قرار خواهد داد . آل سعود به ناچار باید در برخورد با این اعتراضات ، واکنش نشان دهد! .
از سال ۲۰۱۱ ، برتری ایران بخاطر لغزش سیاسی عربستان در تعاملات حساس منطقه ، افزایش داشته است .
واقعیت امروز خاورمیانه این است که ، برخی کشورها ، برای رهایی سیاسی اعتراض کرده‌اند ، و برخی دیگر به مبارزه در برابر رادیکالیسم اسلامی وارد صحنه شده‌اند ، اکنون خاورمیانه در مسیر سازمان‌دهی گسترده و ترسیم قدرت است .
به گفته زاکانی “سه پایتخت عربی امروز در دست ایران است و متعلق به انقلاب اسلامی ایران است (رابطه دو جانبه سازنده دارند) … و صنعا چهارمین پایتختی است که در مسیر پیوستن به انقلاب ایران است .” 
انصارالله یمن – جناح تحت رهبری عبد ملک الحوثی – اعلام کرده‌اند که آنها تحت کنترل کسی نیستند بلکه به شدت مستقل هستند ، جناح زیدی – قدیمی‌ترین شاخه‌ی اسلام شیعه – نیز از این امر مستثنی نیست . اما ، بر خلاف رفتار سیاسی عربستان سعودی در قبال اتباع سیاسی خود ، سیاست عدم دخالت ایران ، به عبارتی “توصیه و نه (دخالت) به طور مستقیم” ، برای حمایت از شیعیان ، بدون دیکته کردن سیاست‌های خود (برخلاف عربستان) ، نتیجه آن می‌شود که جمهوری اسلامی ایران بسیار جذاب و چتر ایدئولوژیک آن فراگیرتر از عربستان شده است .
عربستان سعودی از طریق شیوه ” ترغیب ترس” حکومت می‌کند ، بازی چکش و شمشیر! اما ، ایران بر خلاف این رویه حرکت کرده است .
 
در حال حاضر بسیاری از همین کشورها، (عموما اعراب) سلطه عربستان سعودی و حکومت استبدادی ریاض را محکوم می‌کنند، به نظر می‌رسد، با افزایش فشارهای سیاسی ، اقتصادی، اجتماعی و مذهبی ، خانواده آل سعود نشانه‌هایی از فرسایش را در خود دیده است.
همه آنچه عربستان سعودی در این سالها در عرصه بین المللی و دینی ساخته بود ، در حال نابودی‌ست ، به عنوان پایگاه دینی سنی در جهان عرب به اتهام کمک به گروه تروریستی افراطی داعش ، جایگاهش متزلزل و اعتبار دینی آن لکه‌دار شده است . اقتصاد ریاض در آستانه فروپاشی‌ست ، و جامعه مدنی آن تحت فشار فرقه‌گرایی و بی‌عدالتی اجتماعی ، در حال انفجار مردمی قرار دارد و موقعیت آن به عنوان قدرت منطقه‌ای توسط ایران و ترکیه به چالش کشیده شده است .

کشورهایی که به پروژه انقلاب ایران پیوسته‌اند 
زاکانی در مجلس ایران در سخنرانی خود در مورد انحلال ( قریب الوقوع ) عربستان سعودی ، از “جهاد بزرگ” ایران نیز سخن گفت . با اشاره به این موضوع که ایران برای توسعه و صادرکردن مدل انقلاب اسلامی خود در مناطق دورتر تمایل دارد ، که هدف از این کار “رهایی سیاسی ، اجتماعی و مذهبی در شاخص های دین اسلام” ملت‌های گرفتار ظلم است . 
جهاد در اینجا به معنی جنگ نیست ، بلکه یک مبارزه ایدئولوژیک و صلح آمیز است .
زاکانی معتقد است که اجراسازی این مرحله از جهاد بزرگ ، “نیاز به یک سیاست خاص و رویکرد محتاطانه دارد ، به دلیل آن که ممکن است پیامدهای مختلفی در پی داشته باشد”.
استراتژیست پیشنهادی ، (براساس گفته زاکانی) این است که ایران از جنبش‌هایی که در چارچوب انقلاب ایران قرار دارند ، به منظور پایان دادن به ظلم و ستم و کمک به مظلومین خاورمیانه ، حمایت کند .” به عبارت دیگر ، ایران رهبری ملت‌ها را به عهده خواهد داشت نه براساس رویه‌های استبدادی و یا دیکتاتور مآبانه ریاض !!.  
بر خلاف عربستان سعودی ، ایران می‌خواهد محور تغییر باشد ، پیش برنده یا ترویج‌کننده گذار سیاسی !.
نکته غیر قابل هضم برای ریاض این است که ، پس از گذشت سه دهه ، ترکیه نیز در مقابل عربستان سعودی ، ادعای رهبریت جهان اسلام را زمزمه می‌کند ! . 
زاکانی تاکید دارد که : “در حال حاضر دو قطب وجود دارند ، اولین قطب تحت رهبری ایالات متحده و متحدان عرب آن است و دومین قطب تحت رهبری ایران و کشورهایی که به پروژه انقلاب ایران پیوسته‌اند .” 
غرب آسیا امروز بیش از هر زمان دیگری، رنگ و بوی ایرانی دارد .
منبع: باشگاه خبرنگاران
به خواندن ادامه دهید

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

این وب‌سایت برای بهبود تجربه شما از کوکی استفاده می‌کند. حدس می‌زنیم شما با این کار موافق هستید، اما در صورت تمایل می‌توانید انصراف دهید. پذیرفتن ادامه