تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
The news is by your side.

رواج پول داعش در مناطقی از غرب عراق

به گزارش ادیان نیوز، برخی از تجار منطقه القائم در استان الانبار به شبکه خبری ارم گفتند که گروه داعش دستوراتی به همه تاجران و مغازه داران و اهالی این منطقه داده است که باید به جای پول های رایج دولتی از پول های چاپ شده و سکه های ضرب شده از سوی این گروه استفاده کنند.
 
منابع رسانه ای به نقل از شاهدان تأکید کردند، گروه داعش سکه هایی از جنس طلا، نقره و مس را ضرب و در بازارهای منطقه القائم توزیع کرده و از اهالی و تجار این منطقه خواسته است که به جای پول دولتی از سکه های خاص این گروه در معاملات و خرید و فروش های خود در بازار استفاده کنند.
 
 تاجران این شهر از اینکه داعش آنان را مجبور به تغییر دادن پول مورد استفاده آنان کرده است، اظهار نگرانی کرده و تاکید کرده اند که هر نوع خرید و فروش را متوقف خواهند کرد.
 
بسیاری از شهرهای عراق از سلطه گروه تروریستی داعش که از دهم ژوئن گذشته به عراق یورش برده اند، رنج می برند و این گروه، اقدامات ظالمانه و زورگویانه ای را در پیش گرفته و قوانین تندروانه خود را بر اهالی مناطق تحت سلطه اش تحمیل کرده است.
 
” محمود عبید” کارشناس مرکز مطالعات راهبردی عراق در این زمینه گفته است که گروه داعش همه پول های موجود در بانک های دولتی و محلی را درمناطق تحت سلطه اش که بیش از ۸۰۰ میلیون دلار برآورد می شود، در اختیار گرفته و اکثر آثار باستانی را که از موزه های و مناطق باستانی به دست آورده، فروخته و اکنون به دنبال منابع مالی جدید برای تامین هزینه های خود است.
 
وی بیان داشته که داعش مبلغی حدود یکصدها هزار دلار را به عناصر خود برای خرید سلاح از گروه های مافیایی داده و چاپ پول جدید نیز ترفندی نو برای اداره این گروهک می باشد.
 در عین حال، “قاسم الشرع” کارشناس مسائل اقتصادی درباره فریب خوردن بازرگانان و کسبه و مردم این منطقه با دروغ های داعش هشدار داد.
 الشرع گفت: هدف داعش از ضرب سکه های فلزی، ترفندی است که به وسیله آن می خواهد که همه پول های اهالی مناطق تحت سلطه خود را از دست آنان خارج کند، علیرغم اینکه داعش می داند که این پول، برای مبادلات تجاری مناسب نیست.
 
وی پیش بینی کرد که تجار مناطق تحت سلطه داعش مجبور به استفاده از این سکه ها شوند و داعش با سوء استفاده از تجار وارد کننده این پولها به بهانه تسهیل کارشان آن را با دلار معاوضه کند که این مساله موجب افزایش قیمت دلار در مناطق یاد شده می شود.
منبع: العالم
شاید دوست داشته باشید