تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
جدیدترین خبرهای دینی امروز و اخبار ادیان تازه‌ترین خبرهای مذهبی مذاهب و فرقه‌ها، جدیدترین مطالب و مقالات ادیان مذاهب جریان‌‌های دینی فرقه‌های مذهبی ایران و جهان

مقابله نسل جدید انجمن حجتیه با اهل سنت به نام مبارزه با وهابیت

به گزارش ادیان نیوز، محمدمهدی خالقی، کارگردان مستند پوستین وارونه شب گذشته در همایش «وحدت و فتنه انجمن حجتیه» که به همراه اکران این مستند در تالار رازی مشهد برگزار شد بابیان این‌که این مستند اولین اثر تصویری در خصوص انجمن حجتیه است، گفت: با حفظ شرایط نقد منصفانه به دنبال شناساندن این گروه و برخی از افکار و آرای این گروه بودیم به‌طوری‌که چیزی از مطالبت کم یا زیاد نشود.
وی با اشاره به این‌که چندین ماه در سال ۹۲ تحقیق و پژوهش صورت گرفته است، ادامه داد: بخش عمده این کار حاصل تحقیقات حجت‌الاسلام اکبری است که با تحقیق و پژوهش خود توانستند کمک زیادی به این اثر داشته باشند.
کارگردان مستند پوستین وارونه اظهار کرد: در ابتدای کار احساس می‌شد به خاطر حساسیت این موضوع، مراحل کار سختی داشته باشیم اما لطف خدا شامل حال گروه شد که مراحل تصویربرداری بسیار روان و خوب پیش رفت.
وی به حضور این اثر در جشنواره فیلم عمار اشاره و بیان کرد: اولین اکران این مستند در جشنواره عمار ۹۲ انجام شد که با استقبال خوبی همراه بود و پس ‌از آن نیز هر روز و هرماه اکران آن رو به گسترش بوده تا جایی که چند خبر از اکران این مستند در خارج از کشور به گوش ما رسید.
در ادامه، حجت‌الاسلام اکبری، مسؤول تحقیق و پژوهش این مستند به بیان گوشه ای از حاصل تحقیقات و پژوهش‌های خود در ابعاد فکری این انجمن پرداخت و گفت: نگاه انجمن حجتیه به وحدت شیعه و سنی در ابتدا چنین نگاهی نبوده و قائل به وحدت شیعه و سنی بوده‌اند.
وی ادامه داد: طبق شواهدی که موجود است مرحوم حلبی که مؤسس انجمن حجتیه بوده، مخالف وحدت نبودند، فایل‌های صوتی از ایشان وجود دارد که از اهل سنت به‌عنوان برادر یاد می‌کنند و می‌گویند: «اگر کسی به آنان چپ نگاه کند با آن برخورد می‌کنیم».
حجت‌الاسلام اکبری به انحراف نسل جدید انجمن حجتیه اشاره و خاطرنشان کرد: نسل جدید انجمن حجتیه، اعتقادات و حرف‌های مؤسس خود را نیز قبول ندارند و مراسم‌های مختلفی را به اسم مبارزه با وهابیت برگزار می‌کنند که درواقع مبارزه با اهل سنت است.
وی به چاپ کتاب «درس‌نامه قرائت‌های وحدت اسلامی » از سوی این انجمن اشاره و اظهار کرد: در این کتاب گفته‌اند: «مگر می‌شود به مقدسات یک میلیارد مسلمان توهین کرد و انتظار وحدت داشت؟ ما جایز نیستیم از رسانه‌های خود به مقدسات آنان توهین کنیم» اما در واقع با گردآوری چنین جملات و نظرهایی، آن را تمسخر کرده و نفی می‌کند؛ نویسنده سخنان افراطی را درباره وحدت جمع و منتشر کرده است.
مسؤول تحقیق و پژوهش مستند پوستین وارونه با تأکید بر این که هرکسی جشن‌هایی در این راستا می‌گیرد، انجمنی نیست، یادآور شد: تشکیلات انجمن حجتیه با جریان فکری این انجمن متفاوت است، تشکیلات فعال‌اند و فعالیت‌های زیرزمینی انجام می‌دهند اما جریان به این معنا است که برخی گروه‌ها، جریان‌ها و حتی متأسفانه علما هستند که تفکراتشان به انجمن حجتیه مشابه است. 
منبع: رسا
به خواندن ادامه دهید
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.