تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
جدیدترین خبرهای دینی امروز و اخبار ادیان تازه‌ترین خبرهای مذهبی مذاهب و فرقه‌ها، جدیدترین مطالب و مقالات ادیان مذاهب جریان‌‌های دینی فرقه‌های مذهبی ایران و جهان

ایران بهترین متحد عراق

به گزارش ادیان نیوز، خبرگزاری اسوشیتدپرس (ap) در گزارشی نوشت: از نگاه بیشتر عراقی ها، بهترین متحد این کشور در مبارزه با تروریستهای داعش، آمریکا و عملیات هوایی ائتلاف نیست بلکه ایران است
خبرگزاری اسوشیتدپرس در این گزارش نوشت: ایران، با براورده کردن نیاز دولت عراق در کمک به این کشور برای دفاع در برابر گروه داعش، نقش بزرگی ایفا کرده است و سرشناس ترین فرمانده ایرانی، سردار قاسم سلیمانی چند ماهس است که  در حال سازماندهی نیروهای عراقی هستند و ستون فقرات این نبرد را تشکیل می‌دهند.
آسوشیتدپرس اذعان می‌کند با وجودیکه حملات هوایی ائتلاف به عقب راندن داعش در بخش هایی از شمال عراق کمک کرده ولی بسیاری از عراقی ها معتقد هستند آمریکایی ها عمدتا می خواهند به کردها کمک کنند و کمک ایران چیز دیگری است.
“هادی العامری”، دبیرکل سازمان بدر اخیرا در یک مصاحبه تلویزیونی اعلام کرد عراق قربانی چندین دهه سیاست های غلط آمریکا در خاورمیانه است. وی گفت پیشینیان افراط گرایان سنی منطقه در گذشته از حمایت آمریکا برخوردار بوده اند. وی گفت: ما نگران هستیم که هدف ائتلاف تحت رهبری آمریکا، مهار داعش است نه نابود کردن آن. العامری هفته گذشته در ایران در مراسم شهید سردار تقوی، اعلام کرد اگر کمک فوری ایران در حفاظت از بغداد نبود، دولت سه ماهه حیدر العبادی نخست وزیر شیعه عراق، یک دولت در تبعید بود.
“خالد العبیدی” وزیر دفاع عراق نیز هفته گذشته در جریان سفر به تهران اعلام کرد کمک ایران در برابر تروریستها، یک نیاز راهبردی برای بغداد است.
“استوارت جونز” سفیر آمریکا در عراق در گفتگو با اسوشیتدپرس اذعان کرد ایران نقش مهمی در مبارزه با داعش ایفا می کند. وی تاکید کرد هیچ ارتباطی بین فعالیت های ایران و آمریکا وجود ندارد.
وی در مصاحبه ای در چهارم ماه دسامبر اعلام کرد: باید بپذیریم که ایران همسایه مهم عراق است. باید همکاری بین ایران و عراق وجود داشته باشد. وی افزود: ایرانی ها با نیروهای امنیتی عراق صحبت می کنند و ما نیز با نیروهای امنیتی عراق صحبت می کنیم. ما به آنها (نیروهای عراقی) برای هماهنگ کردن اقدامات (دو طرف)، تکیه می کنیم.
ژنرال مارتین دمپسی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا اعلام کرد واشنگتن این روابط را به دقت تحت نظر دارد. وی گفت اگر تهران و بغداد از لحاظ اقتصادی و سیاسی به یکدیگر نزدیک تر شوند، تا زمانی که دولت عراق به در بر گرفتن همه گروه های مختلف داخل این کشور همچنان متعهد بماند، من فکر می کنم نفوذ ایران مثبت خواهد بود.
آسوشیتدپرس در ادامه نوشت: در بیلبوردها در سراسر بغداد، اعلامیه های ترحیم شهدای عراقی کشته شده در نبرد، مزین به تصاویر آیت الله روح الله خمینی (ره) بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی ایران و آیت الله علی خامنه ای است. ماه گذشته، تعداد بی سابقه ای از ایرانی ها – که تعدادشان تا چهار میلیون نفر براورد شد – به منظور زیارت کربلا در روز اربعین وارد عراق شدند.
آسوشیتد پرس همچنین در پایان افزود: “سردار سلیمانی بیشتر هفت ماه گذشته را در خطوط مقدم عراق سپری کرده، نیروهای عراقی را هدایت کرده و تاکتیک ها را با نیروهای دولتی هماهنگ کرده است. این ژنرال ۵۸ ساله ایرانی که به راحتی به زبان عربی صحبت می کند، از سوی آیت الله خامنه ای به عنوان «شهید زنده» لقب گرفته است.”
یکی از نیروهای عراق که به تازگی با سلیمانی دیدار کرده، اعلام کرد تحت تاثیر تقوا و شجاعت وی قرار گرفته است.

منبع: جام نیوز
به خواندن ادامه دهید
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.