تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
جدیدترین خبرهای دینی امروز و اخبار ادیان تازه‌ترین خبرهای مذهبی مذاهب و فرقه‌ها، جدیدترین مطالب و مقالات ادیان مذاهب جریان‌‌های دینی فرقه‌های مذهبی ایران و جهان

الاهیات آزادی‏ بخش امریکای لاتین؛ ریشه ‏ها و عوامل شکل‏ گیری

نویسندگان : یاسر عسگری / شمس‌الله مریجی

چکیده :

گفت‌وگو با پیروان ادیان ابراهیمی و همفکران سیاسی در جهان امروز، از جمله مسائلی است که مورد توجه دولت و مراکز اسلامی کشور ماست. الاهیات آزادی‏بخش امریکای لاتین، از جریان‌های الاهیاتی انتقادی و جدید در دنیای مسیحیت است که بر حضور دین در عرصه‏ های اجتماعی و سیاسی تأکید می‌کند و ریشه ‏های فقر در کشورهای منطقه را حکومت‏ های نظامی و وابسته، استعمارگران و شرکت‏ های چند ملیتی می‏ داند. این الاهیات، مبارزه، آموزش و آگاهی ‏بخشی عمومی را راه رسیدن به ملکوت عنوان می‎کند.

هدف این پژوهش، شناسایی این الاهیات برای برقراری ارتباط و تعامل با جریان‌های عدالت‌خواه جهانی و تقویت جبهه مقاومت جهانی در برابر استکبار و امپریالیسم جهانی است. روش مطالعه، کتابخانه‏ ای است. از نتایج مهم این تحقیق، شناخت دقیق عوامل مؤثر بر شکل‏ گیری و سابقه تاریخی آنها، جهت برقراری تعامل با این جریان الاهیاتی است که رهبران این الاهیات خود را نیازمند آن می ‏دانند و آینده مذهب این منطقه را منوط به تعامل و گفت‌وگو با اسلام می ‏دانند.

کلید واژه‌ : امریکای لاتین، الاهیات آزادی‏بخش، الاهیات سیاسی، مدلین، مارکسیسم، ترجیح فقرا.

به خواندن ادامه دهید
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.