خبری تحلیلی ردنا (ادیان نیوز)
جدیدترین خبرهای دینی امروز و اخبار ادیان تازه‌ترین خبرهای مذهبی مذاهب و فرقه‌ها، جدیدترین مطالب و مقالات ادیان مذاهب جریان‌‌های دینی فرقه‌های مذهبی ایران و جهان

نقدی بر انیمیشن پاندای کونگ فو کار

ادیان نیوز: فرقه های نوظهور
خلاصه داستان:
پاندای کونگ فو کار(۲) انیمیشن سریالی است که در ادامه پاندای کونگ فو کار(۱) ساخته شده است. در قسمت اول این داستان بعد از ماجراهایی یک پاندای ساده لوح (پو)، تحت تربیت استادش (شیفو)، تبدیل به بهترین کونگ فوکار چین می شود. در قسمت دوم این انیمیشن، شاهد آن هستیم که ماموریت نجات چین از طرف استاد شیفو به پو سپرده می شود.
پاندای کونگ فو کار(۲) این گونه آغاز می شود:
 طاووسی به اسم شِن از باروتی که همه اهالی شهر برای ایجاد شادی بهره می بردند برای تخریب استفاده می کند. پدر و مادر وی، او را از این کار منع می کنند امّا حریفش نمی شوند. آن دو، نزد پیش گو می روند که عاقبت پسرشان را بگوید؛ بزِ پیش گو می گوید که پسرشان در آینده به دست جنگ جوی سیاه و سفید سرنگون می شود. شن این کلام را از پشت پرده می شنود و فرار می کند تا تاج و تخت چین را به دست بیاورد و آن را به هر قیمتی حفظ کند.

او در مسیر به روستای محل سکونت پانداها می رسد؛ متوجه رنگ سیاه و سفید آن ها می شود و به سپاهیانش دستور قتل عام آن ها را می دهد. در میان این روستاییان پو و پدر و مادرش هم زندگی می کردند که طی تعقیب و گریزهایی مادر پو مجبور می شود بخاطر نجات جان فرزندش او را در سبدی قرار دهد. در طی این حمله روستای پانداها خراب شد، عده ای از آن ها کشته و تعدای هم متواری شدند.
ماجرای داستان در سال های بعد پیگیری می شود، زمانی که پو نزد یک غاز به عنوان پدرش زندگی می کند. دوره ای که شن به تازگی با شکست حاکم چین، فرمانروای جدید این سرزمین شده است.
خط تعلیق اصلی انیمیشن، یعنی مبارزه ی شن و پو و شکست شن توسط پو از این جا آغاز می شود. استاد شیفو برای آماده کردن پاندای کونگ فو کار جهت جنگ با شن، بارها و بارها او را به داشتن «آرامش درون» تشویق می کند و راه رسیدن به این آرامش را به صورت عملی به او یاد می دهد.
جنگ آغاز می شود. این نبرد کم کم از داخل قصر شن به روی کشتی ها و در درون آب کشیده می شود. در نهایت پو با آموزش آرامش درونی که از استاد شیفو گرفته بود توانست بر سلاح شن غلبه کند و در جنگ پیروز شود.
محورهای اصلی انیمیشن:
قوم یهود دارای قدمتی طولانی است که از ابتدا برای حفظ بقاء خود دست به اقدامات قابل توجهی زده است. این قوم پس از سلیمان، در عصر بخت النصر(نبوکد) توسط وی اسیر و زندانی می شود. کوروش کبیر پادشاه هخامنشی پس از به سلطتنت رسیدن آن ها را آزاد کرده و به آن ها این اجازه را می دهد که هر کجا خواستند بروند. طرح ریزی استراتژیک یهود از این جا آغاز می شود.
 در این جا برای درک بهتر روش یهود در طرح ریزی استراتژیک، از روی کرد آیت مدار کمک می گیریم: «آیت زنبور انگلی»
زنبور انگلی حشره ای است که برای حفظ تخم های خود از ظرفیت حیوان دیگری استفاده می کند زیرا خودش نمی تواند آن ها را بپروراند. این حشره تخم های خود را داخل بدن کرم ابریشم قرار می دهد تا برای رشد و نمو از بدن او به عنوان میزبان استفاده کنند. پس از این اتفاق، کرم ابریشم احساس گرسنگی مفرط و دائمی پیدا می کند و برای اینکه نیاز غذایی تخم های مهمان را برطرف کند بی وقفه غذا می خورد. علاوه بر این کرم ابریشم دیگر قادر به تولید مثل نبوده و بعد از تولد زنبورهای انگلی، می میرد.

اقدامات یهود نیز برای بقا مانند این استرات‍ژی زنبور انگلی است. این قوم از قرن ها پیش به مثابه زنبور انگلی برای حفظ بقاء خود، از ظرفیت امپراتوری ها و کشورهای شاخص آن دوره استفاده کرده است. به این صورت که در هر زمان مقتدر ترین امپراتوری که وجود دارد پیدا می کند، به آن می چسبد، شیره وجود آن امپراتوری را می مکد؛ پس از آن که از سوددهی افتاد آن را رها کرده به سراغ امپراتوری دیگر می رود.

شاهد مثال این موضوع نزدیک شدن یهود به امپراتوری هخامنشی در زمان خشایار شاه است (آنچه در فیلم یک شب با شاه یا فیلم استر و … دیده می شود). نیز نفوذ یهود در دستگاه کنستانتینوس را می توان مثال زد؛ جایی که وی می خواست دین مسیحیت را دین رسمی امپراتوری روم قرار دهد، یهودیان نیز به وی فشار آوردند تا علاوه بر مسیحیت دین وکتاب یهود را نیز در دستگاه خود مبنا قرار دهد. هم چنین سالها پیش وقتی ایتالیا با خانواده مدیچی و خانواده روچیلد داشت قدرت می گرفت این یهود بود که این قدرت گیری را به نفع خود مصادره کرد. یا نزدیک شدن یهود به ملکه ویکتوریا در عصر طلایی انگلستان و نیز پس از آن به اتریش در عصر هابزبورگ نفوذ کرد.اما در مثال دیگری می توان دوران پس از جنگ جهانی اول و دوم را مورد بررسی قرار داد که تعداد قابل توجهی روان شناس، زبان شناس، فیلسوف و …از کشور های آلمان، اتریش و سایر کشور های اروپایی به ۀمریکا مهاجرت کردند (افرادی مانند انیشتین، فروید، کسینجر و…) و تمام هم و غم خود را برای آباد کردن و سروری به آن سرزمین به کار بستند.
نکته ای که در دوران کنونی قابل توجه است دور شدن یهود از اروپا و امریکا پس از مکیدن شیره وجود آنها و نزدیک شدن این قوم نژاد پرست به کشور چین است که تازه در حال کسب قدرت اول جهان است.
یهود برای آماده سازی فکری افراد نسبت به این موضوع، اقدام به ساخت انیمیشن پاندا کونگ فوکار کرده است؛ و فرهنگ یهود را در قالب فرهنگ چینی به کودکان معرفی می کند.
در آخر، با توجه به رویکرد آیت مدار به نسبت شناسی بین یهود با ایران و چین می پردازیم:
یهود: زنبور انگلی (محتوای فکری و فرهنگی یهود)
چین (در دوره جدید) و ایران (در زمان قدیم): کرم ابریشم ( مظروف مورد استفاده برای محتوای مورد نظر یهود)
خطوط تعلیق اصلی:
۱) چگونگی شکست خوردن شن توسط پاندا کونگفوکار.
۲) جستجوی پو جهت پیدا کردن هویت اصلی خود.
مؤلفه های استراتژیک انیمیشن:
۱) انیمیشن پاندا کونگ فوکار تصویر کلی زندگی حضرت موسی علیه السلام است که در قالب یک پاندا طراحی شده است.از این رو کمپانی والت دیزنی پس از ساخت انیمیشن های توهین آمیزی چون: یوگی و دوستان، پینوکیو و… اقدام به طراحی این کارتون موهن کرده است.( اشاره به سکانس هایی از انیمیشن که مادر پو،جهت در امان بودن کودکش از دست شن و سربازان،او را داخل سبد گذاشته و به حال خود رها می کند.)
۲) در این قسمت به بررسی تطبیقی انیمیشن پاندا کونگ فوکار و داستان زندگی حضرت موسی علیه السلام می پردازیم:
الف) پاندا کونگ فوکار: حضرت موسی علیه السلام.
ب) طاووس شن: فرعون
ج) استاد شیفو: خدا، یا حضرت خضر علیه السلام که موسی علیه السلام با او همراه می شود.( لازم به ذکر است استاد شیفو در اکثر سکانس ها لباس سبز به تن دارد.)
د) ببری: همراهی هارون با موسی علیه السلام.
ه) بز طالع بین: پیشگوی دربار فرعون.
و) کشور چین: سرزمین موعودی که یهود قصد تصرف آن را دارد.( کشور شاخص در دوره جدید)
ز) نماد ین و یانگ: به مثابه مکتب حامل.( اشاره به آیت زنبور انگلی)
 ح) شکست خوردن شن و یارانش در آب: شکست فرعونیان در اثر شکاف آب ها در دریا.
ط) قوم پاندا ها: قوم بنی اسرائیل.
۳) در این انیمیشن آماده سازی فکری فرهنگی برای انتقال قدرت یهود از آمریکا به چین صورت گرفته است؛ و فرهنگ یهود به وسیله برخی ارکان نمادین فرهنگ چین،از جمله: ورزش کونگ فو، نماد ین و یانگ، خرس پاندا و… به تصویر کشیده شده است.
قصه توراتی
رواج داستان های توراتی در هالیوود و تولیدات آن چیز عجیبی نیست و واقعیتی مسبوق به سابقه است؛ اما اشاراتی به این اندازه روشن و صریح در آثار کودکان که تا به این وسعت در جهان به جذب مخاطب می پردازد و به نوعی جنس آخرالزمانی دارد شاید تا به امروز سابقه نداشته است.
 آثاری که به ضرب و زور تشبیه ها یا استعاره های پیچیده به تفکرات یهودی نسبت داده شده اند و گاه این استعاره ها و نسبت ها آنقدر دور و گنگ بوده اند که کمتر از سوی مخاطبین مورد قبول قرار می گرفتند؛ اما داستان پاندای کونگ فوکار آن قدر به داستان پیامبران در تورات شبیه است که نیاز زیادی به توضیح و تفسیر ندارد. فرمانروایی قدرت طلب و ظالم و پیشگویی درباره کودکی که در آینده ظلم او را بر می اندازد و شباهت فراتر از آن یعنی اقدام فرمانروا به قتل عام همه کسانی که به پیشگویی شباهت دارند، شباهت فراوانی به داستان های تورات دارد. البته این گونه تشبیهات نا متجانس که شان انبیا الهی در آن رعایت نمی شود کم و بیش توسط صهیونیست هایی که زمام امور را در کمپانی های فیلم سازی در دست دارند، پیش از این هم اتفاق افتاده است.
پاندای کونگ فو کار در هیبات منجی جهان از دست شر و بدی طاووس وارد عمل می شود و جهان و چین را از دست این فرمانروای ظالم که حالا به سلاح مخوفی نیز مسلح شده است نجات می دهد و به صورت ناخودآگاه در ته زمینه فکر مخاطب، چه کودک باشد و چه بزرگسال آن مشابهت را با قهرمانان داستان های یهودی رسوب می کند قهرمانانی که در تمام دنیا نه به عنوان پیامبران اوالعزم الهی که به عنوان قهرمانان یهود آن هم به روایت خودشان و با ویژگی های توصیفی چون آنچه در “ده فرمان” از موسی(ع) نقل می شوند.
از آن سوی ماجرا نبرد بین خیر و شر و پیدا شدن منجی در همین فیلم به ظاهر کودکانه  نماد سازی می شود.
 

 نمادسازی خیر و شر و سلاح هسته ای
روایت فیلم پاندای کونگفو کار ۲ از ارباب شن تصویری را به نمایش می گذارد که در آن این فرمانروای قدرت طلب به دنبال این است که از قدرت لوازم آتش بازی که نور به ارمغان می آورد استقاده شیطانی و قدرت طلبانه ای کند و از آن سلاحی بسازد- دقیقا وسیله ای که” شن” می سازد با کلمه سلاح در فیلم شناخته می شود که نوعی توپ است- و علیه مردم و برای ایجاد رعب استفاده کند.
ارباب شن دقیقا نماد آن دسته از رهبران قدرت طلب دنیا هستند که می خواهند تا از انرژی هسته ای به عنوان سلاح استفاده کنند. در بخشی از این انیمیشن رهبران شهر چینی در جواب “پو” که از آنها می خواهد تا از زندان فرار کرده و علیه ارباب شن بجنگند، می گویند که ارباب شن تهدید کرده که این سلاح ها را علیه مردم و شهر استفاده می کنند و آنها با تسلیم شدنشان در حقیقت از مردم دفاع می کنند. تصمیمی که البته قهرمان داستان یعنی “پو”آن را بر نمی تابد. این انیمیشن در حقیقت در عین نماد سازی در حال آموزش سیاست بین الملل ابرقدرت ها  به زبان ساده در مبارزه با کشورهایی است که متهم به تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای هستند. کودکی این انیمیشن را می بیند، کمی بعد و در ابتدای جوانی به راحتی در مقابل ساده ترین استدلال های دولتمردان غربی منقاد می شود و اگر این اتفاق رخ دهد یکی از بزرگترین اهداف تامین می شود و آن اغناء افکار عمومی است و از آن مهم تر تعمیق سیاست های کلان در ذهن و روح نسل آینده است.
کافی است تا این انیمیشن و نمادهای خیر و شر و روایت حوادثی که برای آنها پیش می آید را با دقت بیشتر از یک مخاطب کودک مشاهده، مقایسه و تحلیل کرد تا بسیاری از اشارات بدون اینکه نیازی به موشکافی چندانی داشته باشد رخ نمایند. استفاده سیاسی و ایدئولوژیک از فرهنگ و عجیب تر از همه تولیداتی با مخاطبین کودک و نوجوان کاری است که اگر توسط ابرکمپانی های غربی صورت نمی گرفت به سرعت توسط اصحاب رسانه غرب و خصوصا وابستگان جهان سومی روشنفکر آنها تقبیح می شد و حتی برچسب تروریسم هم بر آنها متصور بود. اما وقتی با این ظرافت، هر چند در برخی موارد صریح از سوی کمپانی های غربی خصوصا آمریکایی رخ می دهد، همه سکوت می کنند. حتی اگر این میدان جنگ ذهن و فکر و روح کودکان باشد.
در این انیمیشن از نماد ین و یانگ فراوان استفاده شده است که ریشه در اندیشه های کنفسیوس دارد و جهان را دو قطبی دانسته و قدرت خیر و شر را در یک اندازه می داند. سیاهی و سفیدی نماد خیر شر در ین و یانگ است. این تفکر خلاف آموزه های اسلام است چرا که در اندیشه دینی قدرت مطلق در جهان هستی، خیر است که آن خداست. شر نمی تواند نیرویی در مقابل نیروی خیر باشد.
منبع: فرقه نیوز
به خواندن ادامه دهید
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.