تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
جدیدترین خبرهای دینی امروز و اخبار ادیان تازه‌ترین خبرهای مذهبی مذاهب و فرقه‌ها، جدیدترین مطالب و مقالات ادیان مذاهب جریان‌‌های دینی فرقه‌های مذهبی ایران و جهان

وابستگان به انجمن حجتیه را از صدا و سیما اخراج کنید

ادیان نیوز: این روزها که داعش نماد آتش فتنه در جهان اسلام است و برخی از مسلمانان به جای تلاش برای توسعه کشورهای اسلامی و تاکید بر اشتراکات برای مقابله با دشمنان جهان اسلام بر طبل اختلاف می کوبند مراجعه به سیره بزرگان دینی و سیاسی مسلمانان یک ضرورت عقیدتی و ایدئولوژیک است.
رهبر انقلاب اسلامی نیز بر همین مبنا در دیدار با میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی بر همین اساس نکات مهمی را متذکر شدند که مهمترین فراز آن عبارت بود از اینکه:
” امروز، هم در بین اهل سنّت، هم در بین شیعه، دستهایی در کار است برای اینکه اینها را از هم جدا کند؛ همه‌ی این دستها هم اگر جستجو کردید، میرسد به مراکز جاسوسی و اطّلاعاتی دشمنان اسلام؛ نه دشمنان ایران، نه دشمنان شیعه فقط؛ دشمنان اسلام. آن تشیّعی که ارتباط به ام‌آی‌شش انگلیس داشته باشد، آن تسنّنی که مزدور سی‌آی‌ای آمریکا باشد، نه آن شیعه است، نه آن سنّی است؛ هر دو ضدّ اسلامند. ما ۳۵ سال است در جمهوری اسلامی این فریاد را داریم میزنیم؛ فقط هم نمیگوییم، عمل میکنیم. کمکی که جمهوری اسلامی به برادران خود در دنیای اسلام تا امروز کرده است، اغلب کمکی بوده است که به برادران اهل سنّت کرده است. ما در کنار فلسطینی‌ها ایستادیم، در کنار مردم مؤمن کشورهای منطقه ایستادیم، چون میدانستیم مسئله‌ی وحدت، امروز در رأس مسائل اسلامی است. من توصیه میکنم، اصرار میکنم به علمای اعلام، به روشنفکران دنیای اسلام، به سیاستمداران دنیای اسلام، این‌قدر دم از تفرقه نزنند. یک عدّه‌ای در دنیا دارند پول خرج میکنند برای اسلام‌هراسی، برای اینکه چهره‌ی اسلام را در دنیا خراب کنند، [آن‌وقت‌] ما هم در درون خودمان سعی کنیم چهره‌ی یکدیگر را خراب کنیم، تخریب کنیم، مردم را از یکدیگر بترسانیم! این خلاف حکمت است، خلاف سیاست است.”
اما نکته جالب در این میان خاطره ای است که برخی از نزدیکان امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران این روزها از ایشان در مخالفت با برخی مراسم خرافی شیعه نماها نقل می کنند. گفته می شود حضرت امام در زمان حیاتشان اطلاع پیدا می کنند یکی از علمای مشهور و با نفوذ تهران در مراسمی خرافی علیه خلفای صدر اسلام شرکت کرده است و بر همین اساس دستور به خلع لباس این عالم مشهور می دهند اما با وساطت عده ای از علما و قول این عالم که دیگر از اقدامات خرافی حمایت نخواهد کرد او را مورد عفو قرار می دهند.
این رفتار قاطع امام راحل نشان می دهد ایشان تا چه میزان به مساله وحدت اسلامی و ضرورت پرهیز از اختلاف افکنی با تکیه بر خرافات و تعصبات مذهبی مخالف بودند.
خاطره دیگری نیز از محمد هاشمی مدیر عامل وقت رادیو و تلویزیون وجود دارد که حضرت امام از طریق منابع موثقی اطلاع می یابند که تعدادی از نیروهای افراطی وابسته با انجمن حجتیه در صدا وسیما حضور داشته و با تفکرات فرقه ای تصمیم گیری می کنند. ایشان با دریافت فهرست این نیروهای افراطی با دستوری قاطع و ضرب الاجلی چند ساعته از محمد هاشمی می خواهند که همه این افراطیون از رادیو تلویزیون اخراج شوند.
مشی قاطع رهبر کبیر انقلاب در مبارزه با افراطی گری اعم از شیعه و سنی و مواضع روشن رهبر معظم انقلاب در این خصوص هیچ عذر و بهانه ای را برای افراطی گری مذهبی در کشور باقی نمی گذارد همچنین از دستگاههای امنیتی و قضایی نیز انتظار می رود با این رفتارهای اختلاف افکن در هر کجای کشور و تحت هر نام و عنوان و مراسمی با قاطعیت برخورد قانونی کند.
در حوزه خارج از ایران هم مهمترین کار فعالیت فرهنگی و رسانه ای برای روشنگری مسلمانان است و اینکه همه مسلمانان بدانند خدا یکی است و کتاب و رسول خدا نیز یکی است و هیچ مسلمانی مجاز نیست بخاطر برخی اختلافات مذهبی مصالح بزرگ امت اسلامی را به نفع دشمنان اسلام فراموش کند. زیرا امروز مسلمانان بیشتر از هر چیز نیازمند وحدت و اتحاد حول اشتراکات برای دستیابی به توسعه و پیشرفت و هوشیاری در برابر دسیسه های طراحی شده دشمنانشان هستند.
منبع: الف
به خواندن ادامه دهید
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.