تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
The news is by your side.

گفتاری در تروریسم مسیحی

ادیان نیوز: تروریسم مسیحی شامل اقدامات تروریستی گروه‌ها و افرادی است که انگیزه یا اهداف آنها مسیحی واقعی بودن است یا جزء فرقه‌ خاصی از مسیحیان بودن است که خشونت طلب و متعصب هستند و دیگر فرقه‌ها را تحمل نمی‌کنند. تروریسم مسیحی مانند دیگر گروه‌های تروریستی،‌ تفسیر خاصی از عقاید ایمانی خود دارند. در تروریسم مسیحی بیشتر از عهد قدیم برای توجیه خشونت و کشتار استفاده می‌کنند. دیدگاه‌های مسیحی راجع به سقط جنین، عامل تهدید، آزار و قتل پزشکان و بمب‌گذاری درمانگاه‌های سقط جنین در سراسر ایالات متحده و کانادا شده است.
برخی از کلیساهای جهانی و معتقدین به الهیات نژادپرستی، مدعی هستند که سفید پوستان اروپای شمالی، از نوادگان قبایل گمشده اسرائیل، قوم برگزیده خداوند هستند. این گروه با گروه‌هایی مانند ملت‌های آریایی، ارتش جمهوری خواه آریایی، شمشیر و بازوی خداوند هم‌پیمان شده است و در بسیاری از حملات تروریستی در جهان مشارکت داشته‌اند از جمله مشارکت در بمب‌گذاری ۲۰۰۲ آفریقای جنوبی و کشتارهای ۲۰۱۱ نروژ. داریل جانسون (Daryl Johnson)، تحلیل‌گر وزارت امنیت داخلی ایالات متحده می‌گوید: «گروه شبه نظامی مسیحی هوتاری (Hutaree) نسبت به متهمان حادثه تروریستی یازده سپتامبر ایالات متحده، سلاح‌های بیشتری در اختیار دارند.»
در اوایل مدرنیته، در بریتانیا شاهد درگیری مذهبی بودیم که ناشی از اصلاحات و معرفی کلیساهای پروتستان بود. توطئه باروت ۱۶۰۵، یک تلاش ناموفقی بود از گروهی از کاتولیک‌های انگلیسی برای ترور شاه جیمز اول (King James I) و منفجر کردن کاخ وست مینستر (Westminster). بر طبق گفته یکی از کارشناسان (Vahabph D. Aghai)، آغاز تروریسم مدرن را می‌توان به انگلستان و توطئه باروت ۱۶۰۵ برگرداند، چرا که بسیاری این حادثه را یک فعالیت مذهبی می‌دانند.
قتل عام‌ها
جنبش مسیحی ارتدکس در رومانی، به عنوان گروه ضد سامی و فاشیستی شناخته شده است. آنها مسئول قتل‌عام بخارست و قتل‌های سیاسی دهه ۱۹۳۰ بودند. پس از جنگ‌های داخلی آمریکا از ۱۸۶۱-۱۸۶۵، اعضای پروتستان به رهبری (Ku Klux Klan (KKK شروع کردند به آتش زدن، ضرب و شتم، تخریب اموال، اعدام غیرقانونی، قتل، تجاوز، شلاق و ارعاب مردم. آنها آمریکایی‌های آفریقایی تبار، یهودیان، کاتولیک‌ها و دیگر اقلیت اجتماعی یا قومی را هدف قرار دادند. اعضای این گروه (KKK)، یک ایدئولوژی تروریستی صریحی داشتند که عقاید آنها بر پایه یک بنیان مذهبی در مسیحیت بود. هدف این گروه، از ابتدا برپایی ارزش‌های پروتستان در آمریکا بود به هر وسیله‌ای که ممکن است. آنها معتقد بودند که حضرت عیسی اولین عضو گروه آن‌هاست. از سال ۱۹۱۵ به بعد، گروه KKK آتش زدن صلیب را در پیش گرفتند البته نه تنها برای ارعاب گروه‌های هدف خود بود بلکه برای نشان دادن احترام و تکریم خود به حضرت عیسی نیز بود. مراسم روشن کردن صلیب، در نمادهای مسیحی مانند نماز و سرودهای مسیحی غرق شد. این گروه، کاتولیک‌ها را هدف خشونت‌های خود قرار داد. سازمان‌های مدرن این گروه، مانند حزب شوالیه ایالات متحده آمریکا، بر برتری پیام مسیحی تأکید دارند و به دنبال جنگ جهت از بین بردن تمدن مسیحی غربی هستند.
منبع:  پایگاه جامع فرق و ادیان
به خواندن ادامه دهید

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

این وب‌سایت برای بهبود تجربه شما از کوکی استفاده می‌کند. حدس می‌زنیم شما با این کار موافق هستید، اما در صورت تمایل می‌توانید انصراف دهید. پذیرفتن ادامه