زمان مورد نیاز برای مطالعه: 1 دقیقه نویسندگان: مهدي حسين‌زاده فرمي – ضحي معتمدي چکيده : بازار سنتي ايران به‌‌عنوان يكي از گروه‌هاي تأثيرگذار در پيروزي انقلاب اسلامي مطرح بود. پس از پيروزي انقلاب، رابطه‌ بازار با دولت دگرگون شد. در بررسي اين دگرگوني، دو فرضيه‌ قابل طرح است؛ اول، استقلال بازاري‌ها از دولت و دوم، تسلط دولت بر بازار و اصناف. […]

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 1 دقیقه
نویسندگان: مهدي حسين‌زاده فرمي – ضحي معتمدي
چکيده :
بازار سنتي ايران به‌‌عنوان يكي از گروه‌هاي تأثيرگذار در پيروزي انقلاب اسلامي مطرح بود. پس از پيروزي انقلاب، رابطه‌ بازار با دولت دگرگون شد. در بررسي اين دگرگوني، دو فرضيه‌ قابل طرح است؛ اول، استقلال بازاري‌ها از دولت و دوم، تسلط دولت بر بازار و اصناف. پس از ارائه‌ شواهدي از طريق روش تحقيق تاريخي، به نظر مي‌رسد هر دو فرضيه به واقعيت‌هاي بازار پس از انقلاب اشاره مي‌كنند. 
نتيجه اين مطالعه نشان مي‌دهد كه در دهه اول پس از انقلاب اسلامي، رابطه بازار با دولت دچار دگرگوني شد؛ يعني با پيوستن بخشي از بازار به دولت، بخش دولتي بازار شكل گرفت و مناصب مهم دولتي به آنها اختصاص يافت و بخش غيرسياسي بازار نيز پس از انقلاب، به حالت انزوا گراييد و قدرت خود را در جامعه مدني از دست داد.
كليد واژه: بازار، دولت، انقلاب اسلامي، جامعة مدني، صندوق‌هاي قرض‌الحسنه.