زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه به گزارش ادیان نیوز، حجت الاسلام محمدعابدي، امام جمعه رودپي شهرتاريخي فرح آباد در خصوص دلایل مهجوریت و عدم شناخت درست از برخی ائمه (عليهم السلام) ضمن عرض تسليت به مناسبت سالروز شهادت امام هادي(عليه السلام) به  گفت: با توجه به حساسيت خلفاي عباسي نسبت به امامان معصوم(عليهم السلام) از جمله امام هادی (علیه‌السلام) وعدم […]

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه

به گزارش ادیان نیوز، حجت الاسلام محمدعابدي، امام جمعه رودپي شهرتاريخي فرح آباد در خصوص دلایل مهجوریت و عدم شناخت درست از برخی ائمه (عليهم السلام) ضمن عرض تسليت به مناسبت سالروز شهادت امام هادي(عليه السلام) به  گفت: با توجه به حساسيت خلفاي عباسي نسبت به امامان معصوم(عليهم السلام) از جمله امام هادی (علیه‌السلام) وعدم حضور ائمه (عليهم السلام) در عرصه‌ی خلافت و حکومت، مطالب مربوط به ایشان هم از طرف مورخان ثبت و ضبط نشده است.

وي با اشاره به حساسيت مامون نسبت به امام هادي(عليه السلام)، تصريح كرد: اين خليفه عباسي امام (عليه السلام) را ابتدا به سامرا تبعيد كرد و سپس براي كنترل بيشتر آن حضرت را داماد خويش برگزيد و به تعداد محدود، امام هادي(عليه السلام) را به مناظره هاي دست جمعي فرامي خواند.

حجت الاسلام عابدي با بيان اينكه بني عباس تمامي تمهيدات را جهت كنترل امام هادي(عليه السلام) مدنظر قرار داده بود، اظهار داشت: عمر کم ائمه (عليهم السلام)، محصور بودن این بزرگواران و تاريخ نگاران غير شيعي و وابسته به حكومت از جمله عوامل مهجور ماندن امامان بعد از امام رضا(عليه السلام) بوده است.

وي ادامه داد:  امامان معصوم(عليهم السلام)در حصر و تحت کنترل شدید بودند و به طور طبیعی مردم نمی‌توانستند با ایشان ارتباط برقرار کنند بدين جهت احاديث و روايات محدودي از اين بزرگواران مانده است.

حجت الاسلام عابدي با بيان اينكه امام دهم و يازدهم را عسگريين مي نامند بدين جهت كه حضرات در منطقه نظامي به نام عسكر تبعيد بودند، گفت: از ميان شش خليفه هم عصر با امام هادي (عليه السلام)، متوکل كه در دشمني با اهل بيت(عليه السلام) پيش قدم بود زمينه تبعيد امام هادي(عليه السلام) را به سامرا فراهم كرد و امام(عليه السلام) تا پايان عمر با بركت خويش در آنجا زندگي كردند.

وي با اشاره به آثار علمی، معنوی و اخلاقی امام هادی (عليه السلام)، بيان داشت: زیارت جامعه کبیره مهمترین اثر معنوی امام(عليه السلام) و از صحیح ترین زیارات ائمه(عليهم السلام) است.

معلمی که 350 شاگرش را شیطان پرست کرد!

حجت الاسلام عابدي با اشاره به پراكندگي شيعيان در حجاز، عراق، شامات، مصر، ايران و آسياي مركزي و شرقي همچنين فراگير شدن اسلام در اين كشورها، گفت: حاكمان جور با محصور كردن امامان معصوم(عليهم السلام) كه رهبر و پيشواي شيعيان هستند درصدد انزواي مسلمانان و رهبرانشان بودند كه اين امر موجب شده تا امامان(عليهم السلام) در حصر نتوانند تبليغ فراگير دين داشته باشند.

وي با بيان اينكه خليفه عباسي تلاش داشتند صداي آل الله به مردم نرسد، اظهار داشت: امام هادی علیه‌السلام هنگامی که در مدینه بودند، با ارسال نمایندگان خود به ديگر نقاط، موجب به ثمر رسيدن تلاش هاي ديگر ائمه(عليهم السلام) جهت فراگير شدن اسلام شدند.

حجت الاسلام عابدي در پاسخ به اينكه امروز با توجه به تدابير حكيمانه امام هادي(عليه السلام) در مقابله با جريانات انحرافي نظير «فتنه خلق قرآن» چگونه مي توان از سيره آن حضرت براي مقابله با فرقه هاي نوظهور برخاست، تصريح كرد: خلفاي عباسي با توجه به علاقه مردم به امامان(عليهم السلام) جنگ و نزاع با ائمه(عليهم السلام) را به صلاح نمي دانستند از اينرو امام موسي كاظم(عليه السلام) را به زندان انداختند و در امام رضا(عليه السلام) و امام جواد(عليه السلام) نيز با برخوردهاي علمي و فرقه هايي با استمداد از ديگر اديان نظير يهودي و مسيحي به مقابله با امامان معصوم(عليهم السلام) مي پرداختند.

 وي با بيان اينكه يكي از فعاليت هاي مهم عصر امام هادي(عليه السلام) و امام عسگري(عليه السلام) مبارزه با فرقه هاي انحرافي مذهبي بوده، گفت: امروز دشمنان انقلاب اسلامي به جهت شكست در جنگ سخت با ايران، همان راه خلفاي عباسي را برگزيدند و با به راه اندازي جنگ نرم و ايجاد فرقه هاي انحرافي و نوظهور كه بعضا بر مزاج برخي افراد ناآگاه خوش است، تلاش به ضربه زدن به انقلاب اسلامي دارند.

حجت الاسلام عابدي با بيان اينكه امام خميني(رحمت الله عليه) مسلح به سلاح احاديث، ايمان به خدا و سيره ائمه(عليهم السلام) بودند و همچنين رهبرمعظم انقلاب امام خامنه اي (دامت بركاته) نيز در همين خط و مسير هستند از اينرو براي مقابله با فرقه هاي ضاله بايد مسلح به شناخت كافي نسبت به اسلام ناب محمدي(صلي الله عليه وآله وسلم) داشته باشند و مذاهب و فرقه هاي اهل تسنن را بشناسند تا دشمنان انقلاب نتوانند با ايجاد فرقه هاي انحرافي، زمينه انحراف اذهان عمومي را فراهم كنند.

والش و نظریه تکامل

وي با ابراز تاسف از اينكه ائمه اطهار(عليهم السلام) به جهت غربت، زندان به معني مظلوميت ظاهري بيشتر دربين شيعيان شناخته شده اند، گفت: گسترش علمي و سيره امامان معصوم(عليهم السلام) كمتر مورد توجه است.

حجت الاسلام عابدي با اشاره به هجمه هاي دشمنان انقلاب اسلامي جهت كمرنگ كردن اعتقادات ديني اقشار مختلف جامعه به ويژه نوجوانان و جوانان، تاكيد كرد: پرداختن به خدمات ارزنده امامان معصوم(عليهم السلام) در خصوص تقويت ايمان شيعيان و ترويج و اشاعه دين اسلام در اقصي نقاط عالم اسلام يك ضرورت است.
منبع : شبستان