تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
The news is by your side.

حقوق اقلیت های دینی در ایران کاملا حفظ شده است

به گزارش ادیان نیوز، اسقف سبوه سرکیسیان عصر جمعه در حاشیه برگزاری آیین تبرک انگور در کلیسای مریم مقدس انزلی اظهار کرد : ارامنه ایران با حفظ هویتشان به کشورشان ایران، وفادار هستند.
وی افزود: جشن امروز یا خاقوق اُرهنِک ( khaghogh orhnek ) یکی از اعیاد بزرگ ارامنه به مناسبت عروج جسمانی حضرت مریم مقدس به آسمان است .
اسقف سرکیسیان خاطرنشان کرد : به مناسبت عروج مریم مقدس از آرامگاه زمینی اش به آسمان، انگور را که یک میوه بهشتی نمادین است، با خواندن دعا تبرک می کنیم .
وی ادامه داد : همراه با تبرک انگور در دعاهایمان تمام میوه ها ، باغ ها ، مردم و کل دنیا را تبرک می کنیم .
اسقف اعظم ارامنه ایران خاطرنشان کرد: ادیان برای هدایت مردم به سوی خداوند هستند و آنها که با ایمان تر هستند، به همه مذاهب نزدیکند و به تمامی ادیان احترام می گذارد.
وی با بیان این که برگزاری این گونه آیین ها هویت ما را حفظ می کند، تاکید کرد: همه باید پایبند به اصول دین و تعلیمات اصلی دین مان باشیم .
۸۰ هزار ارامنه ساکن ایران، دو نماینده در مجلس شورای اسلامی دارند.
آیین جشن تبرک انگور، روز جمعه چهاردهم آگوست ، با حضور اسقف اعظم ارامنه ایران در کلیسای حضرت مریم مقدس شهر انزلی برگزار شد.
قدمت کلیسای حضرت مریم مقدس انزلی به سال ۱۸۷۴ میلادی بازمی گردد.
ارامنه شهرستان بندرانزلی که در سال های نه چندان دور، حدود چهار هزار نفر برآورد می شد؛ بتدریج برای کسب و کار و تحصیل به شهرهای بزرگ ایران و سایر کشورها مهاجرت کردند و در حال حاضر، تعداد آنها به حدود ۵۰ نفر می رسد.
بر اساس شواهد تاریخی سابقه اسکان ارامنه در شمال ایران به سال ‎۱۱۵۰ شمسی باز می گردد.
در طول این سال ها همواره دوستی، مودت و درک متقابل بین مسیحیان و مسلمانان انزلی وجود داشته و آنان آیین های یکدیگر را محترم شمرده و در غم و شادی هم شریک بوده اند.
شهرستان ساحلی بندرانزلی در ۴۰ کیلومتری شمال غرب مرکز استان گیلان واقع است.
منبع: ایرنا
شاید دوست داشته باشید