اصلی‌ترین وظیفه پلیس حفظ اصالت بندگی است

به گزارش ادیان نیوز، آیت الله مصباح یزدی در دیدار با رؤسای کلانتری های کشور که درسالن اجتماعات مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)  برگزار شد با بیان این که  اساس زندگی اجتماعی انسان نیازمند به برنامه ریزی مدون است اظهارداشت: اساس خلقت انسان بر طبق یک نظام اجتماعی مدون و برنامه ریزی تعریف شده و از جمله این نیازهای امنیت عمومی می باشد.
عضو خبرگان رهبری افزود: فلسفه تشکیل دولت و زیرمجموعه آن مانند بهداشت، مدرسه و تعلیم و تربیت و حتی امنیت هم  در یک زندگی اجتماعی یک نیاز است  که برعهده دولت گذاشته شده است تا این گونه موضوعات را در سطح جامعه برطرف کند.
آیت الله مصباح یزدی با بیان اینکه اگر دولت نباشد، در حقیقت تمدنی هم نخواهد بود،  ابراز داشت: اساس تشکیل هر وزارتخانه ای تنها برای تأمین امنیت، اقتصاد و سیاست و سایر نیازها تعریف شده و این موضوع حتی در سایر کشورهای غیر اسلامی هم وجود دارد.
رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) گفت: اینکه در کشوری دستگاهی به نام پلیس داشته باشیم، عنوان جدیدی نیست؛ در همه کشورها این گونه است، ولی آنچه مهم است فرق بین پلیس در کشور اسلامی و غیر اسلامی است.
آیت الله مصباح یزدی با بیان اینکه در یک جامعه اسلامی، مردم امانت به شمار می روند، اظهار داشت: پلیس در جامعه اسلامی تنها به یک چیز فکر می کند و آن هم خدمت رسانی، حفظ امنیت و کمک به ضعفا و گرفتن حق مظلوم از ظالم است.
عضو خبرگان رهبری با اشاره به اینکه  تشکیل دولت و پلیس تنها برای مادیات نیست؛ بلکه هدف مهمتری هم به نام برقرار کردن حفظ ارزشهای دینی، الهی و معنویت هم دارد، خاطر نشان ساخت: پلیس اسلامی به دلیل  اسلامی بودن نظام، به مراتب وظیفه اش از پلیس سایر کشورها  سنگین تر است.
ایشان گفت: پلیس های سایر کشورها به خاطر نوع آزادی کشور خود به یک چیز می اندیشند و آن هم برقرار کردن امنیت اجتماعی و عمومی است که در حال حاضر این هم در حال تغییر است.
آیت الله مصباح یزدی  با بیان اینکه اصلی ترین و اساسی ترین وظیفه پلیس اسلامی را برقرار کردن حفظ  اصالت بندگی و سنت های دینی است  و متأسفانه تاکنون نتوانسته ایم آن را به اجرا در بیاوریم، ابراز داشت:  بعضی  ها اصل نگرش شان با اسلام، نظام و افکار امام (ره) و شهدا متفاوت است و اسلام را یک طور دیگر می اندیشند و می بینند.
رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) گفت: این گروه متأسفانه بر این عقیده اند که ما اسلام را آورده ایم تا با رژیم شاه مبارزه کند و آن را از بین ببرد نه اینکه اسلام را آوردیم تا جلوی آزادیها را بگیرد.
ایشان  اظهار داشت: بعضی فکر می کنند که اسم اسلامی ربطی به اسلام ندارد و تنها برای احترام است و این اسم گذاشتن تنها برای تعارفات می باشد و نباید در موضوع آزادی دخالت کند.
وظیفه پلیس در نظام و جامعه اسلامی مشخص  است
عضو خبرگان رهبری با اشاره به این مطلب که این موضوع در حال حاضر به یک مسئله حساس در جامعه تبدیل شده است خاطر نشان ساخت: وظیفه پلیس در نظام و جامعه اسلامی مشخص  است و باید به مسئله حفظ امنیت و ارزشهای دینی و معنویت اهمیت دهد.
ایشان بابیان اینکه مهمترین وظیفه دولت و همه مسئولین و پلیس و آحاد  مردم، حفظ شعائر دینی و  امر به معروف و نهی از منکر است، ابراز داشت: پلیس به نیابت از همه مردم و دستگاها رسالت دیگری به نام اجرای این قوانین دارد و این از اصلی ترین رسالت او در یک جامعه و نظام اسلامی به شمار می رود.
نباید اسم اسلامی بودن را تنها حفظ کرد
آیت الله مصباح یزدی با اشاره به اینکه اگر هم بگویم تعظیم شعار یک قانون نیست، بلکه یک وظیفه  و احساس مسئولیت می باشد، خاطر نشان ساخت: در یک کشور اسلامی نباید اسم اسلامی بودن را تنها حفظ کرد، بلکه لازم است رفتار و اعمال مردم آن جامعه آثار اسلام را حتی در درون ماشین های خود اجرا کنند، نه اینکه فکر کنند در ماشین هر طور راحت اند  و می توانند مانند غربی ها  باشند.
رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با بیان اینکه انسان قدر این نعمت، امنیت را باید دانست افزود: مردم جامعه باید بدانند این امنیت و عزت و استقلال در موضوعات مختلف به راحتی بدست  نیامده و برای بدست آوردن آن هزاران نفر از جان خود گذشتند تا اسلام و انقلاب به ثمر نشست بنابراین نباید کفران نعمت کرد.
منبع: حوزه
اشتراک در خبرنامه
برای دریافت جدیدترین اخبار به طور مستقیم به صندوق ورودی خود وارد اینجا شوید.
هر زمان می‌توانید مشترک شوید

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.