تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
جدیدترین خبرهای دینی امروز و اخبار ادیان تازه‌ترین خبرهای مذهبی مذاهب و فرقه‌ها، جدیدترین مطالب و مقالات ادیان مذاهب جریان‌‌های دینی فرقه‌های مذهبی ایران و جهان

مرکل: موضع ایران در قبال اسرائیل غیرقابل قبول است

به گزارش ادیان نیوز، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در پنجاهمین سالگرد روابط برلین و تل آویو در مصاحبه با روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت، تاکید کرد: ادامه دشمنی ایران با اسرائیل و درخواست‌های مکرر تهران برای نابودی دولت یهودی غیرقابل قبول است و تهران باید موضع خود را تغییر دهد.
 
مرکل در ادامه گفت: آلمان این پیام را بارها با صدای بلند و شفاف اعلام می کند تا ایران متوجه آن شود. ایران باید موضع غیر قابل قبول خود در قبال اسرائیل را تغییر دهد. من امیدوارم روزی سیاستمدارانی که در تهران حکومت می کنند، به این نتیجه برسند. تا آن زمان، من وظیفه دولت آلمان می دانم تا این درخواست را بارها و بارها تکرار کنم.
 
مرکل در ادامه به این مساله اشاره کرده است که توافق هسته ای که جولای با ایران به امضا رسیده، یک قرارداد کامل نیست و مخالفت اسرائیل با این توافق را درک می کند. ولی وی در عین حال گفت: مکانیسم هایی وجود دارد که در صورت نقض مفاد توافقنامه، تحریمهای سختگیرانه بار دیگر علیه ایران اعمال شود.
 
صدر اعظم آلمان تاکید کرد: من حساسیت اسرائیل نسبت به این مساله را درک می کنم، و همین طور عدم اعتماد اسرائیل به ایران را. این اسرائیل است که به طور مستقیم تهدید می شود ولی در یک جهان آزاد، همه ما از سوی ایران که قصد مسلح کردن خود به سلاح اتمی را دارد، تهدید می شویم. من هنوز نمی توانم از انتقاداتی که از توافقنامه هسته‌ای می شود، چشم پوشی کنم. ما هنوز اطمینان مطلق و قاطع نداریم که ایران صادقانه در مسیر شفافیت گام بردارد. در مواردی که ایران به تعهدات خود عمل نکند، توافقنامه اجازه اعمال مجدد تحریمها را داده است.
 
وی در ادامه ضمن اشاره به هولوکاست گفت: هولوکاست بر روابط آلمان و اسرائیل سایه افکنده است و من شخصا مسئولیت خود در قبال دولت یهودی را احساس می کنم.
 
مرکل قول داده است تا همه تلاش خود را برای برقراری روابط خوب بین برلین و تل آویو به کار گیرد. مرکل در ادامه اظهار داشت: امنیت اسرائیل یکی از موضوعات مهم مورد توجه همه صدر اعظم های آلمان بوده است و این مساله در آینده نیز همین طور خواهد بود.
 
اظهارات من باید از یک راه جامع فهمیده شود. آلمان به طور ساختاری متعهد به حفظ امنیت اسرائیل است. ما بی شک در قبال امنیت اسرائیل، بی تفاوت نخواهیم بود.
منبع: تسنیم
به خواندن ادامه دهید
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.