تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
جدیدترین خبرهای دینی امروز و اخبار ادیان تازه‌ترین خبرهای مذهبی مذاهب و فرقه‌ها، جدیدترین مطالب و مقالات ادیان مذاهب جریان‌‌های دینی فرقه‌های مذهبی ایران و جهان

مفاهیم مشترک بین فرقه حلقه و مسیحیت

به گزارش ادیان نیوز، طاهری در کتاب «انسان از منظری دیگر» و در بخشی با عنوان «رحمت عام الهی»، از پولس شکنجه‏‌گر با نیکی یاد کرده، اون رو به عنوان رسول و نمونه‏ دریافت کننده‏ رحمت عام معرفی می‏‌کنه. در مبانی اسلامی پولس چهره‏‌ای مذموم و منفوره که با تحریف دین مسیحیت و وارد کردن عقاید و افکار شرک‌آمیز در اون، بخش عظیمی از انحرافات را در مسیحیت به وجود آورده در احادیث اسلامی از وی به عنوان گمراه‌کننده‏ مسیحیان و در کنار افرادی چون قابیل، نمرود، فرعون و سامری یاد شده که در جهنم به عقوبت کار خود خواهد رسید و نیز به عنوان شیطانی خوانده شده که پس از عیسی(علیه السلام) مردم رو به بیراهه کشانده با وجود شواهد بسیاری که در انحراف شخصیت پولس در تاریخ وجود داره، طاهری به دلیل وجود نام و مطالب او در کتاب تحریف شده‏ انجیل از او به عنوان رسول بزرگ عیسی(ع) یاد می‏‌کنه و با این سخن، پولس را در اعتقاد به خداوندی عیسی(ع) تأیید می‏‌کنه:
«فراموش نکنیم که عیسی‌ مسیح(ع) گمراهان بد‌نام را در اولویت برخورداری از رحمانیت الهی قرار می‌داد و اطراف او باج‌گیرها، بدکاره‌ها و بد‌نام‌ها اجتماع کرده و در کنار او راه هدایت را یافته بودند. رسول‌ بزرگ او نیز، پولس شکنجه‌گر بود؛ که از شکنجه‌گری که تبدیل به پولس رسول گشت و این تحولات برای آن‏‌ها فقط به واسطه قرار گرفتن در حلقه عام رحمانیت الهی، توسط عیسی‌مسیح(ع) به وقوع پیوست. در واقع، در معرض رحمانیت عام قرارگرفتن؛ یعنی برقراری امکان آشنایی عملی و آشتی با خدا».
شفای ظاهری و باطنی با روح‏‌القدس
در عرفان حلقه، سامان‏دهی کلیه‏ مسائل ظاهری و باطنی به‏ واسطه روح‏‌القدس انجام میشه. مثلا معتقدن:
«هوشمندی حاکم بر جهان هستی که در مجموعه‏ بی‏کران جهان دوقطبی نقش جاری کردن فیض الهی برای انسان را به عهده دارد، «روح‌القدس» نیز نام می‏‌گیرد. این کارگزار، موجب جریان فیض رحمانی در هر اتصال می‏شود و آن (اتصال) را به نتیجه می‌رساند، به این ترتیب، انسان در همه تحولات عرفانی، دریافت همه الهامات و آگاهی‌های تعالی‌بخش و ادراکات رحمانی، از نعمت وجود این ملک برخوردار است و به عبارتی، در همه تجارب عرفانی که حاصل از ارتباط با خداوند است، از حضور و نقش هوشمندی الهی بهره‌مند می‌شود».
جالبه بدونیم در نامه‏ اول پولس به قرنتیان اومده:
«باری، عطایا گوناگون‌اند، اما روح همان است؛ خدمت‏‌ها گوناگون‌اند، اما خداوند همان است؛ عمل‏‌ها گوناگون‌اند، اما همان خداست که همه را در همه به عمل می‌‏آورد. ظهور روح، به هر کس برای منفعت همگان داده می‏‌شود. به یکی به وسیله‏ روح، کلام حکمت داده می‏‌شود، به دیگری به واسطه‏ همان روح، کلام معرفت و به شخصی دیگر به وسیله‏ همان روح، ایمان و به دیگری باز توسط همان روح، عطایای شفا دادن. به شخصی دیگر قدرت انجام معجزات داده می‏‌شود، به دیگری نبوت و به دیگری تشخیص ارواح و باز به شخص دیگر سخن گفتن به انواع زبان‏‌های غیر بخشیده می‏‌شود و به دیگری ترجمه‏ زبان‏‌های غیر. اما همه‏ اینها را همان یک روح به عمل می‏‌آورد و آن‏‌ها را به اراده‏ خود تقسیم کرده، به هر کس می‏‌بخشد».
در مسیحیت روح‌‏القدس در واقع نقش واسطه میان خدای پسر و پدر رو داره که پسر همان مسیحه. اما قرآن کریم شفا رو مستقیما از ناحیه خداوند متعال می‏‌دونه.
 با توجه به آیاتی که قرآن مجید کلمه «شِفاءٌ» را در آن‌ها بکار برده است، به این نتیجه می‏‌رسیم که این واژه هم براى شفاى امراض جسمى و هم براى شفاى امراض روحى و قلبى به کار می‏‌رود.
منبع: سدید
به خواندن ادامه دهید
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.