به گزارش ادیان نیوز، مانولو عكاس اسپانيايي درباره چگونگي عكاسي از مراسم محرم گفت: ايران كشوري است كه توجه من را از چند سال قبل جلب كرده بود و به عنوان يك فرد غير مسلمان و با توجه به اينكه خيلي در كشورهاي خارجي سوء‌تفاهم ايجاد كرده و اين ماجرا‌ها شناخته نشده، به همين جهت […]

به گزارش ادیان نیوز، مانولو عكاس اسپانيايي درباره چگونگي عكاسي از مراسم محرم گفت: ايران كشوري است كه توجه من را از چند سال قبل جلب كرده بود و به عنوان يك فرد غير مسلمان و با توجه به اينكه خيلي در كشورهاي خارجي سوء‌تفاهم ايجاد كرده و اين ماجرا‌ها شناخته نشده، به همين جهت عكاسي از مراسم مذهبي برايم جالب بود. مانولو ادامه داد: هميشه ارتباطي با ايران داشتم به اين دليل كه پدرم دوره‌اي در ايران كار مي‌كرد و تاريخ، جامعه و مذهب جامعه ايران هميشه برايم جالب بوده است.
اين عكاس اسپانيايي درباره مجموعه عكس‌ها عنوان كرد: اين مجموعه عكس‌ها 37 عكس از سه سال مختلف است اما بيشتر آنها از شهر يزد عكاسي شده است. وي در خصوص عكاسي از مراسم محرم بيان كرد: اين مطالب برايم نا‌آشنا نبود چون در شهر سويل اسپانيا يك مراسم عزاداري مذهبي به نام عيد پاك (شهادت عيسي مسيح) در دين مسيح وجود دارد كه تا اندازه‌اي به اين مراسم شباهت‌هايي دارد اما تفاوت آن هم با ايران كم نيست. مانولو درباره حسي كه از عكس‌ها هنگام عكاسي گرفته است، گفت: اين احساس قابل توضيح نيست اما درد و رنج مردم را در اجراي مراسم عاشورا و تاسوعا احساس مي‌كنم. 
وقتي كار مي‌كنم بيشتر توجهم به احساسات مردم اطرافم بود تا اينكه متمركز روي احساس خودم باشم. وي افزود: عكاسي از محرم و عاشورا برايم سخت نبود چون مردم علاقه دارند به كسي كه از آن طرف مرز‌ها مي‌آيد، كمك كنند. مردم ايران تلاش مي‌كنند اين احساسات و تألم را با كساني كه نمي‌شناسند به اشتراك بگذارند. نكته جالب برايم اين بود كه در مراسم عزاداري مذهبي عيد پاك در اسپانيا مردم علاقه‌اي به توضيح و نزديك شدن عكاسان ندارند.
مانولو درباره چگونگي همكاري با حوزه هنري براي برپايي نمايشگاه عكس محرم گفت: برايم خيلي جالب است كه يك مركز مرتبط با مذهب ايران علاقه‌مند باشد كه براي يك شخص خارجي كه ربطي به اين فرهنگ ندارد، نمايشگاه بگذارد.
منبع : روزنامه جوان