ادیان نیوز: امسال محرم با سالگرد شهادت  ادواردوآنيلي همزمان شده است؛ شهيدي كه معرفي او مي‌تواند خيلي‌ها را نسبت به اسلام و تشيع مشتاق يا كنجكاو كند. به همين مناسبت با جمال طاهري مدير مجموعه شهيد ادواردو آنيلي به گپ‌وگفت نشسته‌ايم تا درباره اين مجموعه و فعاليت‌هاي فرهنگي آن بيشتر بدانيم.      چه شد […]

ادیان نیوز: امسال محرم با سالگرد شهادت  ادواردوآنيلي همزمان شده است؛ شهيدي كه معرفي او مي‌تواند خيلي‌ها را نسبت به اسلام و تشيع مشتاق يا كنجكاو كند. به همين مناسبت با جمال طاهري مدير مجموعه شهيد ادواردو آنيلي به گپ‌وگفت نشسته‌ايم تا درباره اين مجموعه و فعاليت‌هاي فرهنگي آن بيشتر بدانيم.
    
چه شد كه به فكر تشكيل انجمن ادواردو آنيلي افتاديد؟
سال 84 پيشنهاد بزرگداشت شهيد ادواردو آنيلي را به آيت‌الله ميردامادي داديم گفتند طرح را بنويسيد و موضوع به طرف تشكيل يك انجمن رفت. اين طرح را ايشان پسنديدند و دستور راه‌اندازي آن را به من دادند.
با دكتر قديري ابيانه چگونه آشنا شديد؟
آشنايي ما با ايشان از طريق مستند ادواردو آنيلي بود چون اهداف اوليه ما كمي فرق داشت: بعدها هم كه برنامه‌هاي ما بيشتر روي شهيد ادواردو متمركز شد ارتباط چنداني با وي نداشتيم زيرا به‌عنوان يك چهره سياسي شناخته مي‌شد تا اينكه درجلسه‌اي از حجت‌الاسلام سالك رئيس فعلي كميسيون فرهنگي مجلس كه آن زمان رئيس گزينش كشور بودند درباره ايشان سؤال كردم. ايشان گفتند پسر وي را مي‌شناسند و مورد تأييد است. همين باعث شد تا براي اولين بار با دكتر قديري ابيانه تماس بگيريم اما متوجه شديم كه ايشان درحال عزيمت به مكزيك به عنوان سفير ايران هستند. با اين حال تماس‌هاي تلفني ما از همان زمان شروع شد. تا اينكه وي در فتنه 88 و زماني‌كه خيلي از خواص در كشور از موضع‌گيري مي‌ترسيدند در آن سوي اقيانوس به شكل‌هاي مختلف به دفاع از نظام برخاست، اين شد كه تصميم گرفتيم ارتباط‌مان را با ايشان بيشتر كنيم.
از فعاليت‌ها و برنامه‌هاي انجمن برايمان بگوييد.
در ابتدا با كلاس‌هاي هفتگي شروع كرديم كه جا دارد در اينجا از زحمات دكتر قاسم‌زاده و جناب علي‌اكبر بقايي معاونت فرهنگي شهرداري اصفهان و آقاي خليفه‌سلطاني پسر شهيد خليفه‌سلطاني تشكركنيم زيرا اگر اين دوستان حمايتي نمي‌كردند با توجه به نگاه برخي از مسئولان در اصفهان به موضوع شهيد ادواردو،  شايد هيچ وقت اين انجمن پا نمي‌گرفت.
مگر چه نگاهي به انجمن داشتند؟
ما در شهر مذهبي- سنتي اصفهان هستيم؛ شهري كه به قول آقاي سالك تشكيل هيئت بيشتر از ان. جي. او جواب مي‌دهد و اين يك حقيقت بود. انجمن در تمام اين سال‌ها بدون كمك حتي يك خيّر روي پاي خودش ايستاد و جان گرفت؛ درحالي‌كه هيئت‌ها از همه لحاظ حمايت و پشتيباني مي‌شدند. از طرف ديگر نام انجمن ما به نام يك شهيد خارجي مزين بوده براي همين سال‌ها با موضع‌گيري‌هاي منفي و بداخلاقي بعضي‌ها روبه‌رو بوديم. عده‌اي مي‌گفتند شما با اين نام خارجي مي‌خواهيد كاري كنيد تا شهداي خودمان فراموش شوند (ما معتقد بوديم ادواردو محصول خون شهداي انقلاب و دفاع مقدس است) عده ديگر مي‌گفتند مگر خارجي‌ها شهيد هم مي‌شوند. يك روز يكي از بچه‌ها نزد خيّري براي كمك به انجمن رفته بود، گفته بود شهيد شما در كدام عمليات شهيد شده است؟ وقتي جواب شنيده بود در ايتاليا شهيد شده نه جنگ تحميلي، ‌آن فرد گفته بود مگر مي‌شود كسي تير نخورد و شهيد شود، شهيد بايد حتماً در جبهه و درحال جنگيدن شهيد شود وگرنه شهيد نيست!
آيا هنوز هم اين موضع‌گيري‌هاي سطحي وجود دارد؟
خيلي كم شده است تقريباً مي‌توانم بگويم چند سالي است چنين برخوردهايي را نديدم اما اغلب روي عنوان انجمن كه انجمن اسلامي نام دارد موضع‌گيري مي‌كنند زيرا مي‌ترسند ما يك انجمن سياسي و عضو جبهه مشاركت باشيم درحالي‌كه انجمن ما در سازمان تبليغات اسلامي به ثبت رسيده است و عنوان انجمن اسلامي نيز به همين دليل است.
انجمن اسلامي شهيد ادواردو آنيلي چه كارهايي را انجام داده؟
از همان روزهاي اول تا سال91 ما جلسات هفتگي داشتيم. سالگرد ادواردو را همه ساله در اصفهان برگزار كرديم، البته يادبود ادواردو تنها به موضوع خود شهيد منحصر نشده و بحث تبليغ اسلام و تشيع در كشورهاي مختلف نيز در رأس كار بوده است. از مهمانان ويژه اين برنامه‌ مي‌توان به حجت‌الاسلام ديپالمو رهبر شيعيان ايتاليا اشاره كرد كه براي دوسال جزو مهمانان مراسم بود. به غير ازاين انجمن در موضوعات زياد ديگري فعاليت داشته است. ما قدم‌هاي اوليه‌مان را در اصفهان برداشتيم و تعمداً نخواستيم تا چند سال اول ناممان در سطح كشور مطرح شود، در همان قدم‌ها هم به لطف خدا مثمر ثمر بوديم. تقريباً مي‌توان گفت اين انجمن پايه‌گذار حضور سازمان‌هاي مردم نهاد در مراسم ملي مانند 22 بهمن و روز قدس در اصفهان بود. در كنار آن دانشگاه‌ها و مراكزي كه مي‌خواستند براي شهيد آنيلي يادبود داشته باشند از لحاظ مختلف تأمين مي‌كرديم…
يكي از توليدات شما كه توانسته در نهادهاي فرهنگي داخل و خارج از كشور تأثيرگذار باشد، ‌مجموعه‌هاي نمايشگاهي شماست. در اين‌باره توضيح بدهيد.
بله، فعاليت‌هاي انجمن بر محور تبليغ اسلام، تشيع و زنده نگه‌داشتن ياد و نام شهيد ادواردو آنيلي بود؛ درهمين راستا براي اولين بار و در يك حركت ابتكاري شروع به توليد سيرهاي نمايشگاهي كرديم. اولين سير نمايشگاهي ما با موضوع صدور انقلاب با استقبال شديد مردم روبه‌رو شد. بعد از آن روحاني ناظر انجمن پيشنهاد توليد يك سير در رابطه با حجاب را دادند كه باعث درست شدن نمايشگاه معروف «من يك محجبه‌ام» شد؛ ‌نمايشگاهي كه تفكر غالب درباره سيرهاي نمايشگاهي حجاب را شكست. هم‌اكنون دهها سيرنمايشگاه با موضوعات مختلف توليد كرده‌ايم و در سراسر كشور در حال اجراست. خوشبختانه استقبال از اين مجموعه‌ها به گونه‌اي بوده كه با تقاضاي بالاي شيعيان خارج از كشور روبه‌رو شده و چندين نمايشگاه در كشورهاي تايلند، ايتاليا، هند، ‌پاكستان، تاجيكستان، ‌تونس و… داشته‌ايم كه همه اينها بدون حمايت هيچ فرد خاص يا سازماني بوده است.
به عنوان مدير انجمن اسلامي شهيد ادواردو آنيلي، ‌دستاوردهاي انجمن را چه مي‌دانيد؟
ما درباره خيلي از فعاليت‌هاي انجمن از جمله فعاليت‌هاي سايبري مثل سايت رهيافتگان صحبت نكرديم يا محصولاتي كه براي معرفي شهيد آنيلي به تازه مسلمانان يا كشورهاي خارجي فرستاديم، اما مهم‌ترين دستاورد به نظرم زنده نگهداشتن ياد و نام شهيد ادواردو آنيلي بوده است؛‌ چه آنكه يكي از اهداف توليد سير نمايشگاهي ما هم همين مسئله است. يكي از دستاوردهاي انجمن برپايي بخش رهيافتگان نمايشگاه قرآن تهران بوده كه به بركت وجود شهيد ادواردو براي دوسال انجمن بخش رهيافتگان نمايشگاه قرآن را داير و برپا نمود كه خود اين امر به ايجاد موج‌هاي جديدي در تبليغ دين منجر شد؛ فقط يكي از تأثيرات اين بخش ايجاد صفحات و بخش‌هاي ويژه در سايت‌ها و وبلاگ‌ها با نام تازه مسلمانان و رهيافتگان بود كه اين خود داراي اهميت است.
جالب‌ترين چيزي كه در شهيد ادواردو آنيلي ديده‌ايد، چيست؟
هميشه يك سؤال وجود داشت كه چرا فردي با اين عظمت ثروت و مقام براي اسلام باقي نماند زيرا اگر ادواردو زنده مانده بود با آن ثروت افسانه‌اي، اتفاقات خوبي در جهان تشيع مي‌افتاد اما يكي از مهمانان ما كه قبلاً رئيس سابق شاخه جوانان حزب كمونيست روسيه بود و الان شيعه است حرفي زد كه به گمانم جواب اين سؤال است. او مي‌گفت ما فيلم ادواردو را به زبان روسي ترجمه كرديم و با توجه به نفوذمان گمان مي‌كرديم كه بتوانيم در تلويزيون روسيه آن را پخش كنيم اما ديديم نفوذ مافياي فيات در روسيه بيشتر از تصور ماست. تنها موفق شديم سي دي آن را بين جوانان شيعه مسكو توزيع كنيم و بعد از مدتي فهميديم كه اين سي دي به تنهايي خمس و زكات را ميان شيعيان روسيه زنده كرد. من اين حرف را از زبان او شنيدم و يكسال بعد حجت‌الاسلام حكيم الهي مسئول بين‌الملل جامع‌المصطفي به من گفت مدتي مي‌‌شود كه بيشترين حجم خمس و زكات از طرف روسيه به آنجا مي‌رسد و اين تحول براي‌ آنها جاي سؤال دارد. خدا در شهادت او حكمتي نهاده كه شايد در زنده بودنش نبود و اين وظيفه ماست تا با معرفي آن شهيد و سبك زندگي علي‌وار او پي به رازهاي اين حكمت نهفته ببريم و نگذاريم خون او پايمال شود.
و سخن پاياني
خيلي‌ها آنقدر سرگرم ظواهر مي‌شوند كه حقايق را فراموش مي‌كنند. شهيد ادواردو بدون شك ياري است كه در دوران ما به كاروان امام حسين (ع) پيوست و بايد با معرفي او جوان امروز را كه گرفتار دنياي مدرن شده است به خود آورد؛‌ جواني كه همه آرزويش به‌دست آوردن ثروت است و بالاترين خواسته‌اش داشتن يكي از محصولات كارخانجات اتومبيل‌سازي ادواردو مانند فراري، ‌مازراتي و لامبورگيني است. بايد اين شهيد را بشناسد تا قدر اسلام و تشيع را بيشتر بداند. ادواردو اهل كوفه نبود. او اهل ايتاليا بود اما او در همين قرن حاضر به نداي هل‌من ناصر امام حسين(ع) پاسخ گفت آن هم با جان و مال خود و اين چيز كمي نيست./ معصومه طاهري 
منبع : روزنامه جوان