تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
جدیدترین خبرهای دینی امروز و اخبار ادیان تازه‌ترین خبرهای مذهبی مذاهب و فرقه‌ها، جدیدترین مطالب و مقالات ادیان مذاهب جریان‌‌های دینی فرقه‌های مذهبی ایران و جهان

وزارت ارشاد بعضی از موارد سریال شهرزاد را اصلاح کند

به گزارش ادیان نیوز، هفته گذشته در انتقاد به اعطای مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به قسمت هایی از سریال شهرزاد در شبکه خانگی ، استفتایی از مراجع عظام تقلید درباره فیلم هایی که در آن بازیگران زن ، حجاب اسلامی (از جمله نمایان بودن بخشی از گردن ، گلو و مو) را رعایت نمی کنند ، منتشر کردیم  که در واکنش به آن، حسین نوش آبادی در بیست و یکمین نشست سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اظهاراتی تعجب برانگیز عنوان کرد که در سریال شهرزاد چهارچوب ها و حداقل های مسائل شرعی رعایت شده است! اما وی به این موضوع اشاره نکرد که میزان رعایت حدود شرعی را باید مراجع عظام تقلید تعیین کنند یا وزارت ارشاد ؟ و اینکه در کجای دین اجازه داده شده است که می توان از مسئله حلال و حرام خدا عبور کرد و آن را حداقل مسائل شرعی دانست ؟
به همین منظور حجت الاسلام و المسلمین سالک رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی  در واکنش به اظهارات نوش آبادی با بیان اینکه وقتی بحث حلال و حرام می شود ، دیگر کم و زیاد بردار نیست و عین آن باید عمل شود ، گفت : رعایت جمیع مسائل ، احکام و اخلاق اسلامی مورد نظر اسلام است و مسئله مورد توجه ، رعایت حداکثر مسائل و احکام است که مطرح کردن حداقل رعایت کردن مسائل شرعی یک نوع بستر سازی برای سوء استفاده افراد است.
وزارت ارشاد باید بعضی از موارد سریال شهرزاد را اصلاح کند
وی در ادامه افزود :بنابراین باید در فیلم و تئاتر و مسائل مختلف تلاش کنیم که احکام و مسائل اسلامی و ارزش های دینی را به مقتضای انقلاب اسلامی پیاده کنیم که این مطلوب همه مردم متدین ، حزب اللهی ، بزرگان و مراجع عظام تقلید است و ما نمی توانیم خارج از چهارچوب قانون اساسی و سیاست های نظام عمل کنیم .باید وزارت فرهنگ و  ارشاد اسلامی کنترل جدی از حیث محتوی و شکل در سریال شهرزاد داشته باشد و حتما بعضی از موارد را اصلاح کند که این رسالت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.
 باید نظر مراجع عظام تقلید برای فیلم ها رعایت شود
حجت الاسلام و المسلمین سید علی طاهری سخنگوی کمیسون فرهنگی مجلس در واکنش به اظهارات نوش آبادی در گفتگو با خبرنگار ما گفت : با توجه به اثر گذاری شبکه خانگی انتظارمان این است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به آنچه ارزش های نظام است عمل کند.
 وی در ادامه با بیان اینکه باید نظر مراجع عظام تقلید برای فیلم ها رعایت شود ، افزود :اگر منظور از حداقل این است که ما از  آنچه مسلمات دینمان است بگذریم که آرام آرام وضعیت جامعه از این بدتر می شود و نباید در فیلم های سینمایی و نمایش خانگی به گونه ای قبح برخی از کارهای خلاف بشکند که از این جهت انتظار ما از مسئولین این است که دقت لازم در حفظ ارزش ها را داشته باشند و نسبت به این مسائل تساهل نشان ندهند تا خدایی نکرده در این قضیه به رخنه فرهنگی کمک نکنند.
آقای جنتی درس حوزه خوانده و می داند محدوده حجاب چیست
حجت الاسلام و المسلمین سید مرتضی حسینی  دبیر کمیسیون فرهنگی مجلس نیزدر این گفتگو گفت : اصل حجاب از ضروریات اسلام است و در همه مراکز نظام جمهوری اسلامی چه در اداره و جامعه و چه در فیلم و هنر باید مراعات بشود.
وی در ادامه افزود : آقای جنتی درس حوزه خوانده است و می داند محدوده حجاب چیست که این مسائل توجیه پذیر نیست و باید از بازیگر زن در فیلمی که حجاب اسلامی را رعایت نمی کند جلوگیری کنند ؛ این وظیفه قانونی و شرعی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.
دبیر کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه مسئولان ممیزی و اعطای مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید از افراد متخصص به مسائل دینی باشند و شناخت لازم به ضروریات دینی و حجاب داشته باشند.  
 شهرزاد یعنی شبکه استحاله فرهنگی
فاطمه آلیا عضو کمیسیون زنان مجلس در واکنش به اظهارات سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفتگو با تابش کوثر با بیان اینکه همه ما می دانیم  زبان هنر و فیلم در هر جامعه ای باید در جهت تحقق اهداف آن جامعه باشد ، گفت : انتظار می رود در نظام جمهوری اسلامی ایران که فرهنگ و قوانین و مطالبات مردم بر مبنای انگیزه های دینی و قرآنی است ، از این ابزار ها در جهت همان ارزش ها استفاده شود.
وی در ادامه افزود : در مورد شبکه خانگی که در ابتدا به نظر می آید برای افرادی که مشکلاتی برای رفتن به سینما دارند یا از آن جنبه های مثبت که اعضای خانواده در کنار هم فیلمی را می بینند ، یک امید هایی دیده می شود اما اگر قرار باشد اعضای خانواده در کنار یکدیگر با مشاهده صحنه هایی  دچار شرمندگی و خجالت شوند که چهارچوب های رفتاری ، گفتاری و حجاب و عفاف در بعضی از فیلم ها رعایت نشود این نقض غرض است. یعنی اگر بخواهیم در خانواده ها فضایی را ایجاد بکنیم که قبح این مسائل از بین برود و حرمت شکنی بشود چرا این هزینه را انجام بدهیم ؟
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه در سریال شهرزاد به لحاظ ظاهری رعایت خیلی از مسائل نمی شود ، اظهار کرد : به لحاظ آن ادبیاتی که به کار گرفته می شود و حرف های خصوصی که در نظر گرفته نمی شود برای خانواده مضر است یعنی این شبکه می شود شبکه نفوذ و استحاله فرهنگی ، شبکه سکولاریسم فرهنگی است که خانواده در کنار هم فیلمی را مشاهده کنند که یکسری مسائل دیگر در آن منتقل شود.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تشریح کرد :اگر مراجع عظام تقلید نظر به حرمت موضوعی دادند و آن را جایز ندانستند بعد بعضی از مسئولین بیاییند آن را توجیه کنند که در آینده هم این روش ادامه پیدا کند چیز منطقی و عقلانی است ؟مخصوصا از ناحیه یک دستگاهی که عنوان فرهنگی ، ارشادی و اسلامی دارد که همه این عناوین یکسری بار معنایی با خودش دارد و نباید توجیه شود.
بهتر است مسئولین وزارت ارشاد به جای  توجیه ، اصلاح کنند
وی در ادامه افزود : بعضی از مسئولین  در زمانی که تذکر و انتقادی شنیدند به جای اینکه به اصلاح و رفع مشکل بپردازند فرافکنی و توجیه می کنند که الان هم مراجع عظام تقلید نظراتی درباره فیلم شهرزاد و فیلم های مشابه آن دادند که بهتر است مسئولین وزارت ارشاد به جای  توجیه ، اصلاح کنند و در اعطای مجوز به فیلم هایی که مشکل دارند مخصوصا در شبکه خانگی که آثار منفی و تخریبی بیشتر برای خانواده ها دارد ، دقت لازم داشته باشند 
منبع: رسانه الکترونیکی تابش کوثر 
به خواندن ادامه دهید
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.