تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
جدیدترین خبرهای دینی امروز و اخبار ادیان تازه‌ترین خبرهای مذهبی مذاهب و فرقه‌ها، جدیدترین مطالب و مقالات ادیان مذاهب جریان‌‌های دینی فرقه‌های مذهبی ایران و جهان

اسلام دینی جهانی است که پیام صلح دارد

متن گفت گوی کلادیو موفا: 
لطفا خودتان را معرفی کنید و زمینه فعالیتتان را خود را بیان کنید؟
کلادیو موفا هستم. استاد تمام تاریخ روابط بین‌الملل در دانشگاه ترمو ایتالیا، و همچنین تاریخ قانون بین‌الملل هم تدریس می‌کنم. کتاب اولم مقاومت فلسطین نام دارد. سپس تحقیقاتی در مورد انریکو متی کردم که پایه‌گذار شرکت نفت پترول و هم‌پیمان نزدیک ناسا در بحران خاور‌میانه بود. آخرین کتابی که منتشر کردم در رابطه با بحران اقتصادی در کشور‌های غربی‌ است که در آن بر اهمیت موقعیت اتحاد بین مسیحیان و مسلمانان خصوصا در زمینه‌ی بحران اقتصادی تاکید کرده‌ام.
اسلام و مسیحیت به عنوان دو دین کهن و جهان شمول ، چه وجه اشتراکاتی دارند؟
قبل از اینکه بخواهیم در مورد اشتراکات این دو دین سخن بگوییم باید بررسی کنیم و ببینیم که اتحاد و وحدت این دو دین در جهان کنونی چه تاثیراتی می‌تواند داشته باشد. از آنجا که این دو دین، دین‌های جهانی هستند و سیطره نفوذ آنها در جهان بسیار زیاد است اتحاد و هم زیستی این دو دین می‌تواند تاثیر بسزایی در مدیریت جهان و اتفاقات جهانی داشته باشند این بر خلاف دین یهود است چرا که دین یهود این‌ چنین نیست، چرا که یهودیت یک مذهب جهانی محسوب نمی‌شود در حقیقت مسائل قومیتی در دین یهود حاکم است یعنی هر کسی در دنیا نمی‌تواند یهودی شود و دعوت این دین نیز برای همه مردم و به عبارت دیگر جهانی نیست. این در حالی است که اسلام و مسیحیت ادیان جهانی هستند یعنی از همه مردم دعوت به اسلام می‌کنند و هر کسی در هر جای دنیا می‌تواند مسیحی و مسلمان شود و این دو دین جهانی با مساله قومیت ارتباطی ندارند و این خود می‌تواند پیامی مثبت برای برادری این دو مذهب باشد.
نکته‌ی دوم که بسیار مهم است این است که این اتحاد باعث توقف جنگ‌ها و تضاد کنونی در خاور‌میانه بین مسیحیان و مسلمانان می‌شود. در حقیقت نزدیکی و هم زیستی پیروان این دو دین در جهان می‌تواند نقش به سزایی در ایجاد صلح و امنیت جهانی داشته باشد. چقدر خوب می‌شد اگر آیت‌الله العظمی خامنه‌ای با پاپ فرانسیس ملاقات می‌کرد تا با زبان مشترک از برادری و صلح بین دو مذهب صحبت می‌کردند.
دلیل سوم برای همبستگی این است که هر دو مذهب اسلام و مسیحیت، با رباخواری مخالف‌اند. چون قرآن و مسیحیت درآمد بی‌زحمت را محکوم می‌کنند. آن‌ها طرفدار درآمد واقعی از کالاهای واقعی هستند، نه این که با پول، پول بیشتر درست شود. پس این مسئله برای حل بحران جهانی بسیار با اهمیت است. ما این مشکل بزرگ را داریم که شاید شما نداشته باشید، چون شما یک بانک مرکزی دارید که پول چاپ می‌کند و شما بانک‌های دولتی زیادی دارید. ولی در ایتالیا و اروپا این چنین چیزی نداریم در آنجا ما برای مثال بانک مرکزی اروپا را داریم که یک بانک خصوصی است. وحشتناک است. پس اتحاد بین مسیحیان و مسلمانان می‌تواند برای مقابله با این مشکل اقتصادی مفید باشد.
رسانه‌های غربی و صهیونیست‌ها چه نمایی از قرآن را به تصویر می‌کشند؟
مطبوعات غربی و صهیونیست‌ها و دوستانشان در کشورهای غربی، فقط بر قسمت‌های خاصی از قرآن تاکید می‌کنند، در حالی که در نقاط مختلفی از قرآن خلاف آن آمده است. تلاش آنها این است که از قرآن چهر‌‌ه‌ای خشن و جنگ طلب نشان دهند و با تحلیل و تفسیرهای ناصحیح اسلام را آن گونه که خودشان می‌خواهند نشان دهند در حالی که اسلام واقعی آن طور که آنان نشان می‌دهند نیست. مثلا در قرآن تاییدات بسیاری در خصوص روابط صلح‌آمیز میان انسان‌ها می‌توان یافت اما آنها بدون هیچ اشاره‌ای به این اصول و روابط دوستانه و صلح آمیز سعی می‌کنند آن مسائل و نقاطی را در اسلام نشان دهند که مورد ابهام است تا از این ابهام به نفع خودشان استفاده کنند. برای مثال جهاد به معنای جنگ و جنگ طلب بودن نیست، بلکه به معنای تزکیه‌ی نفس مردان و زنان است. بنابراین فکر می‌کنم قرآن کتاب خیلی مهمی است که با دین مسیحیت هم‌خوانی دارد.
اینکه قرآن در مورد عیسی مسیح پیامبر و مادرش با احترام سخن گفته است و از این طریق خواسته است مسیحیان را محترم بشمارد مساله دیگری است که اهمیت بسیار بالایی دارد و می‌تواند در رفع بسیاری از موانع صلح و دوستی میان اسلام و مسیحیت و همچنین رفع مشکلات بین این دو دین بزرگ جهانی بسیار موثر باشد.
به هر حال صهیونیسم‌ها با استفاده از هالیوود و در اختیار گرفتن این کمپانی آمریکایی سعی در تسخیر اذهان و هدایت آنها بر علیه اسلام و مسیحیت دارند. آنها علاوه بر این تلاش می‌کنند اسلام را آن‌گونه که نیست بر جهانیان معرفی کنند هدف آنها به چالش کشیدن ادیان بزرگ جهانی است. صهیونیست‌ها در حال خلق اعتقادات متعصبانه هستند و سعی می‌کند با توسعه این نگاه متعصبانه در دیگر ادیان و به راه‌ انداختن جنگ‌های درون ادیانی آنها را تضعیف کنند و این گونه راه را برای خودشان هموار کنند. آنها منشا بسیاری از جنگ‌های درون ادیانی مانند نزاع بین کاتولیک‌ها و پروتستان‌ها هستند و سعی می‌کنند اختلافات این دو را برجسته کنند. این جریان در درون اسلام هم وجود دارد، آنها در حقیقت با حمایت مالی و تسلیحاتی از جریان‌های متعصبانه سعی در برهم زدن و ایجاد اختلاف در میان ادیان بزرگ دارند.
سهم دین در کشور‌های صنعتی و دارای تکنولوژی چیست؟
به نظرم این بسیار مهم است که ادیانی مانند اسلام و مسیحیت، ارزش‌های معنوی بشر را در پیشرفت فناوری بیامیزند. چرا که ما در عصری هستیم که فناوری- خصوصا فناوری زیستی- به مرحله‌ای از رشد رسیده که بسیار فوق‌العاده و در عین حال خطرناک است. بنابراین اگر چه به خدمت گرفتن تکنولوژی و فناوری برای مسائل دینی می‌تواند بسیار موثر و مفید باشد اما به هر حال این خطر نیز وجود دارد که مثلا کسی، مانند دکتر فرانکنشتاین از قطعات بدن دیگران انسانی درست کند که زنده شود. چنین کارهایی از نظر اخلاقی صحیح نیست و ادیان می‌توانند جلوی چنین تمایلاتی را بگیرند.
نظرتان درباره هریک از کلمات زیر چیست؟
اسلام؛ دینی جهانی است که به طور کلی پیام صلح دارد.
مسیحیت؛ دینی جهانی است که به طور کلی پیام صلح دارد. البته هر دو مذهب در نقاطی از تاریخشان موفق به اجرای این اصل نشده‌اند.
محمد(ص)؛ پیامبر دین اسلام است. او پایه‌گذار مذهبی بسیار بزرگ است که امروزه میلیون‌ها و میلیون‌ها نفر پیرو آن هستند. پس به نظرم حتی غیر مسلمان‌ها باید به او احترام بگذارند.
عیسی مسیح؛ شخصیتی مذهبی است که من به او عشق می‌ورزم،‌ چرا که من اروپایی هستم. البته بیش از هرچیز حس صلح‌جوی او را دوست دارم. و بعد این که او مخالف وجود دلالان و رباخواران در معبد بود و آنان را کتک ‌زد. چرا که آن‌ها انسان‌های درستی نیستند و برای خداوند احترام قایل نیستند.
انقلاب اسلامی و امام خمینی؛ نقطه‌ی عطف بسیار خوبی در تاریخ تمام کشور ایران است نقطه عطفی که باعث شد مردم این کشور با تمسک به اسلام ارزش‌های اخلاقی را دوباره زنده کنند و به همین خاطر است که ما امروز این‌جا هستیم تا از ارزش‌های اخلاقی و مسایل دیگر صحبت کنیم.
منبع: شفقنا
به خواندن ادامه دهید
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.