تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
جدیدترین خبرهای دینی امروز و اخبار ادیان تازه‌ترین خبرهای مذهبی مذاهب و فرقه‌ها، جدیدترین مطالب و مقالات ادیان مذاهب جریان‌‌های دینی فرقه‌های مذهبی ایران و جهان

از ترویج وهابیت تا شیعه ستیزی خاندان آل سعود

به گزارش ادیان نیوز، بالا گرفتن انقلاب در ایران و رهنمودهای امام(ره) موجب تبلور ساختار و رهبری سیاسی شیعیان سعودی شد و آنها با نفوذ معنوی امام و افزایش آگاهی از حقوق خود، بر فعالیت های سیاسی و اجتماعی خود افزودند.
نیروی الهام بخش انقلاب موجب شد تا در شیعیان عربستان، خواست حقوق و آزادی های گسترده تر مذهبی جوانه بزند و تحت این شرایط، نسل جدیدی از رهبران شیعه به وجود آید که در آینده، منشأ تحولات گسترده شوند.
شیخ النمر، روحانی شیعه ی به عنوان یکی از مراجع مذهبی – سیاسی شیعیان شرق عربستان مطرح بود و از محبوبیت بسیار بالایی در شرق عربستان برخوردار بود.شیخ النمر منتقدی آگاه و فعال ضد رژیم آل سعود بود که سخنرانی ها ی آتشین وی علیه خاندان آل سعود موجب شده که این رژیم نسبت به تحرکات شیخ نمر النمر حساسیت نشان دهد و دستگیری و حکم اعدام وی برای مقابله با تحرکات این شیخ مبارز بود.
آیت الله النمر با برپایی نمازهای جمعه و جماعت و شرکت دادن زنان و استفاده از توانایی های آنان در زمینه های دینی و اجتماعی و ایراد سخنرانی های پیام دار و برگزاری سمینارهای دینی و علمی در منطقه و خارج از آن و چاپ و انتشار تحقیقات و مقالات و تاسیس حوزه های علمیه در بیداری و روشنگری افکار عمومی در منطقه عوامیه نقش بسزایی ایفا کرد.
اجرای حکم اعدام شیخ النمر به نوعی حذف رهبران شیعه و تضعیف جایگاه شیعیان در جهان بود چراکه دولت آل سعود به عنوان دولت پایه گذار وهابیت و ضد شیعه محسوب می شود و شیعیان این کشور همواره مورد ظلم وستم دولت عربستان واقع شده اند و هرگزاجازه تصدی پست های مهم را نداشته اند.
۱۰ تا ۱۵ درصد جمعیت عربستان ، شیعه دوازده امامی هستند که اکثریت شیعیان عربستان را تشکیل می دهند، حکام عربستان همواره شیعیان را در منطقه تضعیف و تحت فشار قرار می دهند، چراکه شیعیان را تهدید بزرگی برای خود قلمداد می کنند.
از زمان تأسیس رژیم سعودی، وهابیت فرهنگ، آموزش و پرورش و سیستم قضایی آن را شکل داده و در نهایت بر همه تمایلات و گرایش های اسلام گرایی سنی عربستان تأثیر گذاشته است و در عربستان کنونی، مفتی های وهابی، در اوضاع سیاسی جامعه نقش برجسته ای دارند.
شیعه ستیزی تا زمانی که وهابیت از ارکان و اجزای اصلی رژیم سعودی باشد، از سوی این رژیم حمایت و بنابر مقتضیات زمان و برآوردهای استراتژیک به کار گرفته خواهد شد؛ هم چنان که پس از پیروزی انقلاب اسلامی و گسترش نفوذ معنوی آن، عربستان از این ابزار برای کنترل بخش های شیعه نشین خود و دیگر مناطق شیعه نشین در کشورهای همجوار بهره برده است.
منبع: پایگاه خبری لادیز
به خواندن ادامه دهید
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.