تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
جدیدترین خبرهای دینی امروز و اخبار ادیان تازه‌ترین خبرهای مذهبی مذاهب و فرقه‌ها، جدیدترین مطالب و مقالات ادیان مذاهب جریان‌‌های دینی فرقه‌های مذهبی ایران و جهان

دومین قربانی شکست پروژه نفوذ BBC

به گزارش ادیان نیوز، تارنمای اینترنتی شبکه بی بی سی فارسی در ۲۲ دی ماه خبر برکناری صادق صبا از مدیریت این شبکه و انتصاب رزیتا لطفی به عنوان جایگزین وی اعلام کرد.
خبر برکناری این کارمند باسابقه رسانه دولتی انگلیس تحلی های گوناگونی را به دنبال داشت که بیش از همه مسائل غیر اخلاقی وی و همچنین شکست پروژه نفوذ شبکه تحت مدیریت وی در داخل ایران با دستگیری سرحلقه های مزدبگیر داخلی، به عنوان دلائل اصلی این تصمیم مدیران ارشد BBC معرفی شد.
اما صادق صبا تنها قربانی ضربه اطلاعاتی سازمان اطلاعات سپاه پاسداران به شبکه نفوذی بی بی سی فارسی در رسانه های داخلی نبوده و اخبار رسیده از برکناری یک مدیر ارشد دیگر این شبکه حکایت دارد.
این مدیر ارشد “بهروز آفاق” نام دارد که آخرین مسئولیت وی ریاست منطقه آسیا و اقیانوسیه بی‌بی‌سی جهانی می باشد که بر اساس ساختار رسانه دولتی انگلیس جایگاه حقوقی وی بالاتر از صادق صبا و به عبارتی بی بی سی فارسی یکی از مجموعه های تحت مدیریت وی بوده و بر همین اساس پروژه نفوذ رسانه ای با مسئولیت مستقیم وی در حال پیگیری بوده است.
بهروز آفاق متولد ایران بوده و از سال ۱۹۷۸ در بریتانیا ساکن شد. وی در سال ۱۹۸۳ به بی بی سی پیوسته و در سرویس جهانی به عنوان یک تولید کننده شروع به فعالیت کرد. وی پس از سردبیری بخش فارسی بی بی سی و مدیریت سرویس ویتنام به دلیل نقش موثر در راه اندازی بی بی سی در آسیای میانه در سال ۱۹۹۴، به عنوان سردبیری منطقه اوراسیا در سال ۱۹۹۹ انتخاب شد.
وی در مارس ۲۰۰۳ به عنوان رئیس منطقه اوراسیا انتخاب و در نهایت در آوریل ۲۰۰۶ به ریاست منطقه آسیا و اقیانوسیه منصوب شد و در حال حاضر در همین پست مشغول به فعالیت در سرویس جهانی بی بی سی است. او به صورت همزمان مسئول پخش برنامه های بی بی سی چند رسانه ای و خدمات به توسعه منطقه از ایران به چین بوده و همچنین مسئول راه اندازی تلویزیون فارسی بی بی سی در ماه ژانویه ۲۰۰۹ گردید.
بهروز آفاق از عوامل اصلی فرقه ضاله بهائیت در شبکه بی بی سی است که علاوه بر تبدیل این شبکه به تریبون این فرقه ضاله، نقش موثری در بهائیکردن تعداد قابل توجهی از کارکنان و مجریان این شبکه داشته است که از جمله این افراد می توان به پونه قدوسی، فرناز قاضی زاده و سینا مطلبی از روزنامه نگاران سابق اصلاح طلب اشاره کرد.
بهروز آفاق(نفر اول سمت راست)،پونه قدوسی (مجری برنامه نوبت شما که پس از افشای تجاوز صادق صبا به وی از این شبکه حذف گردید)و نایجل چپمن رئیس وقت بخش جهانی BBC در مراسم آغاز پخش برنامه های تلویزیونی بی بی سی فارسی
اما علی رغم خدمات بی‌شمار وی به دستگاه سلطنتی انگلیس، ضرب شصت سربازان گمنام امام زمان (عج) در سازمان اطلاعات سپاه پاسداران اسلامی در انهدام شبکه بسیار پیچیده و حرفه ای نفوذی بی بی سی فارسی، مهر پایان بر پرونده وی BBC WORLD ثبت کرد.
فروپاشی این شبکه نفوذی که تعدادی از فعالان رسانه ای جریان اصلاح طلب در داخل کشور به عنوان سرحلقه های آن فعالیت می‌کردند، موجب صدمات مهم به دستگاه رسانه‌ای بی بی سی فارسی و مدیریت بالادستی آن گردید به گونه ای که به اعلام رسمی برکناری صادق صبا منجر و پس از صادق صبا نیز نوبت به بهروز آفاق رسیده است تا به دلیل حمایت‌های ناشیانه خود از رئیس معزول بخش فارسی تحت مدیریت خود در شبکه جهانی بی بی سی از مقام خود برکنار و جای خود را به فرد دیگری بدهد.
گفتنی است در گزارش های جداگانه در روزهای آینده ابعاد دیگری از دومینوی برکناری مدیران و مسئولان پروژه شکست خورده نفوذ در بی بی سی منتشر خواهد شد.
منبع: جام نیوز
به خواندن ادامه دهید
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.