تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
جدیدترین خبرهای دینی امروز و اخبار ادیان تازه‌ترین خبرهای مذهبی مذاهب و فرقه‌ها، جدیدترین مطالب و مقالات ادیان مذاهب جریان‌‌های دینی فرقه‌های مذهبی ایران و جهان

آمریکا همان شیطان بزرگ است

به گزارش ادیان نیوز، مهمترین محورهای سخنان آیت الله سید احمد خاتمی در نماز جمعه امروز تهران به شرح زیر است:
– کسی که تسلیم قانون نیست و می گوید من زیر بار رد صلاحیت های شورای نگهبان نمی روم یعنی می خواهد در انتخابات تقلب کند.
– برخی برای حضور در خبرگان و مجلس خرج های میلیاردی میکنند، باید بگویند این پولها را از کجا آورده اند!
– کدام ایرانی بود که صحنه برداشته شدن قلب اراک را دیدو حسرت نخورد، برجام فتح الفتوح نبود چون هزینه سنگینی بابت آن دادیم، هرچند که شکست هم برای آن تعبیر صحیحی نیست
– آفت موفقیت در برجام خوش بینی به دشمن است، در برجام بخشی ازتحریمها رفع شده نه تمام تحریمها
– اوباما در همان حال که برجام را امضا می کرد تحریم های جدید علیه ایران را هم امضا می کرد این یعنی آمریکا همان شیطان بزرگ است.
– کسانی که تمایل به آمریکا دارند مصداق “افراطی” هستند و ارتجاع  به عقب را میخواهند، اینها مردم را درک نمی کنند.
– هتک شورای نگهبان، قانون مداری نیست، قانون شعاری و خود مداری است
– شورای نگهبان امانت شهیدان را حفظ کند و اگر کسی صلاحیت ندارد به هیچ قیمیتی نباید او را تایید صلاحیت کند.
****
متن محورهای سخنان آیت الله خاتمی در خطبه های نماز جمعه تهران  به این شرح است:
خطیب جمعه تهران در خطبه دوم نماز با اشاره به اجرای برجام گفت: اگر مقاومت شما مردم و مقاومت فرزندان فناور شما نبود و اگر در اراک و فردو آن تأسیسات پیشرفته را نمی داشتیم همین مقدار موفقیت نیز بدست نمی آمد.
آیت الله سید احمدخاتمی به مسئله برجام اشاره کرد و افزود: به اندازه کافی مسئولان در این خصوص توضیح داده اند اما بنده نیز مطالبی آماده کرده ام نخست آنکه باید در این عرصه از شما مردم خوب ، صبور و مقاوم تشکر کرد اگر مقاومت شما مردم و مقاومت فرزندان فناور شما نبود و اگر در اراک و فردو آن تأسیسات پیشرفته را نمی داشتیم همین مقدار موفقیت نیز بدست نمی آمد.
وی ادامه داد: این موفقیت ثمره تلاش شماست و راهبرد آینده ما نیز همین است و اگر بخواهیم به آرمان های مقدسمان برسیم مسلماً از مقاومت نشأت می گیرد.
خطیب جمعه تهران  در ادامه گفت: از رئیس جمهور ، هیئت مذاکره کننده و وزیر امور خارجه و از این خدمتگزاران باید تشکر کنیم.
وی با بیان اینکه باید واقع بینانه قضایا را ببینیم  افزود: این یک موفقیت و رفع بخشی از تحریم ها بود و غلو در این عرصه آسیب است.
آیت الله خاتمی ادامه داد: اینکه کسی این را فتح الفتوح بداند اینگونه نیست و ما هزینه سنگینی دادیم ، کدام ایرانی بود که برداشتن قلب راکتور هسته ای اراک را دید و ناراحت نشد.
وی گفت: البته این هزینه سنگینی است اما موفقیت نیز هست و همین نظام توانست شیاطین را مجبور کند از حرف هایی که مدام می زدند عقب نشینی کنند.
آیت الله خاتمی افزود: از آن طرف تعبیر شکست را نادرست می دانم و شما پیروزی و شکست را در اهداف بلند ببینید.
وی گفت: فروختن کشور ، کدام فروختن کشور؟ کشوری که رهبری هوشیار و بیدار و حافظی مانند مقام معظم رهبری دارد و مسئولان و مذاکره کنندگانی که آقا از آنها به عنوان امین ، متدین و شجاع تعبیر کرد.
خطیب جمعه تهران ادامه داد: اینها کشور را می فروشند؟ ابداً چنین نیست من تعبیر شکست را تعبیر نادرستی می دانم بلکه ما خیر الشرین را انتخاب کردیم بنابر این قضایا را واقع بینانه ببینیم.
وی گفت: البته خدا را از یاد نبریم و اگر موفقیتی بوده عنایت خدا بوده است و به ستایش خدا روی بیاوریم و این جلوی غرور را می گیرد.
آیت الله خاتمی افزود: هر پیروزی غروری دارد اگر موفقیتی بوده به عنایت خدا بوده و جلوی غرور فردی و جناحی را می گیرد.
وی گفت: رئیس جمهور کشورمان درست گفت که پیروزی در این عرصه پیروزی ملت بود و پیروزی یک جناح نبود.
خطیب جمعه تهران افزود: آفت دیگر این پیروزی خوش بینی به دشمن است و اینکه فکر کنیم آمریکا لطفی در حق ما کرده است که توافق را امضا کرده و این بزک کردن دشمن است.
وی گفت: منطق قرآن در آیه های ۱۱۸ ، ۱۱۹ و ۱۲۰ آل عمران این است که هر چه از دست دشمنان بربیاید فتنه می کنند و در حرف های آنها دشمنی می بارد وقتی با شما می نشینند حرف هایی می زنند که خوشحال باشید ، وقتی چشم شما را دور می بینند از فرط خشم انگشت به دندان می گزند و اینها نمی خواهند وضعتان خوب شود از هر مشکلی که برسد خوشحال می شوند.
آیت الله خاتمی افزود: در همین مذاکرات اوباما در همین حال که برجام را امضا می کرد در همان حال تحریم های جدید را نیز امضا می کرد این یعنی آمریکا همان شیطان بزرگ است  همان شیطان بزرگ سی و چند سال پیش است.
وی گفت: این منطق امت قرآنی است و بعضی از افرادی که تمایل به آمریکا دارند و مصداق افراطی هستند اینها ارتجاع و عقبگرد را می خواهند فردا به این مردم مسلمان مرگ بر آمریکا گو ،‌ نگویند تندرو ، شما خودتان تندرو هستید که این ملت را درک نمی کنید.
آیت الله خاتمی در آغاز حاضران را به تقوا و نگهداری حریم دعوت کرد و گفت: از عرصه های مهم تقوا سنجیده سخن گفتن است و این طور نیست که هر پیامکی برای ما آمد مجاز باشیم ان را نقل کنیم.
وی ادامه داد: حتی بعد از اینکه تحقیق کردیم و دیدیم که خبر راست است مگر هر چیز راستی را مجازیم نقل کنیم ، چه بسا حرف راستی هم فتنه آمیز است.
آیت الله خاتمی همچنین به سالروز وفات جانگداز کریمه اهل بیت اشاره کرد و گفت: حضرت معصومه (س) بانوی ولایتمدار ، عالم و شهیده است.
وی همچنین گفت : امروز دومین روز بهمن است ، بهمن ماه انقلاب است ، نسل اولی ها خاطرات انقلاب را برای نسل های بعد بگویند تا آنها ببینند آنچه بدست آمده ارزان بدست نیامده است و به نسل های بعد بگویند که ۵۷ سال این کشور شب ظلمانی بود و ۵۷ سال دین ستیزی ، اخلاق ستیزی ، عفت ستیزی ، آزادی ستیزی و استقلال ستیزی حرف اول را می زد.
خطیب جمعه تهران ادامه داد: نسل اولی ها به نسل های بعد بگویند که امام به صحنه آمد  این  قهرمان شجاع این قطره ها را دور هم جمع کرد و سیل خروشان شد و کاخ ۲ هزار و ۵۰۰ ساله آنها را منهدم کرد و بر ویرانه های کاخ آنها نظام جمهوری اسلامی را بنیان نهاد.
وی گفت:  همه ما این مسئولیت را داریم و این انقلاب باشکوه را باید قدر بدانیم و این امانت را به نسل های دوم و سوم و نسل های بعد از انقلاب منتقل کنیم.
* نمایندگان مسئولیت را امانت می‌دانند نه لقمه‌ای چرب
آیت الله سید احمد خاتمی در خطبه نخست نمازجمعه این هفته تهران گفت: آیات فراوان قرآن و روایات زیادی از اهل بیت (ع) داریم که تاکید می کند مسئولیتها در حکم امانت است و اهل ایمان باید امانت داری کنند و این امانتها را به اهلش برگردانند.
وی با توصیه نمازگزاران به رعایت تقوا و حفظ حریم الهی گفت: یکی از ویژگیها و فضیلت های اهل ایمان، رعایت اصل مهم امانتداری است و قرآن و اهل بیت کسانی را پیروان واقعی دین خدا می دانند که امانتدار باشند.
امام جمعه موقت تهران افزود: انسانهای خداترس و مومن پای حرف خود هستند و امانتداری می کنند و هرگز خیانت نمی کنند که این موضوع بارها در آیات قرآن و روایات اهل بیت سفارش و تاکید شده است و حضرت امام صادق (ع) در توصیه ای پس از سفارش به رعایت تقوای الهی، پرهیز از گناهان، تلاش در راه خدا و دین و صداقت گفتار بر امانت داری تاکید می فرمایند.
آیت الله سید احمد خاتمی اظهار داشت: اما امانتداری را نباید در حوزه محدود رفتارهای مالی بدانیم بلکه گستره وسیعی دارد و فقط امانتداری مالی نیست بلکه شامل امانتهای اعتقادی و دینی و همچنین اخلاقی و عملی و امانتهای سیاسی هم می شود و اگر امانتداری سیاسی را از امانت های مالی مهم تر ندانیم ، کمتر از آن هم نیست.
وی افزود : هر مسئولیتی در نظام الهی و دینی امانتی است که باید به اهلش واگذار شود و بالاترین مسئولیتها در ایران اسلامی ، رهبری است و در ادامه به مراحل بعدی تا کارگزاران و مسئولان دیگر بخشها می رسیم.
امام جمعه موقت تهران تاکید کرد: در قرآن تاکید شده است که باید امانت را به اهلش برگردانیم که در تفسیر این آیات به معنی امانت رهبری می رسیم و بالاترین مسئولیتها نیز همان رهبری است.
 آیت الله سید احمد خاتمی گفت: نمایندگی خبرگان رهبری و نمایندگی مجلس شورای اسلامی هم از امانتهای مهم در نظام اسلامی است.
خطیب نمازجمعه تهران در ادامه خطبه نخست تصریح کرد: رعایت امانت در این بخش شامل چهار حوزه می شود که یک مورد شامل امانت به معنی نمایندگی است ، مردم هم امانت گزار هستند ، نمایندگان هم باید امین باشند و بخش چهارم شامل کارگزارانی است که زمینه های اجرایی را برای حفظ این امانت و امانتداری فراهم می کنند.
وی افزود:‌کسانی که وظیفه کارگزاری دارند باید تلاش کنند این امانت به اهلش برسد و البته باید خود این کارگزاران ، خودشان ابتدا امین باشند و کسانی که در هیئتهای اجرایی و نظارت فعالیت می کنند باید امین باشند و امین بودن هم به این معنی است که خودشان در برابر قانون تسلیم هستند و سپس قانون را اجرا می کنند.
 آیت الله سید احمد خاتمی افزود: اگر کارگزاری زیربار رد صلاحیت های شورای نگهبان نمی رود و به زیرمجموعه خود هم می گوید در برابر قانون بایستند، این فرد تسلیم قانون نیست و معلوم نیست چطور می خواهد مجری قانون هم باشد؟
وی گفت: حلقه های واسط باید تلاش کنند این امانتها و مسئولیتها به افراد امین برسد بنابراین باید خودشان ابتدا امین باشند و با تسلیم در برابر قانون می توانند قانون را اجرا کنند اما کسی که تسلیم قانون نیست نمی تواند قانون را هم اجرا کند.
امام جمعه موقت تهران گفت: در همه رده های قوه مجریه ، قوه قضائیه و قوه مقننه باید کسانی این مسئولیتها و امانتها را بر عهده داشته باشند که در شان نظام هستند و بینش آنها درباره مسئولیتها ، بینش امانتداری باشد که در نهج البلاغه بارها به این موضوع اشاره شده است و در نامه ۴۱ نهج البلاغه و همچنین در حکم حضرت علی (ع) به اشعث بن غیث استاندار آذربایجان می توانیم شأن امانت بودن این مسئولیتها را مشاهده کنیم.
 آیت الله سید احمد خاتمی تصریح کرد: حضرت علی (ع) می فرمایند مسئولیتها در نظام دینی هرگز لقمه چرب نیست که اول به فکر سیری خود و خانواده و فرزندان باشیم و سپس به فکر دیگران بیفتیم بلکه این مسئولیتها در گردن ما امانتی است که باید امانتدار باشیم و آن را حفظ کنیم و در ادامه به اهلش بسپاریم.
وی افزود:‌میان این دو نگاه یعنی بینش امانتداری و حفظ امانت و بینش مقابل یعنی لقمه چرب دانستن مسئولیتها میان زمین تا آسمان تفاوت است.
امام جمعه موقت تهران گفت: کسانی که نمایندگی را امانت می دانند حرص نمی خورند و در آرامش کامل فعالیت دارند اما کسانی که نمایندگی را لقمه چربی برای خود می پندارند برای پیروز شدن ، حرص می زنند ، عطش دارند و تشنه قدرت هستند .
وی افزود: کسانی که نمایندگی را لقمه چرب می دانند به هر قیمتی می خواهند وارد مجلس شوند و حلال و حرام را رعایت نمی کنند اما افراد امین ، حاضر نیستند به هر قیمتی پیروز شوند و مواظب موارد حلال و حرام هستند.
 آیت الله سید احمد خاتمی اظهار داشت: افراد امین به قانون احترام می گذارند و در برابر قانون تسلیم می شوند اما گروه مقابل ، همواره می خواهند از قانون عبور کنند و تسلیم نیستند.
امام جمعه موقت تهران گفت: افراد امین هرگز برای ورود به مجلس دروغ نمی گویند، وعده دروغین نمی دهند که مثلا می خواهند روستا را به بخش و بخش را به شهر تبدیل کنند چون این امور مربوط به دولت است اما افرادی که نمایندگی را لقمه چرب می دانند، وعده های دروغین می دهند و وقتی هم وارد مجلس شدند ادعا می کنند که ما تلاش کردیم اما نگذاشتند و ما گفتیم اما عمل نشد.
امام جمعه موقت تهران افزود: افراد امین برای رسیدن به مجلس ، هرگز دروغ نمی گویند و با تخریب رقیب نمی خواهند وارد مجلس شوند و خرج و تبلیغات چندین میلیاردی ندارند اما گروه مقابل با تبلیغات گسترده و پر هزینه می خواهند وارد مجلس شوند و از همان ابتدا هم رقیب را تخریب می کنند.
وی گفت: مگر حقوق نمایندگان مجلس چقدر است که این عده حاضر می شوند میلیاردها تومان هزینه کنند؟ مجموع حقوق ۴ سال یا ۸ سال نمایندگی در مجلس به یک چندم هزینه این تبلیغات هم نمی رسد.
آیت الله سید احمد خاتمی تصریح کرد: این گروهی که نمایندگی و مسئولیت را لقمه چرب می دانند برای موفقیت به تخریب رقیب رو می آورند در حالیکه باید ظرفیتها و توانمندیهای خود را مطرح کنند اما با تخریب دیگران می خواهند خود را اثبات کنند، این افراد هرگز مسئولیتها را امانت نمی دانند و در شأن ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی نیستند.
منبع: صدا و سیما
به خواندن ادامه دهید
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.