تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
جدیدترین خبرهای دینی امروز و اخبار ادیان تازه‌ترین خبرهای مذهبی مذاهب و فرقه‌ها، جدیدترین مطالب و مقالات ادیان مذاهب جریان‌‌های دینی فرقه‌های مذهبی ایران و جهان

دست آل سعود از قرآن کریم خالی است

به گزارش ادیان نیوز، این مرجع تقلید در دیدار مهدی قره شیخ‌لو رئیس دارالقرآن الکریم کشور، حجت‌الاسلام عباس اسکندری مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قم و تعدادی از فعالان برجسته قرآنی اظهار داشت: خواندن و نوشتن قرآن کریم با خط عثمان طه برای بسیاری از افرادی که می‌خواهند قرآن را آموزش ببینند دشوار است.
او با بیان اینکه خط نستعلیق، عروس خط‌ هاست، گفت: در مسابقات بین المللی بهتر است این نکته جا بیفتد که اگر خطاطان هر کشوری خواستند برابر خط خوانا و زیبای خود، قرآن را بنویسند مانعی نباشد.
آیت الله جوادی آملی در بیان صفات ثبوتیه قرآن کریم گفت: خواندن قرآن کریم، آسان است ولی فهمیدن آن بسیار سخت است. قرآن، وزین و نفس‌گیر و دلپذیر است، به گونه‌ای که وقتی بر پیامبر نازل می‎شد آن حضرت احساس خستگی می‌کردند.
او به بیان آثار سلبی قرآن کریم پرداخت و تاکید کرد: قرآن کریم، سبک و بی‌مغز و خفیف و دشوار نیست. قرآن سنگین است ولی دشوار نیست و آسان است ولی سبک نیست. بنابراین چنین کتاب دلپذیر را بچه‌ها می‌فهمند و می‌پذیرند، اما با خط عثمان طه به زحمت می‌فهمند و می‌خوانند.
این مرجع تقلید با اشاره به ادعای سعودی‌ها که در چاپ قرآن کریم، خود را برتر می‌دانند، اظهار داشت: آنها چون به حرمین شریفین نزدیک هستند و قرآن چاپ می‌کنند، خود را به آنها وابسته می‌دانند، در حالی که دستشان خالی است.
او تصریح کرد: قرآن ترجمه شده با زبان فارسی در کتابخانه مدینه موجود است و باید این را جا انداخت که هر ملتی می‌تواند قرآن کریم را طبق زبان و فرهنگ خود نگارش کند، به گونه‌ای که خواندن آن یکی باشد.
در ابتدای این دیدار مهدی قره شیخ‌لو رئیس سازمان دارالقرآن الکریم کشور، گزارشی از سه دهه فعالیت این دفتر ارائه کرد و اظهار داشت: دفتر نظارت بر چاپ و نشر قرآن از سال ۱۳۶۴ رسما فعالیت خود را آغاز کرده و تاکنون خدمات گسترده‌ای ارائه کرده است.
او با بیان اینکه در طول سه دهه گذشته ۴۰۱ هزار و ۶۶۶ جزء قرآن تصحیح شده است، گفت: ۶۰ مصحح قرآن در این دفتر مشغول فعالیت هستند که این افراد از بین قاریان و حافظان قرآن و افرادی که در رشته‌های علوم قرآن تحصیل کرده‌اند، انتخاب شده‌اند.
رئیس سازمان دارالقرآن الکریم گفت: برای تصحیح یک جلد قرآن، یک میلیون حرف و حرکت را باید با چشم کنترل کرد تا اشکالی در چاپ به وجود نیاید.
قره شیخ‌لو با اشاره به اینکه یک میلیون و ۳۷۸ هزار و ۳۰۰ اشکال قبل از چاپ در ۳۰ سال گذشته گرفته شد، تصریح کرد: در سه دهه گذشته ۸ هزار و ۷۴۹ مجوز چاپ و نشر قرآن کریم با تیراژ ۱۶۰ میلیون جلد صادر شده است.
به گفته او، برای افرادی که در بخش تصحیح قرآن کریم فعالیت می‌کنند دوره‌های مختلف آموزشی در نظر گرفته شده است.
رئیس سازمان دارالقرآن الکریم از انجام تحقیقات گسترده بر روی علامت گذاری و کتابت قرآن کریم خبر داد و افزود که بخشی از این تحقیقات منتشر شده و بقیه آنها امسال در قالب کتاب منتشر می‌شود.
او گفت: خدمات خوبی در ۳۰ سال گذشته توسط دفتر دفتر نظارت بر چاپ و نشر قرآن انجام شده و مصححان بدون اسم و با مظلومیت خاصی این فعالیت‌ها را انجام می‌دهند.
منبع: شفقنا
به خواندن ادامه دهید
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.