خبری تحلیلی ردنا (ادیان نیوز)
جدیدترین خبرهای دینی امروز و اخبار ادیان تازه‌ترین خبرهای مذهبی مذاهب و فرقه‌ها، جدیدترین مطالب و مقالات ادیان مذاهب جریان‌‌های دینی فرقه‌های مذهبی ایران و جهان

حکم خوردن گوشت خوک در قرآن و کتاب مقدس

ادیان نیوز: وجود سلسله‌ای از احکام و شریعت در هر دینی، یکی از ویژگی‌های بارز ادیان است. از همین رو یکی از مواردی که در ادیان الهی اهمیت به سزایی دارد، احکام خوراک و خوردنی‌ها است. در هر دینی خوردن برخی از خوراکی‌ها حلال و برخی نیز حرام شمرده‌شده و پیروان آن دین، ملزم به رعایت این احکام‌ می‌شوند. در ادیان الهی بسیاری از احکام مشابه هم بوده و یکی از موضوعاتی که در ادیان الهی حکم مشابه دارد، حکم خوردن گوشت خوک است.
اسلام با صراحت تمام خوردن گوشت خوک را حرام اعلام کرده و آن را در کنار مردار و خون از پلیدی‌ها و نجاسات برمی‌شمرد. خداوند در قرآن چنین می‌فرماید: «حُرِّمَتْ عَلَیْکُمُ الْمَیْتَهُ وَ الدَّمُ وَ لَحْمُ الْخِنْزیرِ وَ ما أُهِلَّ لِغَیْرِ اللَّهِ بِه [مائده/۳] اما آن گوشت‌ها و چیزهایى که خوردنش بر شما حرام شده گوشت مردار و خون و گوشت خوک و گوشت حیوانى است که هنگام ذبح نام غیر خدا بر آن برده شده باشد.» در آیاتی دیگر از قرآن در مورد حرمت خوردن گوشت، چنین آمده است: «إِنَّما حَرَّمَ عَلَیْکُمُ الْمَیْتَهَ وَ الدَّمَ وَ لَحْمَ الْخِنْزیرِ وَ ما أُهِلَّ لِغَیْرِ اللَّهِ بِهِ فَمَنِ اضْطُرَّ غَیْرَ باغٍ وَ لا عادٍ فَإِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحیمٌ [نحل/ ۱۱۵] حق این است که مردار و خون و گوشت خوک و آنچه نام غیر خدا بر آن برده شده، براى شما حرام است و هر که ناچار شود، بدون زیاده‏‌روى و تجاوز، خدا آمرزگار و رحیم است.» قرآن چنان شفاف و واضح حکم خوردن خوک را بیان کرده که جای هیچ شبهه و ایرادی در این مورد باقی نمی‌ماند. باید دید که آیا در یهودیت و مسیحیت نیز به همین صراحت و شفافیت حکم خوردن گوشت بیان‌شده است یا نه؟
جالب این است به همان صراحتی که قرآن در مورد حرمت خوردن خوک سخن گفته، در تورات یهودیان نیز خوردن گوشت خوک حرام است. در سفر لاویان در مورد احکام خوراکی‌ها توضیحات مفصلی آورده شده و به صراحت به بیان حکم خوردن خوک می‌پردازد: «و خداوند موسی و هارون را خطاب‌کرده، به ایشان گفت: بنی‌اسرائیل را خطاب کرده، بگویید: این‌ها حیواناتی هستند که می‌باید بخورید، از همه بهایمی که بر روی زمین‌اند… و خوک، زیرا شکافته سم است و شکاف تمام دارد لیکن نشخوار نمیکند، این برای شما نجس است. از گوشت آن‌ها مخورید و لاش آن‌ها را لمس مکنید، این‌ها برای شما نجس‌اند.»[۱] در سفر تثنیه نیز چنین آمده است: «و خوک‌ زیرا شکافته‌ سُم‌ است‌، لیکن‌ نشخوار نمی‌کند، این‌ برای‌ شما نجس است. از گوشت‌ آن‌ها مخورید و لاش‌ آن‌ها را لمس‌ مکنید.»[۲] با این صراحتی که تورات در مورد نجاست و حرمت خوردن خوک صحبت می‌کند، بی‌شک جای هیچ شبهه‌ای در مورد حرام بودن خوردن خوک در دین یهودیت باقی نمی‌ماند.
مسیحیان نیز مانند یهودیان تورات را قبول دارند. اعتقاد عیسی مسیح در مورد عمل به تورات را، انجیل لوقا چنین روایت می‌کند: «گمان مبرید که آمده‌ام تا تورات یا صُحُف انبیا را باطل سازم. نیامده‌ام تا باطل نمایم، بلکه تا تمام کنم؛ زیرا هرآینه به شما می‌گویم تا آسمان و زمین زایل نشود، همزه یا نقطه‌ای از تورات هرگز زایل نخواهد شد تا همه واقع شود.»[۳] وقتی عیسی مسیح در مورد عمل به تورات چنین سخن می‌گوید آیا بر پاپ و اربابان کلیسا شایسته است که تورات را رها کنند و به احکام آن عمل نکنند؟ آیا پاپ و کلیسا می‌تواند حکم به حلال بودن خوک بدهند؟ مبنای احکام پاپ و کلیسا آیا می‌تواند چیزی جز کتاب مقدس باشد؟/ ادیان نت
پی‌نوشت:
[۱]. ترجمه قدیم کتاب مقدس، سفر لاویان ۱۱: ۱-۸.
[۲]. ترجمه قدیم کتاب مقدس، سفر تثنیه ۱۴: ۸.
[۳]. ترجمه قدیم کتاب مقدس، لوقا ۵: ۱۷-۱۸.
منبع: فرقه نیوز
به خواندن ادامه دهید
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.