تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
جدیدترین خبرهای دینی امروز و اخبار ادیان تازه‌ترین خبرهای مذهبی مذاهب و فرقه‌ها، جدیدترین مطالب و مقالات ادیان مذاهب جریان‌‌های دینی فرقه‌های مذهبی ایران و جهان

حضور اولین خاخام زن در کنیسه ای در نیوجرسی

به گزارش ادیان نیوز، برای نخستین بار، یک زن یهودی که فارغ‌التحصیل دانشگاه یشیوا در نیویورک است، به عضویت هیئت خاخامان کنیسه‌ای در نیوجرسی درآمد. لیلا کاگدان از این پس با عنوان «خاخام» در این کنیسه ارتدوکس یهودی خدمت خواهد کرد.
بر اساس گزارش مرکز ارتقاء آزادی یهودیان واقع در راندولف، بنا به برنامه‌ریزی‌های به عمل آمده، قرار است خاخام کاگدان به «گروه رهبری معنوی» ملحق شود.
در حکم خانم کاگدان از عنوان «خاخام» استفاده نشده است و به جای آن از عنوان «فارغ‌التحصیل دانشگاه یشیوا» استفاده شده است. دانشگاه یشیوا در واقع حوزه علمیه خصوصی  است که در سال ۱۸۸۶ برای آموزش معارف دین یهود و تورات تأسیس شد. هدف این حوزه علمیه تربیت روحانیون زن ارتدوکس است. با وجود این، گویا فارغ‌التحصیلان این دانشگاه نیز چندان تمایلی به استفاده از عنوان «خاخام» ندارند. اکثریت فارغ‌التحصیلان این دانشگاه از عنوان «ماهارات» استفاده می‌کنند. این عنوان یک کلمه مخفف است که تقریباً به معنای رهبران روحانی زن به کار می‌رود. کاگدان اولین روحانی زن است که خود را با عنوان «خاخام» معرفی کرده است. وی در مصاحبه‌ای تأیید کرده است که این اقدام می‌تواند سبب ابراز مخالفت‌های جدی نیز شود.
به گفته کاگدان عنوان خاخام کارکردهای دینی و زیبایی‌شناختی خاصی در بین مردم دارد که به این دلایل ترجیح می‌دهد از عنوان خاخام برای خود استفاده کند. اما شورای خاخامان آمریکا که گروه اصول‌گرای ارتدوکس از خاخامان هستند، مواضع سخت‌گیرانه در این مورد اتخاذ کرده‌اند و با استخدام زنان به عنوان خاخامانی که به طور رسمی حق ارشاد داشته باشند، مخالفت کرده‌اند.
منبع: مرکز گفت‌وگوی ادیان
به خواندن ادامه دهید
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.