تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
The news is by your side.

اسلام بشریت را از آفات تعصب نجات داد

به گزارش ادیان نیوز، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی «الوفد»، شوقی علام، مفتی اعظم مصر، با اعلام این مطلب در همایش بین‌المللی «حقوق اقلیت‌های دینی در جهان اسلام؛ چارچوب قانونی و دعوت به ابتکار عمل» در مراکش گفت: احکام حقوقی شریعت اسلامی تفاوتی میان انسان‌ها قائل نیست و در این احکام، مسلمانان و غیرمسلمانان به این دلیل که از یک جنس(انسان) هستند، با یکدیگر برابر و مساوی‌اند.
وی در ادامه تأکید کرد: اسلام بشریت را از آفات تعصب در حوزه‌های مختلف نژاد، رنگ، سرزمین و قبیله که مغایر با آموزه‌ها و موازین اسلام است، نجات داد، چرا که تمامی انسان‌ها از یک پدر واحد یعنی حضرت آدم(ع) هستند.
شوقی علام اظهار کرد: اسلام حقوق کامل اقلیت‌های غیرمسلمان در کشورهای اسلامی را تضمین کرده که در رأس این حقوق، تضمین آزادی بیان و عقیده است.
مفتی اعظم مصر تصریح کرد: براساس احکام دین اسلام دولت اسلامی وظیفه دارد که حقوق اقلیت‌های غیرمسلمان موجود در قلمروی خود را رعایت و از آنان در برابر هر آزار و اذیتی دفاع کند.
مجدی عاشور، مشاور آکادمیک مفتی اعظم مصر نیز طی سخنانی در این همایش گفت: در تاریخ اسلام کسی مجبور به پذیرش دین اسلام نبوده و کشور مصر بهترین دلیل برای این موضوع است، زیرا شهروندان مسیحی مصر پس از فتح این کشور توسط مسلمانان هنوز بر دین خود باقی مانده‌اند.
همایش بین‌المللی «حقوق اقلیت‌های دینی در جهان اسلام؛ چارچوب قانونی و دعوت به ابتکار عمل» از دیروز،‌ ۵ بهمن‌ماه، به‌ همت وزارت اوقاف و اموراسلامی مراکش در این کشور آغاز شده است و تا فردا، هفتم بهمن‌ماه، ادامه دارد.
منبع: ایکنا
شاید دوست داشته باشید