به گزارش ادیان نیوز، حسن اعسم، مدیر روابط عمومی و اطلاع‌رسانی مؤسسه دار‌التراث نجف اشرف در بیانیه‌ای اظهار کرد: این سند، پاسخی محکم به ادعاهای دروغین علی محمد شیرازی ملقب به «باب» بوده است و تمام علمای مسلمان سنی مذهب و شیعی در عراق در سال 1844 میلادی برابر با 1260 هجری در همایش «مقابله […]

به گزارش ادیان نیوز، حسن اعسم، مدیر روابط عمومی و اطلاع‌رسانی مؤسسه دار‌التراث نجف اشرف در بیانیه‌ای اظهار کرد: این سند، پاسخی محکم به ادعاهای دروغین علی محمد شیرازی ملقب به «باب» بوده است و تمام علمای مسلمان سنی مذهب و شیعی در عراق در سال 1844 میلادی برابر با 1260 هجری در همایش «مقابله با الحاد و تکفیر» آن را امضا کردند.
وی افزود: این سند تاریخی به آرشیو نخست‌وزیری ترکیه در دوره امپراطوری عثمانی تعلق دارد و از نشانه‌های مهم وحدت مسلمانان است و تأکیدی بر هم‌زیستی مسالمت‌آمیز در جامعه است.
مدیر روابط عمومی و اطلاع‌رسانی مؤسسه دار التراث تصریح کرد: این سند تاریخی به عرض 70 سانتی‌متر و طول 100 سانتی متر چاپ شد و مؤسسه دار التراث متن این سند را به منظور تسهیل در مطالعه آن و مشخص شدن نام علمای امضا کننده، حروف چینی کرده است.
بابیت فرقه‌ای منشعب از شیخیه(شیخی‌گری) است. علی محمد باب، بنیانگذار بابی‌گری بعد از ادعاى بابيت امام زمان(عج)، ادعا کرد كه خود امام زمان است و كار را تا ادعاى نبوت نیز پيش برد و بعد از محاكمه و زندان در تبريز اعدام شد.
شيخيه يکی از گروه‌ها و فرق و مذاهب ضاله منشعب از شيعه در قرن سيزدهم هجري است. اين فرقه از نام شيخ احمد احسايي، بنيانگذار آن، گرفته شده است. 
منبع: جام نیوز