سیاست ثابت ایران در قضیه‌ی سوریه «طرفداری از صلح» است

به گزارش ادیان نیوز، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز (یکشنبه) در دیدار آقای «جان درامانی ماهاما» رئیس جمهوری غنا با اشاره به نگاه مثبت و جانبدارانه‌ی ایران به افزایش همکاری با کشورهای آفریقایی از ابتدای انقلاب اسلامی، خاطرنشان کردند: قدرت‌های سلطه‌گر، مخالف روابط گرم ایران با آفریقا، و همچنین منشأ عمده‌ی جنگ‌ها، درگیری‌ها و تغذیه‌ی گروه‌های تروریستی هستند اما علاج همه‌ی این مشکلات در نزدیک شدن «کشورهای مستقل» به یکدیگر و افزایش همکاری‌های آنها است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، منافع قدرت‌های استکباری را در ایجاد ناامنی و جنگهای گوناگون در نقاط مختلف دنیا خواندند و گفتند: گروه‌های تروریستی در منطقه‌ی ما و آفریقا دست‌پرورده‌ی سازمان‌های جاسوسی آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی هستند.
رهبر انقلاب درخصوص اظهارات رئیس‌جمهور غنا درباره‌ی رنج سوریه از تروریسم، با طرح این سؤال که چگونه حجم انبوهی از سلاح‌های پیشرفته و پول در اختیار تروریست‌ها قرار می‌گیرد، افزودند: ریشه‌ی همه‌ی مشکلات، قدرت‌های استکباری هستند که آمریکا در رأس آنها است و رژیم صهیونیستی نیز مظهر شرارت می‌باشد.
ایشان سیاست ثابت جمهوری اسلامی در قضیه‌ی سوریه را «طرفداری از صلح» برشمردند و گفتند: ما همواره تلاش کرده‌ایم که این قضیه به نفع ملت سوریه تمام شود و معتقدیم از خارج یک کشور نمی‌توان برای آن ملت، نسخه‌ی علاج نوشت.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها نمی‌توانند برای ملت سوریه تعیین تکلیف کنند و این ملت سوریه هستند که باید درباره‌ی آینده‌ی خود تصمیم بگیرند.
رهبر انقلاب، راه‌حل مسئله‌ی سوریه و مقابله با مشکلاتی نظیر تروریسم و رنج‌های مردم فلسطین را در گروی همکاری و نزدیک شدن بیشتر کشورهای مستقل خواندند و گفتند: ایران و غنا ظرفیت‌های خوب و زیادی دارند که امیدواریم این سفر به افزایش همکاری‌ها منجر شود.
ایشان همچنین از مبارزات استقلال‌طلبانه‌ی برخی شخصیت‌های آفریقایی علیه استعمارگران تجلیل کردند و افزودند: این شخصیت‌های برجسته، هویت آفریقایی را در دنیا ارتقا دادند.
در این دیدار که آقای روحانی رئیس‌جمهور نیز حضور داشت، آقای جان درامانی ماهاما رئیس‌جمهور غنا با اشاره به تمدن غنی ایران و پیشتازی در عرصه‌های علمی، سخنان رهبر انقلاب اسلامی را مشوق ساختن دنیایی همراه با صلح خواند و درخصوص مسئله‌ی فلسطین گفت: تألمات ملت فلسطین، همه‌ی ملت‌ها را نگران کرده و باید با همکاری یکدیگر از حقوق ملت فلسطین دفاع کنیم.
وی با اشاره به فعالیت گروه‌های تروریستی در آفریقا و غرب آسیا و قدردانی از مبارزه‌ی جدی ایران با تروریسم، درخصوص وضعیت پیچیده‌ی سوریه گفت: سیاست خارجی ایران به‌درستی بر پایه‌ی احترام به حق ملت‌ها در تعیین سرنوشت خود استوار است و امیدواریم با نقش مؤثر ایران در مبارزه با تروریسم، مسئله‌ی سوریه حل و فصل شود.
آقای ماهاما با تقدیر از کمک‌های انسان‌دوستانه‌ی ایران به مردم غنا خاطرنشان کرد: به نمایندگی از ملت‌های آفریقا از جمهوری اسلامی به‌دلیل ایفای نقش حمایت‌گرانه از جنبش‌های آزادی‌خواهانه‌ی این قاره به‌ویژه جنبش ضد آپارتاید آفریقای جنوبی قدردانی می‌کنم.
رئیس‌جمهور غنا با اشاره به مذاکرات خود در تهران و امضای چند یادداشت تفاهم، افزود: آماده‌ی افزایش همکاری‌ها در بخش‌های مختلف هستیم.
منبع: khamenei.ir
شاید دوست داشته باشید