تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
The news is by your side.

گزارشی از وضعیت شیعیان در بلژیک

به گزارش ادیان نیوز، بلژیک کشوری در شمال غرب اروپا به مرکزیت بروکسل که حدود سیصدهزار نفر مسلمان در این کشور زندگی می‌کنند. بیشتر شیعیان این کشور اهل عراق و پاکستانهستند و برخی مردم بلژیک نیز در اثر تبلیغ به شیعه گرویده‌اند که شهید عبدالله دهدوه از جمله این افراد است.
جغرافیا و مساحت
بلژیک کشوری اروپایی است که میان کشورهای: هلند، آلمان، لوکزامبورگ، فرانسه و دریای شمال قرار گرفته و وسعت آن ۳۰،۵۰۷ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۱۰٬۵۸۴٬۵۳۴ نفر است. پایتخت آن بروکسل و شهرهای مهم آن بندر آئورس و لی‌یژ می‌باشند.
مردم شناسی
در حدود ۵۸ درصد از جمعیت کشور هلندی زبان، ۴۱ درصد فرانسه زبان و کمتر از یک درصد آلمانی زبانند. بروکسل، با ۸ درصد از جمعیت کشور، به طور رسمی دوزبانست. (فرانسه-هلندی).[۱]
در حدود ۸۶٪ از جمعیت بلژیکی دارای ملیت بلژیکی هستند.۹٪ (بر اساس تعداد) ایتالیایی، مراکشی، فرانسوی، ترکی یا هلندی هستند و ۵٪ یکی از ملیت‌های دیگر را دارا می‌باشند.
ادیان
طبق تحقیق و مطالعات مذهب در سال ۲۰۱۲ در حدود ۵۸٪ از جمعیت خود را متعلق به کلیسای کاتولیک می‌دانند؛ در حالی که دین اسلام با ۵ ٪ دومین دین بزرگ به شمار می‌رود.
ادیان در بلژیک [۲]     مسیحیت کاتولیک (۵۸٪)     سایر فرقه‌های مسیحی (۷٪)     اسلام (۵٪)     سایر ادیان (۲٪)     بی‌دین یا لاادری گرا (۲۰٪)     خداناباور (۷٪)     بیان نشده (۱٪)
اسلام در بلژیک
براساس قانون سال ۱۹۷۴م/۱۳۵۳ش که متعاقب دستور پادشاه بلژیک تصویب گردید، پس از مسیحیت، اسلام به عنوان دومین دین در این کشور به رسمیت شناخته شده است؛ بعد از اعلان این موضوع، با حمایت و تلاش‌های عربستان سعودی شورای عالی مسلمانان بلژیک تشکیل گردید و قانون اساسی بلژیک تصریح می‌نماید که مذاهب رسمی کشور بایستی مورد حمایت و مساعدت دولت قرارگیرند؛ لذا شورای مذکور با مساعدت دولت در میدان «سنت کانتز» بلژیک، مسجد جامع بروکسل را پایه نهاد. مسجد جامع بروکسل از نظر رسمی مهمترین مسجدی است که در بلژیک جایگاه قانونی دارد و به رسمیت شناخته شده است.
در حالی که آمار تعداد مساجد ثبت‌نشدۀ بلژیک را بین ۲۴۰ تا ۴۰۰ باب ذکر می‌نمایند. تا سال ۱۹۹۳ تعداد ۳۱ باب مسجد به مراکز اسلامی بلژیک اضافه شده است (از ۲۰۹ باب در سال ۱۹۹۰ به ۲۴۰ باب در سال ۱۹۹۳ رسیده است).
شیعیان
جمعیت کل جمعیت مسلمانان جمعیت شیعیان درصد شیعیان منبع سال
۱۰.۴۱۹.۰۰۰ ۳۰.۰۰۰ ۰.۳ درصد مجمع جهانی اهلبیت(ع) ۲۰۰۸
۱۰.۵۸۴.۵۳۴ ۲۸۱.۰۰۰ کمتر از ۲.۸۰۰ کمتر از ۱ درصد انجمن دین و زندگی اجتماعی «مؤسسه PEW» ۲۰۰۹ [۳]
وضعیت شیعیان در بلژیک و چگونگی برگزاری مراسم عاشورا و فرهنگ آن دسته از شیعیانی که در بلژیک دارای تشکیلات مذهبی شناخته شده هستند، اجمالاً به شرح زیر است:
    شیعیان عرب که عمدتاً مراکشی، الجزایری، تونسی هستند و غالباً در زیر سایبان مسجد الرضا(ع) که جایگاه قانونی ثبت شده‌ای ندارد، گرد می‌آیند.
    شیعیان ترک دارای یک مسجد هستند؛ ولی به مرور زمان اهل تسنن و نیز شیعیان اسمی، گردانندگی آن را به دست گرفته‌اند.
    پاکستانی‌ها نیز در مناسبت‌های خاص از جمله ایام محرم با اجاره نمودن محلی و اعلام آن به عنوان «حسینیه پاکستانی‌ها»، دور هم جمع می‌شوند و عزاداری می‌کنند.
    شیعیان عراقی در آئورس در یک منزل شخصی گردهم می‌آیند و آداب و رسوم مذهبی را برپا می‌دارند.» مراسم عاشورا در بین شیعیان بلژیک به صورت کاملا طبیعی و بدون خرافه برگزار می‌شود. شیعیان مسجد الرضا به دعوت نمایندگی، در مراسم سفارت شرکت می‌کنند و تاکنون از خودشان مراسم خاصی نداشته‌اند؛ ولی فرهنگ سینه‌زنی و نوحه خوانی ندارند و در جمع ایرانیان حضور می‌یابند. جمع این عده حدود سیصد نفر است. شیعیان ترک هیچ گونه تعزیت و یا عزاداری خاصی در ایام عاشورا ندارند؛ ولی جمع آنها به حدود هزار نفر می‌رسد.
    پاکستانی‌ها که حدود سیصد الی چهارصد نفر هستند، مراسم عزاداری، سینه زنی و نوحه خوانی خاصی دارند که هر ساله برگزار می‌گردد و خرافات یا شیوه‌های غیر متداول عزاداری و سینه‌زنی دارند و آنها نیز به صورتی کاملاً عادی مراسم عاشورا را عزیز می‌دارند.
به طور کلی فرهنگ عاشورا و گرامیداشت آن، در بین شیعیان روح تازه‌ای دمیده و خصوصاً شیعیان عرب، اخیراً از نوحه‌سرایی و عزاداری ایرانی الگو می‌گیرند و ابیات و اشعار عزاداری آنها به سبک عزاداری اعراب ایرانی‌الاصل است.
مراسم عاشورا در بین شیعیان بلژیک به صورت کاملا طبیعی و بدون خرافه اجرا می‌شود. بعضی از آن‌ها در «مسجد الرضا» و برخی با اجارۀ مکان‌هایی مختلف -تحت عنوان حسینیه- و شیعیان عراقی در شهر آئورس در یک منزل شخصی گردهم می‌آیند و به سینه‌زنی و نوحه خوانی می‌پردازند. به طور کلی فرهنگ عاشورا و گرامی‌داشت آن، در بین شیعیان روح تازه‌ای دمیده و خصوصاً در سال‌های اخیر، عزاداری آن‌ها به سبک عزاداری و نوحه‌سرایی اعراب ایرانی‌الاصل است.[۴]
منبع: رهیافته
شاید دوست داشته باشید