زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه به گزارش ادیان نیوز،«عبدالحمید دشتی» نماینده شیعه مجلس کویت، از صدور حکم حبس احتیاطی خود خبر داد. وی در صفحه توییتر خود این خبر را اعلام و تأکید کرد که با این حکم، مطابق قانون رفتار خواهد کرد. بنا بر حکم دادستانی كویت، دشتی به 10 روز حبس احتیاطی محکوم شده است. شایان ذکر است […]

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه
به گزارش ادیان نیوز،«عبدالحمید دشتی» نماینده شیعه مجلس کویت، از صدور حکم حبس احتیاطی خود خبر داد.
وی در صفحه توییتر خود این خبر را اعلام و تأکید کرد که با این حکم، مطابق قانون رفتار خواهد کرد.
بنا بر حکم دادستانی كویت، دشتی به 10 روز حبس احتیاطی محکوم شده است.
شایان ذکر است مجلس كویت، روز 25 اسفند سال 1394 تحت فشار آل سعود، مصونیت پارلمانی این نماینده مجلس را لغو کرد. این کار برای آن بود که مقدمات محاکمه وی فراهم گردد؛ زیرا عربستان از سخنان این نماینده مجلس كویت در یك برنامه تلویزیونی شکایت کرده است! دشتی در آن برنامه، بدون اشاره به نام عربستان سعودی با انتقاد از سیاست های تفرقه افكنانه این كشور، خواستار ریشه کن کردن تفكر وهابیت شده بود.
سفارت عربستان سعودی در كویت پس از ایراد این سخنان علیه این نماینده مجلس كویت موضع گیری و با فشار وارد كردن بر دولت و برخی نمایندگان وابسته خود، علیه وی اقامه دعوا نمود.
عبدالحمید دشتی كه در حال حاضر خارج از كویت به سر می برد در صفحه توییتر خود در واكنش به خبر حبس خود، آن را غیر منتظره و ناشی از فشار دیگران عنوان كرد و خواستار برخورد قانونی با این حكم شد.
وزارت خارجه كویت یادداشت اعتراض رسمی از سوی ریاض دریافت كرده كه دشتی را به تهاجم و بدگویی به عربستان در یك شبكه تلویزیونی طرفدار دولت سوریه متهم كرده و خواستار تحت پیگرد قرار گرفتن وی شده است.
بیش از 450 سازمان و شخصیت های سیاسی، رسانه ای و حقوقدان نیز اخیرا در نامه ای مشترك به “صباح الاحمد الجابر الصباح” امیر كویت خواستار صرف نظر از اقدامات سختگیرانه علیه عبدالحمید دشتی شده بودند.
در این نامه تصریح شده است: دشتی به عنوان رییس شورای بین المللی حمایت از محاكمه عادلانه و حقوق بشر به عنوان یك سازمان بین المللی كه مقر آن در ژنو است و مسئولیت دفاع از حقوق بشر را برعهده دارد، به وظیفه قانونی خود عمل كرده است.
دشتی در مصاحبه های خود منتقد سیاست های عربستان در سوریه و یمن بوده و خواهان نابودی اندیشه تكفیری در خاستگاه آن شده است.