سختگیری بی پایان چین نسبت به مسلمانان

به گزارش ادیان نیوز، مقامات چین در دستوری که در وبسایت دولتی ایالت خودمختار “شین جیانگ” قرار گرفت، دانش آموزان، اعضای پارلمان، کارمندان بخش خدمات شهری و نیروهای دولتی این شهر را از گرفتن روزه منع نمود.
 
در این بیانیه تاکید شده است که اغذیه فروشی های این ایالت در طول ماه مبارک رمضان باید همانند روز های دیگر باز بوده، تا مردم بتوانند به راحتی از انها خرید نمایند.
 
در بخش دیگری از این بیانیه آمده است که دانش آموزان و معلمان مسلمان در طول ماه رمضان حق ورود به مساجد برای انجام عبادات اسلامی را ندارند.
 
در همین حال کنگره مسلمانان ایگور، با محکوم کردن این دستورات که توسط دولت صادر شده است، اعلام کرد: دولت مرکزی چین بر این باور است که دین مقدس اسلام و مسلمانان برای حکومت خطرساز است.
 
شایان ذکر است دولت این کشور با همکاری حزب کمونیست چین، برای چهارمین سال پیاپی گرفتن روزه را برای مسلمانان ایگور ایالت شین جیانگ که دارای بیشترین جمعیت مسلمان در این کشور می باشد، منع کردند و با انتشار گسترده بیانیه خود، عرصه را بر مسلمانان این ایالت تنگ نموده اند.
 
این دستور نژادپرستانه و تبعیض آمیز حزب کمونیست چین، اعتراضاتی را مبنی بر زیر پا گذاشتن حقوق شهروندان مسلمان چینی به دنبال داشته و دارد.
 
مقامات دولتی نیز در توجیه این اقدامات سختگیرانه نسبت به مسلمانان، آن را معلول برخی علل امنیتی عنوان کرده اند و گفته اند: صدور چنین دستورات سختگیرانه ای نسبت به مسلمانان برای این است که چین با خطر رشد تروریست در شین جیانگ مواجه است و برای جلوگیری از ورود و رشد تروریست در این ایالت، ناچار به اعمال چنین دستورات و قوانینی است.
 
گفتنی است سال گذشته وزیر امور خارجه “ترکیه”، که کشورش از لحاظ سیاسی شباهت های زیادی به چین دارد، نسبت به این دستورات سختگیرانه نسبتبه مسلمانان شین جیانگ ابراز نگرانی کرده بود و از مقامات چین خواسته بود تا فضای آزاد تری برای مسلمانان این شهر در قبال انجام اعمال عبادی و اسلامیشان ایجاد کنند.
منبع: ابنا
اشتراک در خبرنامه
برای دریافت جدیدترین اخبار به طور مستقیم به صندوق ورودی خود وارد اینجا شوید.
هر زمان می‌توانید مشترک شوید