تبلیغات اینترنتی رو به افزایش اسلام‌گرایان در آلمان

یک تحقیق تازه بنیاد دانش و سیاست در برلین نشان می‌دهد که چه تعداد از اسلام‌گرایان افراطی و حامیان آن‌ها در آلمان زندگی می‌کنند. بر اساس این تحقیق، اسلام‌گرایان برای تبلیغات خود حالا از ابزارهای جدید استفاده می‌کنند.
به گزارش ادیان‌نیوز به نقل از دویچه‌وله فارسی،‌ بنیاد دانش و سیاست در برلین تبلیغ‌های جهادی ۱۵ سال گذشته را دقیق‌تر بررسی کرده و اکنون یک کار تحقیقاتی جامع در این باره تهیه کرده است. اینترنت تا آغاز سال ۲۰۰۰ در این زمینه نقش چندان بزرگی نداشت. القاعده اعلامیه‌های خود را با فکس می‌فرستاد و یا نوار ویدئویی ثبت می‌کرد که به شبکه تلویزیونی الجزیره فرستاده می‌شدند، اما مدت کوتاهی پس از حملات ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱، سایت‌های مختلف عربی‌زبان ایجاد شدند که جهاد را ستایش می‌کردند.
گیدو شتاینبرگ، محقق تروریسم در بنیاد دانش و سیاست در برلین می‌گوید که در سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۸ اعلامیه‌های زیادی نشر شدند که توجه عموم را برانگیختند. از آن جمله می‌توان از اعدام تاجر امریکایی نیکولاس برگ در سال ۲۰۰۴  نام برد. بر اساس این کار تحقیقاتی، گروه‌های ترور در آن زمان ویدئوهای‌شان را خود نشر می‌کردند.
با محبوبیت فیس بوک و توئیتر در سال‌های گذشته، جهادی‌ها فعالیت‌های‌شان را به شبکه‌های اجتماعی انتقال دادند و در کشورهای مختلف به تبلیغ‌های افراطی شروع کردند.
ایجاد شبکه‌های افراطی در آلمان در سال‌های گذشته از دیگر کشورها اندکی متفاوت بوده است. گیدو شتاین برگ می‌گوید که ظاهراً زبان عربی تبلیغات اسلام‌گرایی مدت زیادی باعث این شد که افراطی‌های ساکن آلمان جذب این‌گونه سایت ها نشوند.
او می‌گوید: افراد ترک و کردتبار در اجتماع‌های افراطی آلمان حضور بسیار قوی دارند. آن‌ها در سال‌های پس از آن در بسیاری از موارد به سازمان‌های ازبکی پیوسته‌اند.
این وضعیت به گفته شتاین برگ خاص آلمان است و احتمالاً به زبان ارتباط دارد، زیرا زبان‌های ترکی و ازبکی ریشه مشترک دارند. گروه‌های ازبک مانند «اتحاد جهاد اسلام» و یا «حرکت اسلامی ازبکستان» با نبود مشکلات زبانی جوانان را به دام می‌اندازند و آن‌ها را برای جنگیدن آموزش می‌دهند.
نیکو پروشا، دانشمند اتریشی و یکی از مسئولان کار تحقیقاتی برلین درباره این نوع تبلیغات افراطی ابراز تعجب می‌کند و می‌گوید: عجیب است که جهادی‌ها با مدرن‌ترین وسایل ارتباطات به جنگ با جهان مدرن می‌روند.
گیدو شتاین برگ می‌گوید: اگر این روند در آینده ادامه پیدا کند، باید تمام جوانب مبارزه با تروریسم کاملاً از نو تنظیم شود.
به عقیده شتاین برگ یک طرح کلی برای حل این معضل وجود ندارد. او می‌گوید که تلاش‌های مختلف و مثبتی برای مبارزه با این مشکل آغاز شده است. البته بر اساس این کار تحقیقاتی، در آلمان فقط چند صد «جهادی» و چند هزار حامی و طرفدار آن‌ها وجود دارند.
شتاین برگ می‌گوید: مسئولان باید به طور مثال تا حد امکان افراد شناخته شده جهادی را پس از گذراندن دوره زندان به ترک این گروه‌ها تشویق کرده و آن‌ها را متقاعد کنند که جنگ مسلحانه یک راه اشتباه است.

شاید دوست داشته باشید