تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
جدیدترین خبرهای دینی امروز و اخبار ادیان تازه‌ترین خبرهای مذهبی مذاهب و فرقه‌ها، جدیدترین مطالب و مقالات ادیان مذاهب جریان‌‌های دینی فرقه‌های مذهبی ایران و جهان

سیک‌های هند مانع از تخریب مسجد ۱۰۰ ساله در پنجاب شدند

به گزارش ادیان نیوز؛ یک مسجد ۱۰۰ ساله در روستای هدون بت در بخش لدهیانه در پنجاب هندوستان، با وجود نبود هیچ نمازگزاری، همچنان پابرجاست و ساکنان این روستا که اکثریت آن ها از پیروان آیین سیک (سیکیسم) هستند، مانع از تخریب مسجد باستانی شده اند.

این مسجد در سال ۱۹۲۰ ساخته شده و در سال های اخیر به دلیل عدم وجود ساکنان مسلمان در منطقه، بلااستفاده باقی مانده است. با این حال بزرگان روستا اجازه تخریب مسجد را نداده و بر این باور هستند که این مسجد «خانه خداست» و نباید تخریب شود. بزرگان این روستا اعلام کرده اند تا زمانی که زنده هستند اجازه تخریب یا دست درازی به این مسجد را نمی دهند.

سارپانچ گورپال سینگ یکی از بزرگان سیک گفت: ما به هیچ کس اجازه نمی دهیم این مسجد را تخریب کند، اینجا خانه خداست.

ساکنان روستا نیز همگی از دیدگاه بزرگان شان حمایت کرده و با هرگونه تلاشی برای از بین بردن مسجد مخالفت شدید می کنند. گفتنی است سیک ها در طول تاریخ سابقه طولانی در حمایت از مساجد و اماکن مذهبی دیگر ادیان دارند.

اماکن دینی متعدد مسلمانان در پنجاب از جمله مساجد، قبرستان ها، مرقد و مزار بزرگان، مدارس و حسینه ها وجود دارند که دولت به بهانه های مختلف آن ها را در لیست تخریب قرار داده است. به علاوه بسیاری از زمین خواران به بهانه های مختلف این مراکز مسلمانان را اشغال و تخریب می کنند.

به خواندن ادامه دهید
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.